Młotek sędziowski na dokumentach z dowodami, zawierających odciski palców i plamę krwi.

Najlepsze podcasty kryminalne. Tego warto słuchać, jeśli lubisz historie true crime

8 minut czytania
Komentarze

Podcasty kryminalne to prawdziwy fenomen, a szczególnie w ostatnich latach gdzie obserwujemy znaczący wzrost ich popularności. True crime i ogólnie opowieści o zbrodni stały się tematem, który towarzyszy nam w podróży do pracy czy podczas sprzątania. Słuchamy więc o morderstwach, porwaniach, zbrodniach w afekcie i wszystkim tym, co w normalnym życiu nas omija (i całe szczęście!). Polskie podcasty kryminalne to coś, co warto znać, a my przygotowaliśmy dla was zestawienie tych, których warto posłuchać, ale i częściowo… obejrzeć. O ile macie oczywiście odwagę.

Najlepsze podcasty kryminalne – jak zacząć ich słuchać?

Słuchanie podcastów czy audiobooków nie działa tak samo u każdego. Część osób potrzebuje skupić się na tym, co słyszy i nie wchodzą wtedy w grę żadne inne aktywności. Natomiast spora część słuchaczy stawia na łączenie aktywności, a podcasty odtwarza np. sprzątając w mieszkaniu czy prowadząc samochód. Zanim więc na poważnie wkręcimy się w słuchanie podcastów kryminalnych, warto przetestować, kiedy przyswajamy najwięcej informacji. To szczególnie ważne w tego typu produkcjach, ponieważ wielokrotnie przekonamy się o tym, że tutaj każda informacja może mieć duże znaczenie. Często przy opisywaniu true crime pojawia się wiele postaci, a zależności między nimi są nieraz trudne do wyłapania. Lepiej być więc uważnym, bo w niektórych podcastach kryminalnych można sporo przegapić.

Czym w ogóle są podcasty kryminalne?

Zostańmy jeszcze na chwilę przy tym, czym w ogóle są podcasty kryminalne? Jak już wiemy, podcast to po prostu zapis dźwiękowy pewnego rodzaju audycji, który publikowany jest w Internecie. Jego kryminalna odmiana to więc treści, które skupione są wokół szeroko rozumianej zbrodni. Będzie można w nich posłuchać o nierozwiązanych po dziś dzień morderstwach, porwaniach czy żądaniach okupu. Znajdziemy też podcasty kryminalne, które skupione są wokół postaci seryjnych morderców, a jak dobrze wiemy, to treści, które często wybierają użytkownicy szukający tego, co oglądać na Netflix czy HBO Max. Podcasty kryminalne mogą więc rozwinąć wiedzę zdobytą z seriali czy filmów i warto to robić, ponieważ w produkcjach filmowych często występują pewnego rodzaju skróty fabularne. Te nie do końca oddają rzeczywistość.

Czy podcasty kryminalne to wartościowe źródło wiedzy?

słuchawki słuchanie audiobook Fot Pixabay Autor Foundry
Fot. Pixabay Autor Foundry

Podcasty kryminalne powstają  w oparciu o prawdziwe wydarzenia, czyli takie, które zostały solidnie udokumentowane. Mowa tutaj zarówno o książkach, ale i aktach policyjnych. Można więc założyć, że podcasty kryminalne faktycznie są dobry źródłem wiedzy na temat niektórych wydarzeń. Oczywiście pod warunkiem, że twórca przyłożył się do swojej pracy, co nie zawsze jest takie oczywiste. Należy wziąć także pod uwagę to, że autorzy takich podcastów kryminalnych nie zawsze mogą przekazywać wszystko, co w danej sprawie zostało odkryte. Czasem zdarza się bowiem tak, że dostęp do niektórych informacji jest niemożliwy i wtedy pojawiają się spekulacje. Dobrze więc wiedzę przekazywaną w podcastach kryminalnych później jeszcze weryfikować z innymi źródłami. Najlepszym mogą być książki, które często służą podcasterom jako główne źródło wiedzy w przygotowywanym materiale.

Gdzie słuchać podcastów kryminalnych?

Istnieje kilka sposobów na to, gdzie można słuchać podcastów kryminalnych. Wielu twórców ma swoje kanały na Spotify czy Apple Music. Do tego dochodzą oczywiście ich własne strony internetowe, gdzie publikowane są nowa nagrania, ale tam też znajdziemy te archiwalne. Warto także dodać, że ostatnio na Spotify pojawiła się możliwość dodawania do materiałów wideo, więc podcasty mogą stać się przez to jeszcze ciekawsze. Dobrze jednak wiedzieć o tym, że podcasty kryminalne znajdziemy również na… YouTube.

Zobacz też: Jak przygotować się do nagrywania podcastów?

