Impedancja słuchawek - co to takiego?

Impedancja słuchawek – co to takiego? Znaczenie impedancji Ohm przy wyborze

6 minut czytania
Komentarze

Większość z nas od czasu do czasu sięga po słuchawki. Umilamy sobie nimi podróż do pracy czy szkoły, jednocześnie słuchając ulubionej muzyki lub podcastów, nie przeszkadzając nikomu wokół. Jeśli szukasz nowej pary słuchawek, z pewnością szybko odkryjesz, jak ogromny jest wybór dostępnych na rynku modeli. Oczywiście wybór zawsze należy tylko do ciebie, ale niektórzy zastanawiają się, jakie słuchawki wybrać, by były jak najlepsze.

Dla laika często parametry słuchawek nie mają znaczenia. Inna sytuacja ma miejsce jeżeli użytkownikami słuchawek są prawdziwi koneserzy muzyki. Chcą oni dźwięku najlepszej jakości, dlatego przy zakupie nowych słuchawek zwracają uwagę na wiele różnych parametrów produktu. Impedancja słuchawek – co to takiego i jakie słuchawki wybrać?

Impedancja słuchawek – co to?

Impedancja słuchawek (ang. impedance) to inaczej opór pozorny, zwany również oporem elektrycznym. Określa on głośność oraz odporność na szumy i zniekształcenia dźwięku słuchawek. W przypadku właśnie słuchawek impedancja jest ważna.

Impedancja słuchawek - co to takiego?

By dostarczyć dźwięk do naszych uszu, niezbędny jest prąd oraz napięcie. Zależność między tymi dwoma wartościami to właśnie impedancja w słuchawkach, którą wyrażamy w omach (Ω). Impedancja w słuchawkach jest tym wyższa, im więcej omów. Przekłada się to bowiem na membranę, która drga delikatniej, a zatem jakość dźwięku jest lepsza, jego szczegółowość wyższa, natomiast nie można mieć wszystkiego. To z kolei przekłada się na gorszą głośność sprzętu.

Impedancja w słuchawkach – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli urządzenie wykazuje wysoką impedancję, a więc dźwięk wydobywający się z niego jest znakomitej jakości, niezbędne będzie użycie wzmacniacza słuchawkowego. Jeśli poszukujemy słuchawek, na których będziemy słuchać muzyki z urządzeń przenośnych typu smartfon, powinniśmy szukać słuchawek o niższej impedancji zawierającej się w przedziale 16-32 ohmów. 

Jeśli wybierzemy słuchawki o zbyt wysokiej impedancji, głośność słuchawek nie będzie zadowalająca. Jeśli różnica jest większa niż osiem, prawdopodobnie jej nie usłyszysz, ale jeśli jest mniejsza niż osiem, wtedy słuchawki nie będą brzmieć tak dobrze. Poziom rezystancji słuchawek określa napięcie wyjściowe wymagane przez wzmacniacz do wytworzenia jednego miliwata mocy wyjściowej.

Jakie słuchawki wybrać?

Wchodząc do jednego z większych sklepów RTV i AGD, liczba dostępnych rodzajów słuchawek może nas przytłoczyć. Dostępne są słuchawki: 

Zanim którekolwiek z nich postanowimy kupić, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów, które je charakteryzują. Co jest ważne, jeśli zastanawiamy się, jakie słuchawki wybrać? 

