5 głównych pytań i odpowiedzi o mikrofon do ASMR

7 minut czytania
Komentarze

ASMR przebojem zdobywa serca setek tysięcy internautów na całym świecie, choć koncepcja relaksacji przy wykorzystaniu łagodnych dźwięków z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku jest zapewne znana ludzkości od długiego czasu. ASMR można nie tylko słuchać, ale i tworzyć – do tego jednak będzie niezbędny m.in. odpowiedni mikrofon do ASMR.

Urządzenie o odpowiednich parametrach pozwoli na utrwalenie dźwięku o świetnej jakości, sprawi, że nagrywane sesje ASMR będą brzmiały profesjonalnie, co z pewnością przysporzy nowych słuchaczy i subskrypcji m.in. na YouTube. W poniższym tekście nie tylko przyglądamy się zjawisku ASMR, ale również analizujemy, jakie parametry techniczne powinien mieć mikrofon do ASMR.

Co warto wiedzieć zanim kupisz mikrofon do ASMR?

Czym jest ASMR i skąd się wzięło? ASMR (ang. Autonomous Sensory Meridian Response) oznacza samoistną odpowiedź meridianów czuciowych. W nieco mniej enigmatycznym tonie określenie to odnosi się do zjawiska przyjemnego mrowienia w okolicach głowy, szyi i pleców wywołane bodźcami słuchowymi, dotykowymi, wizualnymi, zapachowymi itd.

Badania naukowe nie są w stanie powiedzieć wiele na temat opisywanego zjawiska – wiadomo jednak, że ASMR okazuje się skuteczne m.in. w walce ze stresem, bezsennością i niepokojem. Niektórzy twierdzą również, że włączone w tle dźwięki ASMR pomagają w przyswajaniu wiedzy i lekturze, a także medytacji.

Wśród popularnych słuchowych wyzwalaczy (ang. triggers) przyjemnego mrowienia i uczucia odprężenia jest m.in. szeptanie, mówienie półgłosem (zarówno w języku ojczystym, jak i obcym), powtarzanie sekwencji konkretnych słów, dźwięki stukania paznokciami o twarde powierzchnie, klikanie myszką lub pisanie na klawiaturze komputera, przelewanie płynów, odgłosy deszczu, szum morza lub wiatru, biały szum, delikatne drapanie lub głaskanie mikrofonu (np. z wykorzystaniem pędzelka lub paznokci).

Kopalnią słuchowisk ASMR jest bez wątpienia platforma YouTube, która umożliwia słuchanie ulubionych, przyjemnych dźwięków w setkach tysięcy godzinach nagrań. Na YouTube można znaleźć mnóstwo polskich i zagranicznych twórców, którzy specjalizują się w nagrywaniu sesji ASMR, a ich kanały śledzą miliony internautów. Popularnych twórców ASMR – poza zamiłowaniem do relaksacji – łączą także odpowiednio dobrane modele mikrofonu.

Jaki mikrofon do ASMR kupić?

Twórca treści relaksacyjnych (zarówno audio, jak i audio-wideo) bez wątpienia musi zaopatrzyć się w odpowiedni mikrofon do ASMR, a także telefon, kamerę lub aparat z możliwością nagrywania filmów.
Czym jednak charakteryzuje się dobry mikrofon do ASMR? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że mikrofony wykorzystywane do nagrywania ASMR są używane także do wszelkich innych nagrań binauralnych (obuusznych) lub stereofonicznych. Spotkać je zatem możemy m.in. w profesjonalnych studiach nagraniowych radiowych czy przy nagrywaniu filmów.

Niezależnie od tego, czy mikrofon do ASMR będzie oparty na nagrywaniu binauralnym czy też nie, najlepiej zainwestować w dwukierunkowy (a najlepiej wielokierunkowy) mikrofon do ASMR. Co to oznacza w praktyce? Wielokierunkowy mikrofon pozwala na zbieranie dźwięków dochodzących ze wszystkich kierunków otoczenia, podczas gdy dwukierunkowy – z dwóch.

W tej kwestii wymagania aspirujących twórców treści relaksacyjnych audio spełni na przykład pojemnościowy mikrofon do ASMR – modele tego typu urządzeń są dość czułe i z powodzeniem zbierają ciche dźwięki w zamkniętych pomieszczeniach.

Z kolei mikrofon do ASMR, który ma za zadanie nagrywać treści audio binauralnie składa się tak naprawdę z dwóch oddzielnych wielokierunkowych mikrofonów (które nagrywają dźwięk jednocześnie), między którymi należy zachować odstęp odpowiadający wielkości ludzkiej głowy. Zestaw taki można zbudować samodzielnie, jak i kupić gotowe urządzenie.

Nagrywanie obuuszne może intensyfikować doznania słuchowe dzięki temu, że z jednej, jak i drugiej słuchawki, odtwarzany będzie dźwięk o nieco innej częstotliwości, czyli dokładnie w ten sam sposób, w jaki dochodzą do naszych uszu bodźce dźwiękowe na co dzień. Technika taka jest w stanie stworzyć wrażenie trójwymiarowego krajobrazu dźwiękowego.

