Pikselowanie obrazu w telewizorze

Pikselowanie obrazu w telewizorze – na czym polega i jak się ustrzec?

6 minut czytania
Komentarze

Najczęstszym problemem występującym w trakcie korzystania z telewizji naziemnej jest migotanie obrazu wyświetlanego na TV. Kłopot ten charakteryzuje się pojawianiem kolorowych plamek na ekranie telewizora. Źródła tej dysfunkcji obrazu podzielić można na oczywiste i nieoczywiste. W tym pierwszym przypadku wystarczy kilka prostych tricków, by przywrócić stan pożądany. W tym drugim potrzebny jest szereg działań ze strony użytkownika. 

Pikselowanie obrazu w telewizorze, a proste rozwiązania

Rozpikselowany obraz wyświetlany na ekranie potrafi zabić całą przyjemność z seansu przed telewizorem. Doświadczył go zapewne każdy użytkownik telewizji naziemnej. Zwykle bagatelizuje całą sytuację i mimo wszystko ogląda dalej, choć można w prosty sposób naprawić odbiór widzianego obrazu. Jak się za to zabrać? Kolorowe piksele na ekranie telewizora mogą mieć naprawdę prozaiczne źródła. Wystarczą kiepsko podłączone kable, aby jakość emitowanego obrazu była znacznie słabsza. Proces naprawczy zacząć można od sprawdzenia, czy aby podpięte kable nie są poluzowane. W przypadku wystąpienia pikseli wystarczy też zresetować urządzenie. Należy wówczas wyłączyć telewizor i odłączyć go od gniazdka. Po upływie kilku minut można go podpiąć ponownie i sprawdzić, czy problem istnieje nadal, czy może takie działanie w zupełności wystarczyło.

Kolorowe piksele na ekranie telewizora. Problem w odbiorniku?

Innym problem wpływającym na jakość obrazu emitowanego przez odbiornik telewizyjny jest bliskość innych urządzeń elektrycznych. Ich bliskie sąsiedztwo może zaburzyć sygnał i wpłynąć na pojawienie się denerwujących pikseli. Co w takiej sytuacji zrobić? Do wyboru są w tym przypadku dwie opcje. Można przestawić owe urządzenia w inne miejsce lub odłączyć je od gniazdka. Jeśli właśnie ten czynnik wpływał na obniżenie jakości obrazu, to wspomniane kroki powinny rozwiązać problem.

Pikselowanie obrazu w telewizorze a siła sygnału anteny

Za kłopoty z pikselowanie obrazu w telewizorze odpowiada również siła sygnału. Niekiedy antena jest ustawiona w złym miejscu i gorzej go odbiera. Sąsiedztwo bloków i drzew może spotęgować problemy z odbiorem. Należy wówczas przesunąć antenę w kierunku odwrotnym od nadajnika. W jaki sposób sprawdza się siłę sygnału? Wiele nadajników ma zaimplementowaną funkcję, która umożliwia sprawdzenie intensywności odbieranego sygnału. W parze ze zbyt słabą intensywnością idzie sygnał zbyt mocny. Nadmierny odbiór sygnału wpływa na zakłócenia. Można temu zaradzić, decydując się na wymianę anteny na tę o niższym zysku bądź też postawić na specjalny tłumik antenowy.

Pikselowanie obrazu w telewizorze – co z martwymi pikselami?

Czasem problemem w przypadku pikselowania obrazu w telewizorze są tzw. martwe piksele. Mogą one wystąpić zarówno na ekranach TFT, OLED, jak i LCD. Ekrany telewizyjne składają się z tysięcy pikseli. To są małe kwadraty światła. Każdy piksel ma trzy subpiksele składające się z zielonego, czerwonego i niebieskiego. Najczęstszym powodem, dla którego telewizor ma martwe piksele, jest awaria połączeń zasilania.

Migające piksele pojawiają się wtedy, gdy jeden z podświetlanych subpikseli nie dostosowuje koloru pomimo podświetlenia. Jeśli na ekranie mamy czarną plamę, a piksel nie zapala się – oznacza to, że mamy do czynienia właśnie z martwymi pikselami.