Podcasty kryminalne na YouTube

Oczywiście Spotify i Apple Music, czy nawet Tidal, to nie wszystkie miejsca, gdzie można słuchać podcastów kryminalnych. Te są też całkiem popularne na YouTube, gdzie oprócz samego dźwięku można także obejrzeć materiały ilustrujący dany temat. Czasem są to zdjęcia ofiar czy oprawców, a czasem nagrania wideo. Wygodniej słuchać podcastów na innych platformach, ponieważ w przypadku mobilnej wersji YouTube, by ta działała w tle, wymagana będzie płatna subskrypcja YouTube Premium. Spójrzmy teraz na najciekawsze podcasty kryminalne po polsku. Dodajmy też, że praktycznie każdy ze wspomnianych tutaj podcastów dostępny jest również na YouTube.

Kryminatorium

Podcasty kryminalne Kryminatorium na Spotify

Nie da się zaprzeczyć, że Kryminatorium, którego twórcą jest Marcin Myszka, to jeden z najpopularniejszych podcastów kryminalnych po polsku. Materiały pojawiają się regularnie już od kilku lat, a nowe treści dostajemy w poniedziałki. Wielbiciele true crime będą czuli się tutaj jak w domu, ponieważ w Kryminatorium znajdziemy wiele odcinków o sprawach z polskiego Archiwum X, czyli o specjalnej grupie dochodzeniowej, która zajmuje się niewyjaśnionymi zbrodniami. Nie zabrakło także sylwetek niektórych morderców.

Piąte: nie zabijaj

Podcasty kryminalne Piąte Nie zabijaj na Spotify

Justyna Mazur i jej podcast Piąte: Nie zabijaj, także należy zaliczyć do grona tych najpopularniejszych. Tutaj również znajdziemy tematykę związaną ze sprawami, które miały miejsce w Polsce. Do tego dochodzą różnego rodzaju podsumowania czy też próba odpowiedzenia na pytania o podłoże psychologiczne i to, dlaczego doszło do zbrodni.

Zbrodnia na poniedziałek

Podcasty kryminalne Zbrodnia na poniedziałek na Spotify

Ten podcast, choć dalej kryminalny, ma trochę inny wydźwięk, a głównie przez postać Wojciecha Chmielarza, czyli polskiego pisarza. Jego zyskujący na popularności podcast Zbrodnia na poniedziałek z początku był czymś innym, a mianowicie rozbudowanymi wpisami na Facebooku autora. Zresztą dziś także występuje w tej formie, a jej zapis audio to właśnie podcast Zbrodnia na poniedziałek. I jak sama nazwa wskazuje, nowych treści możemy spodziewać się w każdy poniedziałek, a jeżeli zdarzy się jakieś opóźnienie, to Chmielarz informuje o tym na swoim profilu.

Zagadki Kryminalne

Podcasty kryminalne Zagadki Kryminalne na Spotify

Autorką podcastu Zagadki Kryminalne jest Karolina Anna, a tutaj nie zabraknie spraw z całego świata i tych, które mogą zahaczać miejscami o zjawiska… paranormalne. Zagadki Kryminalne znajdziemy także na YouTube, a sam kanał istnieje już naprawdę długo, więc jeżeli ktoś go jeszcze nie znał, czeka go dużo oglądania i słuchania.

Zabójcze opowieści

Podcasty kryminalne Zabójcze opowieści na Spotify

Podobnie jak Wojciech Chmielarz, autor podcastu Zabójcze opowieści też jest pisarzem. Michał Larek tworzy treści dla słuchaczy już ładnych parę lat, a na jego kanałach znajdziemy nie tylko historie inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, ale także i serial kryminalny w formie audio.

True crime i inne podcasty kryminalne, które warto znać

Wzrost popularności podcastów kryminalnych sprawił, że znajdziemy ich naprawdę dużo, a wiele z nich funkcjonuje już od wielu lat. Nie sposób więc przedstawić wszystkie, dlatego też poniżej zostawiamy dla was trochę „sznurków”, które poprowadzą was do Spotify i ciekawych podcastów o tematyce kryminalnej.

Czytasz kryminały? Warto sprawdzić podcasty kryminalne

Wielu czytelników kryminałów jest także fanami podcastów kryminalnych z prostego powodu. Podcasty stanowią poniekąd rozszerzenie gatunku literackiego, ale z tą różnicą, że oparte są na faktach. Oczywiście książki kryminalne również mogą takie być, ale w większości to jednak fikcja literacka. Jeżeli ktoś więc czyta książki kryminalne, to powinien spróbować także posłuchać podcastów, bo może się okazać, że znajdzie dla siebie nowe hobby. Jeżeli jesteście miłośnikami audiobooków, to mamy dla was ciekawą propozycję. Korzystając z poniższego kodu możecie słuchać audiobooków za darmo na BookBeat. Żal nie skorzystać.

Źródło: Spotify / Apple Music / YouTube, fot. GettySignatures/Kameleon007

Motyw