Brak dźwięku w laptopie

Brak dźwięku w laptopie. Co zrobić, by przywrócić dźwięk?

7 minut czytania
Komentarze

Większość ludzi uwielbia słuchać muzyki podczas pracy czy też podczas korzystania z laptopa. Wraz z pojawieniem się przenośnych odtwarzaczy audio nastąpił wzrost zapotrzebowania na konfiguracje laptopów o dobrej jakości dźwięku. Jednak wielu użytkowników skarży się, że wbudowane głośniki ich laptopów nie są wystarczająco głośne. Czasem jednak pojawia się gorszy problem – brak dźwięku w laptopie. Pozostaje nam wtedy przywrócić dźwięk lub głos w laptopie. Jak to zrobić?

Brak dźwięku w laptopie – dlaczego nie ma dźwięku w laptopie?

Niektórzy narzekają, że dźwięk w laptopie nagle gaśnie lub jest zniekształcony. To częsty problem, ale czy można mu jakoś zaradzić? Jeśli dźwięk w laptopie nie działa poprawnie, możesz zrobić kilka rzeczy, aby przywrócić dźwięk w laptopie.

Brak głosu w laptopie. Dlaczego nie ma dźwięku w laptopie? 

Częstym problemem z laptopami są niewłaściwie skonfigurowane ustawienia dźwięku. Aby rozwiązać ten problem, dana osoba powinna przede wszystkim sprawdzić następujące ustawienia laptopa: 

  • Poziom głośności –  poziom głośności źródła dźwięku wpływa na jego głośność dla innych. Użytkownik może dostosować to ustawienie, aby było głośniej lub ciszej w razie potrzeby. Może się wydawać to banalne, ale często problemem braku głosu w laptopie jest po prostu wyciszenie sprzętu. Zdarza się, że użytkownicy laptopów przeoczają tak prostą możliwość. Warto więc jeszcze raz sprawdzić ustawienia głośności, a dopiero potem zastanawiać się, co dalej.
  • Wyjście audio – niektóre laptopy mają wiele opcji wyjścia audio, takich jak słuchawki i głośniki lub S-Video. Brak dźwięku w laptopie może być powiązany z jednym z tych wyjść. Możesz wybrać opcję odpowiadającą temu, do czego najczęściej używa laptopa – granie lub oglądanie filmów na dużym ekranie i sprawdzić, czy to pomoże.
Co to Windows Hello?
Obraz adrian x z Pixabay
  • Wejście audio – większość nowoczesnych laptopów z systemem Windows jest wyposażona w akcelerometr, który pozwala wykrywać, kiedy są używane podczas i automatycznie zwiększać odpowiednio głośność źródła dźwięku. Ta funkcja może być domyślnie wyłączona; może być konieczna zmiana niektórych ustawień, aby móc z niego wygodnie korzystać.

Jak włączyć dźwięk w laptopie? Czyli co jeszcze można zrobić?

Bez wątpienia najczęstszą radą dotyczącą rozwiązania problemu technicznego jest wykonanie „twardego resetu”. Każda rozmowa informatyczna zaczyna się od frazy „Czy próbowałeś ją wyłączyć i włączyć ponownie?” Chociaż ta rada zapewne została przez ciebie zapamiętana, nadal pozostaje aktualna i użyteczna. Warto więc… spróbować ponownie uruchomić komputer.

Brak głosu w laptopie? Zaktualizuj sterowniki

Co może być jeszcze powodem braku głosu lub dźwięku w laptopie? Sterowniki. W takim wypadku nie zostaje nic innego, jak zaktualizowanie lub przeinstalowanie sterowników na laptopie. Choć brzmi to dość kłopotliwie, tak naprawdę może sprawić, że brak dźwięku w laptopie przestanie być problemem. Jednym z najczęstszych powodów, dla których dźwięk komputera może nie działać, są przestarzałe lub brakujące sterowniki.

Brak dźwięku w laptopie

W twoim komputerze są ulepszenia dźwięku? Wyłącz je

Nadal brak dźwięku w laptopie? Sprawdź, czy nie masz żadnych ulepszeń dźwięku – także tych włączonych poprzez funkcję w panelu sterowania dźwiękiem.Choć może się wydawać, że tego typu ustawienia nie mają wpływu na dźwięk w komputerze, czasem może się okazać, że powodują one problemu. Zwłaszcza wtedy, gdy korzystasz, np. z głośników od zewnętrznego producenta.

Brak dźwięku w laptopie. Czy to problem z urządzeniem?

Jeżeli dochodzi do braku dźwięku lub głosu w laptopie – warto sprawdzić, czy problem jest rzeczywiście z komputerem. Czasem zastanawiamy się, dlaczego nie ma dźwięku w laptopie, a zepsuł się po prostu przewodnik, jak słuchawki lub głośniki. 

