Mikrofon na statywie. 4 kluczowe zagadnienia związane z zakupem sprzętu

7 minut czytania
Komentarze

Mikrofon na statywie często kojarzy się z występami scenicznymi gwiazd świata muzyki, klubami z muzyką na żywo czy scenami z filmów retro. Patrząc na czysto praktyczny wymiar takiego niewielkiego zestawu, mikrofon na statywie może znacznie ułatwić tworzenie materiałów audio (lub audio-video) w wielu różnych sytuacjach – podczas nagrywania coverów ulubionych piosenek, występów scenicznych, tworzenia podcastów, ASMR, rozmów on-line oraz vlogów itd.

Jeśli zadajesz sobie pytanie, w jaki sposób najlepiej zamontować mikrofon na statywie lub głowisz się nad tym, jaki rodzaj statywu będzie odpowiadał twoim indywidualnym potrzebom – zapraszamy do lektury naszego poradnika. W tekście omawiamy m.in.:

  • różne rodzaje mikrofonów (te, które można umocować na statywie, jak i używane bez niego),
  • odmiany statywów spotykane w sklepach stacjonarnych i on-line,
  • szacunkowe koszty mikrofonu na statywie oraz samego statywu,
  • wskazówki na temat tego, jak zamontować mikrofon na statywie.

Nie trzeba dodawać, że poza aspektem wizualnym, to właśnie dźwięk odgrywa kluczową rolę w przypadku przyszłego sukcesu materiałów publikowanych w internecie. Kwestia ta dotyczy nie tylko profesjonalistów, ale także amatorskich twórców contentu o rozmaitej tematyce, którzy np. chcą zachęcić widzów do śledzenia swojego kanału na YouTube.

Odpowiedni mikrofon na statywie to zatem bezcenny zestaw dla każdego, kto chce tworzyć wartościowy i interesujący content docierający do dużej liczby odbiorców.

Nie tylko mikrofon na statywie. Krótki wstęp do świata mikrofonów

Zanim przejdziemy do wszystkich interesujących kwestii związanych mikrofonem na statywie, warto przyjrzeć się różnym rodzajom mikrofonów, które oferuje współczesny rynek. Ponieważ wybór jest bardzo szeroki, zakup odpowiedniego modelu nie zawsze należy do łatwych zadań. Mikrofon na statywie to bowiem niejedyna opcja, która może z powodzeniem odpowiedzieć na potrzeby danego użytkownika.

Mikrofony możemy dzielić wielorako, m.in. w zależności od przeznaczenia lub sposobu zbierania dźwięku z otoczenia. Możemy wyróżnić tutaj m.in. mikrofon estradowy, mikrofon krawatowy (używany często w telewizji), mikrofon studyjny (w studiach nagraniowych, w radio) i mikrofon reporterski (wykorzystywany do nagrywania dźwięku w terenie). Dawniej korzystano także z tzw. wstęgowego mikrofonu, dzisiaj znanego lepiej pod obiegową nazwą – mikrofon retro na statywie. Z kolei ze względu na sposób zbierania dźwięku możemy mówić o mikrofonach dynamicznych, pojemnościowych, kierunkowych czy kardioidalnych.

Mikrofony dzielą się także na bezprzewodowe i te zasilane z pomocą przewodu podłączonego do sieci. Modele bezprzewodowe wyposażone w akumulatory pozwolą na użytkowanie mikrofonu w różnych miejscach, toteż mikrofon na statywie nie musi być koniecznie mikrofonem bezprzewodowym.

Nie każdy model może służyć jako mikrofon na statywie – wspomniane wcześniej mikrofony krawatowe są do tego celu zbyt małe. Z kolei idealnym kandydatem na mikrofon na statywie są profesjonalne modele pojemnościowe czy dynamiczne.

Podczas wyboru odpowiedniego mikrofonu – zanim jeszcze przejdziemy do myślenia o odpowiednim statywie – należy brać pod uwagę wymienione wcześniej aspekty. O czym jeszcze warto pamiętać? Dla właściciela i użytkownika mikrofonu na statywie duże znaczenie może mieć tzw. filtr pop. Nawet w domowych warunkach filtr ten pozwala na wyeliminowanie niechcianych szumów z otoczenia oraz szeleszczących dźwięków ruchu powietrza wzbudzanych przez wydychane w trakcie mowy powietrze. Dzięki temu nagrywany dźwięk jest czysty i dźwięczny, niczym z profesjonalnych studiów nagraniowych.

Mikrofon na statywie. Jaki rodzaj statywu jest najodpowiedniejszy?

Szeroki wybór dotyczy nie tylko mikrofonów, ale także statywów, które dopasowane są do różnych potrzeb użytkowników. Jednym z podstawowych rodzajów statywów jest tzw. statyw prosty. Z łatwością zauważymy tego typu sprzęt na scenach, gdzie odbywają się występy wokalne, przemówienia itd. Tego typu statyw pozwala na dopasowanie do wzrostu użytkownika, pozostawiając jego ręce wolne od konieczności trzymania mikrofonu.