  1. Słuchawki powinny spełniać nasze wymagania – nie każdy jest fanem wielkich nausznych słuchawek, niektórzy wolą słuchawki na kablu, których nie trzeba ładować, a zagorzali gracze zdecydują się prawdopodobnie na słuchawki gamingowe
  2. Impedancja w słuchawkach – to kluczowy czynnik, który odpowiada za głośność słuchawek i jakość dźwięku. Mniejsza impedancja wskazuje na to, iż potrzeba mniej mocy do zasilenia słuchawek, ale niższy opór to także większe prawdopodobieństwo wystąpienia zniekształceń dźwięku. Jeśli więc naszym priorytetem są słuchawki zapewniające najlepszą możliwą jakość dźwięku, powinniśmy wybrać model o nieco wyższej impedancji.
  3. Pasmo przenoszenia – określa ono dźwięki, o jakiej wysokości są w stanie odtworzyć przetworniki umieszczone w słuchawkach. Jest ono wyrażane w Hz (1/s), a im większą wartość wykazuje, tym słuchawki mają szerszą gamę dźwięków i są po prostu lepszy. Zakres wystarczający to 20-2000 Hz, czyli prawie dokładnie tyle ile wynosi zakres częstotliwości fal dźwiękowych słyszalnych dla człowieka. Wraz z wiekiem spada u ludzi słyszalność wysokich dźwięków.
  4. Skuteczność-poziom ciśnienia akustycznego – im jest większa, tym słuchawki mogą gracować głośniej. Zwykle wartość ta oscyluje w granicach około 100 dB. Jednakże zawsze należy pamiętać, że bardzo głośna muzyka może powodować uszkodzenia słuchu!
  5. Maksymalna moc wejściowa – w profesjonalnych słuchawkach studyjnych typowa maksymalna moc wejściowa wynosi ok. 1 wata, natomiast może sięgać nawet 3 watom. Wartość ta informuje o maksymalnej mocy wzmacniacza, jaką mogą obsłużyć słuchawki (dlatego sprzęt dedykowany dla DJa będzie miał większą maksymalną moc wejściową.

Czy impedancja w słuchawkach jest istotna?

Biorąc pod uwagę powyższe parametry, możemy przybliżyć się do wyboru słuchawek, który spełni nasze oczekiwania w największym stopniu. Warto zdecydować się na słuchawki o wyższej skuteczności, z pasmem przenoszenia 20-2000 Hz oraz o nieco wyższej impedancji. Należy jednak pamiętać, że impedancja urządzenia będącego źródłem sygnału dźwiękowego powinna być niższa od impedancji słuchawek. Zapewni to bezpieczną pracę urządzeń. 

Impedancja słuchawek - co to takiego?

Im wyższa impedancja w słuchawkach, tym więcej mocy musi wygenerować wzmacniacz urządzenia. Słuchawki niskoohmowe (czyli  takie, które posiadają od 16 do 50 omów) lepiej nadają się do urządzeń zasilanych bateryjnie, takich jak tablety, smartfony czy odtwarzacze MP3. Jeśli impedancja słuchawek jest zbyt wysoka, poziom głośności urządzenia będzie prawdopodobnie zbyt niski. Jeśli potrzebujesz słuchawek do zestawu Hi-Fi lub do użytku w studiu, lepiej zainwestuj w zestaw o wysokim poziomie impedancji.

Jeśli wybieramy słuchawki do telefonu ich impedancja nie powinna przekraczać 32 ohmów, natomiast jeśli chodzi o słuchawki do komputera to w zależności, czy podłączamy je bezpośrednio do gniazda słuchawkowego, czy też korzystamy z zewnętrznej karty dźwiękowej, impedancja powinna wynosić odpowiednio maksymalnie 32 i 64 Ohmów.

Jakie słuchawki wybrać, by miały odpowiednią impedancję Ohm?

Wybór odpowiednich słuchawek to decyzja bardzo indywidualna. Każdy oczekuje od sprzętu czegoś innego oraz użytkuje go w odmienny sposób. To, jakie słuchawki wybrać zależy od ciebie. Cena produktów także często może się znacząco różnić, dlatego najlepszym sposobem określenia, czy dany sprzęt spełnia nasze wszystkie oczekiwania, jest jego wypróbowanie. Można to zrobić w większości sklepów oferujących produkty AGD/RTV. Jeśli wciąż nie będziemy pewny wyboru, zawsze można skonsultować się ze sprzedawcą, który na pewno z przyjemnością pomoże wybrać model, który najbardziej będzie nam odpowiadał.

Motyw