Wypróbuj różne urządzenia audio i zobacz, które z nich zapewnia dźwięk w Twoim komputerze. Możliwe jest też, że system w laptopie kieruje dźwięk do niewłaściwego urządzenia wyjściowego. Może się tak zdarzyć, jeśli na przykład podłączysz do komputera urządzenie audio z obsługą USB, takie jak zestaw słuchawkowy do gier. Twój komputer może wtedy rozpoznać to jako urządzenie domyślne, więc będziesz musiał zmienić to ustawienie, aby przywrócić dźwięk na komputerze.

Jak przywrócić dźwięk w laptopie? Proste rozwiązania dla każdego

Zastanawiasz się, jak włączyć dźwięk w laptopie? Szybkim rozwiązaniem, aby przywrócić dźwięk w laptopie, jest użycie zestawu słuchawkowego USB zamiast wbudowanych głośników, jeśli potrzebujesz lepszej jakości dźwięku podczas rozmowy przez Skype lub inne aplikacje VoIP. Alternatywnie użytkownik może kupić zasilany system głośników zewnętrznych do laptopa, który zapewni lepszy dźwięk bez nadmiernego wpływu na żywotność baterii.

Jak przywrócić dźwięk w laptopie? Krok po kroku

Jeśli jednak wolisz nie używać zestawu słuchawkowego ani głośników zewnętrznych, istnieje kolejna szybka poprawka, aby uzyskać lepszy dźwięk z laptopa. Trzeba w tym wypadku wyłączyć wszystko oprócz multimediów przez wbudowane głośniki systemu, zmieniając niektóre ustawienia systemu. Oto kilka kroków, które użytkownik może wykonać:

  • Otworzyć Menedżera urządzeń, klikając prawym przyciskiem myszy: Mój komputer > Właściwości > Menedżer urządzeń > Rozwiń Urządzenia systemowe > Rozwiń Urządzenia audio > Kliknij prawym przyciskiem myszy Głośniki i wybierz Właściwości z menu kontekstowego > Wybierz Sterownik Zainstalowany i usuń go. Następnie Zezwalaj na zmiany sprzętu zgodnie z zasadami instalacji tego sterownika.
  • Otworzyć Panel sterowania, klikając prawym przyciskiem myszy: Mój komputer > Właściwości > Dźwięk> klikając dwukrotnie ikonę Dźwięk w Panelu sterowania dźwiękiem i zmienić wszystkie ustawienia w sekcji Dźwięk z wyjątkiem urządzeń odtwarzających w sekcji Urządzenia wyjściowe. Warto zauważyć, że dla każdego urządzenia istnieje możliwość ustawienia innego poziom głośności głównej. Po zakończeniu można uruchomić ponownie laptopa, aby sprawdzić, czy wyłączenie dźwięków systemowych pomogło w problemach z dźwiękiem.
  • Upewnić się, że głośność główna jest na odpowiednim poziomie. W „Ustawieniach” trzeba wybrać sekcję „System”, a następnie zakładkę „Dźwięk”. Ustawienie zakresu na 0%, powoduje, że komputer będzie „cichy”. W takim przypadku trzeba przesunąć suwak, najlepiej na 90% lub wyżej by przywrócić dźwięk.
  • Jeśli korzystasz ze słuchawek albo też inteligentnych głośników, możesz skorzystać z aplikacji dla danego urządzenia. Dzięki niej możesz dostosować ustawienia dźwięku i zweryfikować czy przypadkiem dźwięk nie jest tam wyciszony albo też wyłączony.
Brak dźwięku w laptopie

Jeżeli nadali występuje brak głosu w laptopie możliwe jest uzyskanie oczekiwanej jakości dźwięku z większości laptopów przy użyciu odpowiednich ustawień zarówno kanałów wejściowych, jak i wyjściowych wraz z użyciem głośników zewnętrznych w razie potrzeby poprzez zestawy słuchawkowe. 

Jak włączyć dźwięk w laptopie? Przywrócenie jakości dźwięku na laptopie może na pierwszy rzut oka wydawać się niemożliwe ze względu na słabe domyślne funkcje audio – ale w rzeczywistości jest to całkiem łatwe, gdy wiadomo, gdzie znaleźć odpowiednie narzędzia do pracy! Zanim wyciągniesz wnioski na temat uszkodzonego sprzętu lub wadliwego oprogramowania, wypróbuj wszystkie te opcje rozwiązywania problemów i dokładnie wykonaj wszystkie kroki. Jeśli żadna z tych opcji nie działa, rozważ skontaktowanie się z profesjonalistą lub producentem komputera.

Motyw