Mniej trafnym wyborem w celu nagrywania sesji ASMR będzie mikrofon dynamiczny, który co prawda jest wytrzymały i dobrze zbiera dźwięk, ale spełnia swoją rolę głównie podczas głośnego mówienia lub śpiewania (z tego względu jest to mikrofon chętnie wykorzystywany na scenie), co niekoniecznie działa na korzyść nagrań ASMR.

Jakie parametry techniczne pownien mieć mikrofon do ASMR?

Wiemy, że dobry mikrofon do ASMR to mikrofon wielokierunkowy, np. pojemnościowy czy binauralny. Nie jest to jednak wystarczająca porcja wiedzy, aby w sposób świadomy kupić odpowiedni sprzęt. Mikrofon do ASMR powinien cechować się odpowiednimi parametrami technicznymi, by zapewnić odpowiednią jakość dźwięku na nagraniu.

Szerokie pasmo przenoszenia (najlepiej od 20 Hz do 20 kHz) oraz wysoka wartość czułości mikrofonu do ASMR pozwolą na zebranie wszystkich subtelnych dźwięków przy pominięciu zbędnych szumów z zewnątrz.

Z kolei odpowiednia duża średnica membrany mikrofonu zniweluje ilość tzw. szumów własnych, co może okazać się pomocne w nagrywaniu cichych dźwięków. Mikrofony z małą membraną dobrze sprawdzają się w przypadku wysokich dźwięków, które nie są raczej domeną ASMR.

Nie mniej ważnym parametrem technicznym są złącza – ważne, by mikrofon do ASMR dysponował wejściem XLR, portem USB oraz wtyczką minijack 3,5.

Czy istnieje mikrofon do ASMR do telefonu?

Współczesne smartfony są urządzeniami o szerokim spektrum zastosowań i bez problemu mogą sprawdzić się do nagrań ASMR, jeśli tylko wyposażymy je w nieco bardziej profesjonalny mikrofon. Najlepiej sprawdzi się tutaj pojemnościowy mikrofon do ASMR do telefonu. Modele tego typu mocuje się z pomocą specjalnego klipsa na obudowie telefonu komórkowego, podłączając przewód mikrofonu do smartfona (najczęściej mamy tutaj do czynienia ze wtykiem minijack 3,5 mm).

Wiele mikrofonów do ASMR do telefonu nie potrzebuje do poprawnego funkcjonowania dodatkowych aplikacji, przez co mogą być wykorzystywane na różnych telefonach bez względu na zainstalowany system operacyjny. Na rynku pojawiają się także obuuszne mikrofony do ASMR do telefonu – mocowane są tak samo na obudowie urządzenia, a ich cechą charakterystyczną są dwa mikrofony umiejscowione od siebie w niewielkiej odległości.

Ile kosztuje dobry mikrofon do ASMR?

Mikrofony o dobrej jakości, zwłaszcza te profesjonalne, nie należą do tanich zakupów. Warto jednak mieć na uwadze, że nawet przy ograniczonym budżecie można znaleźć dobry mikrofon do ASMR, który spełni wymagania twórców tego typu treści na YouTube.

Przy najmniejszej kwocie – około 50 złotych – raczej nie można liczyć na zaawansowany technicznie mikrofon (np. pojemnościowy, na statywie), ale z pewnością uda się kupić w przestrzeni internetowej lub w sklepach stacjonarnych tzw. mikrofon krawatowy. Jest to niewielkie urządzenie przewodowe lub bezprzewodowe, które za pomocą małego klipsa przypina się do ubrania osoby mówiącej na nagraniu. Jest to mikrofon szczególnie popularny w telewizji, ponieważ wizualnie nie zwraca na siebie zbyt dużej uwagi. Wielokierunkowym, dynamicznym mikrofonem krawatowym (którego można używać na cele nagrywania ASMR) jest na przykład Zalman ZM-MIC1 za niecałe 40 złotych.

Na wyższej półce cenowej, do około 200 złotych, można znaleźć mikrofon do ASMR, który zagwarantuje jeszcze lepszą jakość nagrywania dźwięku. Zestaw mikrofonowy Maono MKIT-USB jest modelem pojemnościowym, który posiada nie tylko statyw, ale i zacisk na biurko lub stół. Dodatkowo mikrofon ma port USB, a całość kosztuje nieco poniżej 200 złotych.

Można powiedzieć, że od około 500 złotych zaczyna się przestrzeń mikrofonowego eldorado – modele oscylujące w tych cenach dają gwarancję dźwięku bardzo dobrej jakości, której nie powstydziłyby się studia nagraniowe. Rode NT USB Mini to mały mikrofon do ASMR i wielu innych zastosowań, w których potrzebna jest wysoka jakość audio. Należy do rodziny mikrofonów pojemnościowych i umiejscowiony jest na niewielkim statywie na podstawce z możliwością jego demontażu na rzecz założenia tzw. ramienia mikrofonowego.

Motyw