W sklepach internetowych i stacjonarnych łatwo dostępny jest także zestaw w postaci mikrofonu na statywie z rozbudowanym poprzecznym ramieniem. W rzeczywistości jest to bliski kuzyn statywu prostego – poprzeczne ramię pozwala na zmianę kąta nachylenia mikrofonu, co może być niezwykle przydatne w sytuacjach, gdy użytkownik siedzi (np. w przypadku instrumentalistów grających na gitarze czy wiolonczeli). Niewątpliwie jest to statyw o szerszym zakresie zastosowań w porównaniu do mikrofonu na statywie prostym.

Mikrofon na statywie krótkim spostrzec można najczęściej na scenach tuż przy bębnach perkusyjnych lub piecu gitarowym. Mikrofon na statywie tego typu może być relatywnie ciężki, ponieważ sam statyw jest bardzo stabilny – z tego względu stosuje się go niekiedy również w formie statywu na stół.

W domowych studiach nagraniowych często widzi się mikrofon na statywie stołowym – jest on zdecydowanie mniejszy od statywu krótkiego, lecz nie jest niestety zbyt stabilny przy cięższym mikrofonie. Mikrofon na statywie może występować także w jeszcze innym wariancie, jakim jest mikrofon na specjalnym ramieniu montowanym do blatu stołu. W odróżnieniu od innych statywów nie jest on wyposażony w tzw. stopę czy trójnik (lub tripod). Fakt ten może sprawiać, że statyw będzie mniej stabilny od innych modeli.

Ile kosztuje mikrofon na statywie?

Ile kosztuje mikrofon na statywie? Największy wpływ na finalną cenę produktu będzie miał z pewnością sam mikrofon – a te, w zależności od stopnia zaawansowania, dodatkowych funkcji, przeznaczenia (dla dzieci, do domowego karaoke) i rodzaju (dynamiczny, pojemnościowy itd.) mogą kosztować od 50 złotych do 1000 złotych.

Z kolei ceny najtańszych statywów w sklepach stacjonarnych lub internetowych wynoszą od 90 złotych do 150 złotych i w tym zakresie znajdziemy modele marek takich jak: Omnitronic, Adam Hall, DAP Audio i Proel.

Statywy ze średniej półki to koszt rzędu 150 złotych do 250 złotych, wśród których są sprzęty firm takich jak: seria Mammoth z DAP Audio, Konig & Meyer, Stage Line, Proel czy Gravity.

Najdroższe modele kosztować będą od 250 złotych wzwyż – będą to modele sygnowane logo Omnitronic oraz Konig & Meyer.

Jak zamontować mikrofon na statywie?

Mikrofon na statywie jest z pewnością dużo wygodniejszy niż mikrofon, który przez cały czas nagrania trzeba trzymać w ręku. Stabilnie usytuowany mikrofon na statywie daje bowiem możliwość skupienia się na tym, co chcemy powiedzieć (lub zaśpiewać), pozwala także na swobodną gestykulację, a przypadku materiałów audio-wizualnych daje szansę np. na pokazywanie lub używanie różnych przedmiotów (jak ma to np. miejsce w nagraniach ASMR). Fakt posiadania statywu do mikrofonu ma znaczenie zwłaszcza w przypadku mikrofonów pojemnościowych, które – w odróżnieniu od mikrofonów dynamicznych – są dużo mniej poręczne, a trzymanie ich w dłoniach przez dłuższy czas może być dość kłopotliwe.

Niektórzy najpierw zaopatrują się w mikrofon, a po pewnym czasie użytkowania zauważają, że potrzebują dokupić do niego statyw. Jeszcze inna grupa klientów od samego początku inwestuje w zestaw, jakim jest mikrofon ze statywem. To, co łączy wymienione grupy jest często zadawane pytanie: jak zamontować mikrofon na statywie?

Mikrofon na statywie jest umieszczany dzięki obecności tzw. gwinta – jest to najwyższa, ruchoma część statywu. Z drugiej strony statywu znajduje się trójnóg, stopa lub uchwyt do mocowania na stole. W zależności od statywu, w pierwszej kolejności należy wysunąć poszczególne części (zazwyczaj potrzebne jest do tego poluzowanie śrub łączących ich końce), rozłożyć trójnóg lub zamocować statyw na blacie stołu.

Mikrofon na statywie z długim przewodem nie musi tworzyć wizualnego bałaganu w pokoju – w wielu modelach kabel przymocowuje się do ramienia dzięki dołączonym do zestawu plastikowym obejmom. Bez wątpienia można stwierdzić, że ustawienie mikrofonu na statywie jest zadaniem bardzo intuicyjnym i nie powinno nastręczać większych kłopotów nawet osobom, które nie mają większej wiedzy na temat sprzętu tego typu.

    Motyw