Zestaw karaoke? Praktyczny poradnik dla początkujących

6 minut czytania
Komentarze

Zestaw karaoke może zapewnić godziny świetnej zabawy – zarówno na rzecz rozwijania własnych pasji wokalnych, jak i w celu spędzenia czasu w gronie przyjaciół i rodziny. Choć mawia się, że śpiewać każdy może, to dobra organizacja karaoke może okazać się trudna bez odpowiedniego sprzętu.

W poniższym tekście omawiamy najważniejsze aspekty techniczne, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze zestawu do karaoke. Wyjaśnimy ponadto jak podłączyć zestaw karaoke z mikrofonem do telewizora lub kina domowego.

Zestaw karaoke – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

By wybrać odpowiedni sprzęt do karaoke, należy najpierw wiedzieć, z jakiego źródła pochodzić będzie podkład muzyczny, do którego śpiewać będą uczestnicy imprezy. Choć płyty CD odchodzą powoli do lamusa, to nadal dobrze sprawdzają się jako nośnik piosenek odpowiednich dla karaoke. Podobnym rozwiązaniem jest także nośnik danych w postaci płyty DVD, na których można zapisać odpowiednie ścieżki dźwiękowe.

Zapewne najporęczniejszym i zarazem najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem będzie skorzystanie z podkładów muzycznych do karaoke pochodzących z tzw. chmury danych. Co istotne, w odróżnieniu od pozostałych opcji, w tym przypadku niezbędny będzie dostęp do internetu, a za możliwość korzystania z wirtualnego dysku trzeba niekiedy uiścić niewielką miesięczną opłatę.

Jeszcze inną możliwością jest wykorzystanie pendrive’a lub dysku twardego, na którym piosenki do karaoke zapisane będą w formacie MP3.
Zależnie od wybranego nośnika danych można dobrać odpowiednie urządzenie, które umożliwi odtwarzanie muzyki i/lub wyświetlanie tekstu piosenki na ekranie.

Jedną z najważniejszych kwestii przy zakupie zestawu do śpiewania karaoke jest także głośnik – warto zadbać o to, by był przenośny, a jeszcze lepiej, gdyby istniała możliwość naładowania go z powerbanku. Dzięki takiej możliwości nie będziemy ograniczeni do przebywania ze sprzętem jedynie w miejscu z dostępem do sieci.

Jeśli jednak zasilanie głośnika z sieci nie stanowi dla nas problemu, istotne jest, by zadbać o odpowiednią długość kabla (najlepiej około dwa-trzy metry).

Zobacz także: Jakie słuchawki bezprzewodowe? Różne przedziały cenowe

Z kolei w kwestii mikrofonu warto zwrócić uwagę na mikrofon dynamiczny, który w odróżnieniu od jego profesjonalnego odpowiednika – mikrofonu akustycznego – sprawia, że głos wokalisty jest lepiej słyszalny przez publikę. Również w przypadku mikrofonu będziemy mieli do wyboru modele bezprzewodowe i przewodowe – w przypadku drugiej opcji wygodny w użyciu będzie odpowiednio długi kabel.

Czy warto pamiętać o czym dodatkowym? Atmosferę podczas imprezy karaoke z pewnością uatrakcyjnią kolorowe iluminacje, które w wielu przypadkach zamontowane są np. w tzw. mikserze, czyli w głównym urządzeniu zestawu.

W wielu przypadkach dodatkowym atutem zestawu do śpiewania karaoke będzie wbudowana funkcja Bluetooth – umożliwi ona odtwarzanie podkładów muzycznych z urządzeń moblinych takich jak smartfony, tablety czy laptopy.

Niezależnie od preferencji w zakresie parametrów technicznych warto mieć świadomość, że zestawy karaoke z mikrofonem można znaleźć w szerokim zakresie cenowym – od około 60 złotych za tzw. magiczny mikrofon podłączany bezpośrednio do TV po nawet 1000 złotych w przypadku zestawu ze świetnej jakości głośnikiem stereofonicznym.

Zobacz także: Najlepsze podcasty kryminalne. Zobacz ranking

Co składa się na zestaw karaoke?

Zestaw karaoke składa się z mikrofonu, głośnika (lub głośników), a czasem również ze specjalnego ekranu, na którym wyświetlane są słowa piosenki. Inne zestawy karaoke mogą z kolei składać się z miksera (gdzie znajdą się pokrętła regulacji głośności, echa itp.), mikrofonów i przewodów łączących z telewizorem lub kinem domowym.

Drugim rodzajem zestawu karaoke jest jego minimalistyczna wersja, na którą składa się mikrofon (zazwyczaj bezprzewodowy i z wbudowanym pilotem) i urządzenie sterujące z możliwością podpięcia do telewizora. Jest to z pewnością atrakcyjna opcja dla fanów karaoke, którzy cenią sobie możliwość przenoszenia sprzętu w zależności od potrzeby lub osób, którym zależy na oszczędności zajmowanej przestrzeni w mieszkaniu.

Zestaw karaoke w akcji. Jak podłączyć karaoke do telewizora?

Właściciele najnowszych odbiorników telewizyjnych, tzw. Smart TV, bardzo łatwo i szybko mogą stworzyć idealne warunki do świetnej imprezy karaoke. Tak jak w przeszłości do odtwarzania podkładów muzycznych najczęściej wykorzystywano płyty CD lub DVD, właściciele Smart TV mogą po prostu pobrać aplikację, która umożliwi im dostęp do piosenek zgromadzonych w chmurze. W przypadku Smart TV nie trzeba dodatkowo zaopatrywać się w głośnik do karaoke, a jedynie w mikrofon.

Jak zatem podłączyć mikrofon do karaoke do telewizora? Mikrofon powinien mieć kabel zakończony wtyczką typu jack (3,5 milimetra) lub USB. Analogiczne gniazda będą znajdować się z tyłu obudowy odbiornika telewizyjnego. Po podłączeniu mikrofonu do telewizora oraz włączeniu dedykowanej aplikacji można rozpocząć imprezę karaoke!

Jak podłączyć mikrofon karaoke do kina domowego?

Imprezę karaoke z powodzeniem można urządzić, dysponując zestawem kina domowego i mikrofonem. Niezbędne jednak będzie tutaj złącze MIC na jednostce centralnej systemu głośników naszego kina domowego, a także odpowiedni przewód do połączenia jej z mikrofonem (należy przedtem sprawdzić, jakiego rodzaju wtyczką dysponuje sam mikrofon).

Po połączeniu urządzeń należy ustawić głośność dźwięku poprzez kliknięcie opcji telewizora MIC VOL, a także poziom echa – za pomocą opcji ECHO.

Jak podłączyć zestaw karaoke do kina domowego?

Zestaw karaoke, w którym mamy do dyspozycji nie tylko mikrofon (lub mikrofony), ale i mikser, możemy połączyć z kinem domowym poprzez kabel z końcówką HDMI. Z jednej strony miksera należy wpiąć kabel od mikrofonu (spotkamy tutaj najczęściej złącze typu mini jack lub jego większy odpowiednik), a z drugiej – przewód łączący z telewizorem (wykorzystuje się tutaj zwykłe przewody ze złączem RCA).

Choć osoby początkujące w temacie zestawów do karaoke mogą poczuć się nieco zagubione liczbą rozmaitych wtyczek i przewodów, to warto pamiętać, że pierwsze, samodzielne podłączenie sprzętu karaoke do telewizora lub kina domowego może być źródłem niemałej satysfakcji, a w dalszej perspektywie – świetnej zabawy w gronie przyjaciół.

Motyw