Słuchawki wyciszające - jakie wybrać?

Słuchawki wyciszające, czyli modele z redukcją szumów. Co można zyskać dzięki tej technologii?

6 minut czytania
Komentarze

Słuchawki wyciszające otoczenie – to doskonałe rozwiązanie zarówno do pracy, spania, jak i do nauki. Gracze również nie gardzą słuchawkami z tym rozwiązaniem. Charakteryzują się doskonałą redukcją szumów, dlatego często mówi się o nich słuchawki z ANC. Czym dokładnie jest ta technologia i co jest z nią związane?

Słuchawki wyciszające. Czym jest aktywna kontrola szumów?

Active noise control (ANC), czyli aktywna kontrola szumów. Co to takiego i dlaczego to ważne w przypadku słuchawek wyciszających? Funkcja ta pomocna jest podczas rozmów biznesowych. Sprawa, że nic nie będzie ich zagłuszać, ani nie umknie żadne ważne słowo. Pozwala cieszyć się muzyką, odcinając od otoczenia, a także w spokoju wysłuchać podcastu. Technologia ta ma za zadanie wyciszyć dźwięki z otoczenia, a także znacznie poprawić komfort życia.

ANC co to jest?

Aktywna kontrola szumów nazwana może być również inaczej. Często więc używa się określeń jak: słuchawki z redukcją szumów bądź słuchawki z aktywnym tłumieniem szumów.

Słuchawki wyciszające - jakie wybrać?

Dzieje się tak, ponieważ dźwięki, które mógłby dotrzeć do nas z otoczenia, są zagłuszane, za pomocą dodatkowego dźwięku w słuchawkach, który jest przeciwieństwem sygnału zakłócającego. Całkowita redukcja szumu jest niemożliwe, jednak producenci dostarczają takie rozwiązania, dzięki którym szum jest bardzo dobrze wygłuszony i jest to naprawdę zauważalne. Dodatkowo zaletą tego rozwiązania jest to, że redukują szum, nawet gdy słuchawki nie odtwarzają żadnych dźwięków.

Jakie słuchawki ANC wybrać?

Na rynku elektronicznym istnieje coraz większy wybór modeli słuchawek z redukcją szumów. Producenci cały czas wypuszczają nowsze modele, które udoskonalają i dostosowują pod wymagania klienta.

Bezprzewodowe i dokanałowe słuchawki z redukcją szumów

Najpopularniejszymi, najbardziej polecanymi i najchętniej wybieranymi są słuchawki wyciszające bezprzewodowe dokanałowe. Ich podstawową zaletą widoczną na pierwszy rzut oka jest kompaktowy rozmiar. Dodatkowo już sam fakt umieszczenia ich w kanale słuchowym zapewnia świetną izolację od otoczenia, co potęguje efekt aktywnej redukcji szumu. Dzięki temu można prowadzić rozmowy, czy słuchać muzyki nawet w miejscach, gdzie panuje duży hałas, czyli na przykład w komunikacji miejskiej, czy podczas spaceru po mieście.

Istnieje kilka aktualnych rankingów, które wskazują na najlepsze modele bezprzewodowych słuchawek ANC dostępnych na rynku. Brane są w nich pod uwagę między innymi takie cechy jak jakość dźwięku, poziom wyciszenia, wielkość, cena. W rankingach można znaleźć wyróżnione słuchawki wyciszające takie jak:

 • Apple AirPods Pro – ich funkcję najlepiej można wykorzystać w połączeniu z innymi urządzeniami firmy Apple. Wyposażone są w doskonałą redukcję szumów. Dźwięk, jaki się z nich wydobywa, jest na bardzo wysokim poziomie.
 • Jabra Elite 75t – jedne z lepszych słuchawek wyciszających, które można znaleźć w budżecie około 500 zł, jeżeli chodzi o dźwięk, jaki wydobywają, oraz jako słuchawki z aktywnym tłumieniem.
 • Huawei FreeBuds 4i – jedna z tańszych propozycji, a co za tym idzie, tłumienie hałasu nie jest na wysokim poziomie. Jednak za cenę, jaką można je kupić, jest to naprawdę rozsądna propozycja.
 • Sony WF-1000XM4 – oferują dźwięk i redukcję szumu na najwyższym poziomie, są bardzo komfortowe w użytkowaniu, odporne na pot i zachlapania. Wszystko to sprawia, że jest to propozycja konieczna do rozważenia przy wyborze słuchawek.
 • Samsung Galaxy Buds Pro – to słuchawki wyciszające, które posiadają dwustopniową redukcję szumów, która jest w tym modelu na najwyższym poziomie.