Pikselowanie obrazu w telewizorze

Najczęstszym powodem, dla którego telewizor ma martwe piksele, jest awaria połączeń zasilania. Tranzystor pikselowy nie rozpoznaje ani nie odbiera napięcia elektrycznego, które mówi pikselowi, kiedy ma się zaświecić lub zmienić kolor. Uszkodzenia spowodowane upadkiem lub urazy mogą również powodować martwe piksele. Mogą również powstawać, gdy użytkownik stale pozostawia statyczne obrazy na ekranie telewizora przez dłuższy czas.

Kolorowe piksele na ekranie telewizora. Problemy z multipleksem?

Zakłócenia mogą mieć też zewnętrzne źródła. Jeśli wykluczyć przyczyny podane w poprzednim paragrafie, to warto sprawdzić, czy pikselowanie obrazu w telewizorze odbywa się na każdym kanale, czy tylko na wybranych. Źródła takiego stanu rzeczy tkwić mogą bezpośrednio w multipleksach. Wyróżnić można ich kilka grup.

  • MUX-1. Należą do niej takie kanały jak TTV, Focus, Eska TV i Stopklatka.
  • MUX-2. Mowa o stacjach  TVN, TVN-7, TV Puls, Polsat.
  • MUX-3. W obręb tego multipleksu wchodzą takie stacje jak TVP 2 HD, TVP Info, TVP Historia i TVP Sport.
  • MUX-8. Ten multipleks grupuje takie kanały jak TVP Kobieta i TVP Kultura.

Obecność pikseli tylko i wyłącznie na konkretnych kanałach wyklucza kłopoty z odbiornikiem telewizyjnym i sygnałem telewizji naziemnej. 

Pikselowanie obrazu w telewizorze. Zakłócenia bez względu na multipleks

Taka sytuacja sprawia, że powinno się sprawdzić kilka czynników. Po pierwsze nieprawidłowość leżąca po stronie oprogramowania. Warto zatroszczyć się o bieżące aktualizacje do systemu korzystając ze smart TV. Alternatywnie zaleca się zresetowanie ustawień telewizora do poziomu fabrycznego. Choć wydaje się to kłopotliwe, to jednak powinno pomóc z pikselami. 

Źle ustawiona antena telewizyjna może przyczynić się do znacznego zaniżenia jakości emitowanego obrazu. W tym przypadku nie pozostaje użytkownikowi odbiornika telewizyjnego nic innego jak właściwe ustawienie anteny. W zależności od tego, czy sygnał jest za słaby, czy za mocny, dopasowuje się swoje działanie. Nadmierny odbiór sygnały wymusza wymianę anteny na słabszą lub też zastosowanie specjalnego tłumika odbiorczego. Takie działania na ogół się sprawdzają.

Pikselowanie obrazu w telewizorze

Problemy z jakością obrazu mogą mieć charakter tak zwanych martwych pikseli. Co kryje się pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą? Otóż niektóre miejsca na ekranie telewizora mogą być uszkodzone. Korzystając z programu SMART TV, można wychwycić wszystkie te miejsca. Zostaną one zwyczajnie wyświetlone na ekranie telewizora.

Jak naprawić martwe piksele obrazu w telewizorze?

Należy pamiętać, że właściciele telewizorów nie mogą trwale naprawić martwych pikseli na ekranie. Możliwe jest jednak naprawienie zablokowanego piksela. Właściciele tego typu telewizorów mogli również poczekać, aż martwe lub zablokowane piksele same znikną. Czasami martwe piksele działają same, ale nie ma szacowanego czasu, jak długo może to potrwać. Pozwalanie, by piksele same znikały, to także inny sposób na naprawienie linii w telewizji.

Działania naprawcze w zaistniałej sytuacji są dziecinnie proste, ponieważ opierają się na delikatnym przyciśnięciu palcem martwych pikseli. To powinno naprawić usterkę i sprawić, że przyjemniejsze stanie się korzystanie z telewizora. W tym miejscu jedna uwaga. Nie należy zbyt mocno przyciskać palca do ekranu, ponieważ można w ten sposób uszkodzić tranzystory. Po co to komu?

Pojawienie się pikseli na ekranie telewizora jest zjawiskiem powszechnie występującym. Źródeł doszukiwać się można w zakłóceniach odbioru sygnału, niedokładnie podpiętych kablach, wadach oprogramowania i konkretnych multipleksach. Metody radzenia sobie z tym kłopotem są proste i można szybko się z tym uporać. 

Motyw