Bezprzewodowe, nauszne słuchawki z aktywnym tłumieniem

W rankingach słuchawek wyciszających bezprzewodowych, czyli słuchawek z aktywną redukcją szumu znajdują się także słuchawki nauszne. Dzięki swojej konstrukcji ograniczenie dźwięków z otoczenia jest na wysokim poziomie, jednak wadę może stanowić ich konstrukcja. Nie są tak kompaktowe, jak słuchawki dokanałowe, przez co mocniej rzucają się w oczy i są bardziej kłopotliwe w transporcie.

Choć tego typu słuchawki wyciszające nie mają możliwości zapakowania ich w kompaktowe pudełeczko, które można schować do kieszeni, mimo to mają wielu swoich zwolenników. Testerzy w swoich rankingach najlepszych słuchawek wyciszających na rynku wyróżniają takie modele jak:

 • Sony WH-1000XM4 – jedne z najlepszych słuchawek wyciszających na rynku z aktywną redukcją szumu. Oprócz tego jakość dźwięku jest naprawdę bardzo dobra, są komfortowe, a czas pracy na baterii może wynosić nawet 30 godzin.
 • Bose Noise Cancelling Headphones 700 – doskonale radzą sobie z redukcją szumu o wysokich częstotliwościach – takich jak na przykład wentylatory. Świetnie sprawdzają się podczas podróży pociągiem czy samolotem. Mają 11 stopni regulacji aktywnej redukcji szumu, co pozwala na dostosowanie jej, do warunków, w jakich słuchawki są użytkowane. Jeśli zastanawiasz się, jakie słuchawki dla dziecka wybrać – te będa doksonałe.
 • Technics EAH-A800 – cechuje je bardzo dobre wykonanie zapewniające wysoki komfort użytkowania, oraz doskonałe tłumienie dźwięków z otoczenia. Funkcja ANC jest na tym samym poziome, co w innych, bardziej popularnych modelach.
 • Denon AH-GC30 – słuchawki wyciszające tego producenta posiadają trzy tryby redukcji hałasu, dzięki którym można dostosować je do panujących warunków otoczenia.

Słuchawki z aktywną redukcją szumów. Jakie słuchawki dla dziecka wybrać?

Coraz więcej rodziców decyduje się na zakup słuchawek z aktywnym tłumieniem z myślą o dzieciach. Mają one zastępować ochronne słuchawki wygłuszające, które służą ochronie słuchu dzieci oraz niemowląt do 8 roku życia. Hałas towarzyszy dzieciom na każdym kroku, dlatego opiekunowie starają się zadbać o słuch dziecka już od najmłodszych lat.

Słuchawki wyciszające - jakie wybrać?

Czy słuchawki z aktywną redukcją szumów to dobry wybór? To zależy. To, jakie słuchawki dla dziecka wybrać powinno być sprawą indywidualną każdego rodzica. Ważne jest jednak, aby zapewnić dzieciom wyciszenie, ponieważ nadmierny hałas może powodować m.in.:

 • zaburzenia w rozwoju dziecka, w tym rozwój nadwrażliwości na stres,
 • uszkodzenie, a nawet utratę słuchu,
 • problemy ze skupieniem się lub nauką,
 • odczuwanie nadmiernego pobudzenia, nerwowości, co z kolei może powodować trudności w codziennym funkcjonowaniu dziecka. 

Słuchawki wyciszające w przypadku dzieci sprawdzają się zwłaszcza w przypadku maluchów, które mogą odczuwać przebodźcowanie. Chodzi tutaj głównie o maluchy z autyzmem, ADHD lub wysoko wrażliwe. 

Motyw