Jak rozdzielić sygnał na dwa telewizory? Wyjaśniamy, jak to zrobić

5 minut czytania
Komentarze

W domach oraz w mieszkaniach coraz częściej korzystamy z kilku odbiorników telewizyjnych jednocześnie. Coraz więcej osób podejmuje decyzję o zakupie drugiego lub trzeciego telewizora. Atrakcyjne ceny oraz komfort sprawiają, że wyposażamy w dodatkowe urządzenia nie tylko salon, ale również kuchnię oraz sypialnię. Dlatego warto wiedzieć, jak rozdzielić sygnał na dwa telewizory.

Jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny naziemnej

Jeśli tworzysz instalację antenową od podstaw, sprawa nie jest skomplikowana. Od razu jesteś w stanie przewidzieć, na ilu odbiornikach chcesz odbierać sygnał. Następnie dostosowujesz konkretne elementy sieci, aby spełniała Twoje potrzeby. W przypadku istniejących instalacji warto zastanowić się jak podłączyć do anteny dwa lub trzy telewizory, aby sygnał nie stracił jakości.

źródło: https://telewizja-cyfrowa.com/

W celu właściwego przeprowadzenia tej procedury należy mieć odpowiednią wiedzę. Może zastosować kilka rozwiązań, jednak są one zależne od kilku aspektów. Kluczową kwestią jest siła sygnału, który jest dostarczany bezpośrednio z anteny. Warto wyposażyć się w urządzenia pomiarowe, takie jak mierniki sygnałów DVB-T/T2, SAT, CATV. Korzystając z nich, można sprawdzić poziom mocy sygnału. W tym przypadku sprawdzą się także wskaźniki poziomu sygnału, które są widoczne na ekranie telewizora w trakcie dostrajania.

Sprawdź, na jakiej częstotliwości odbierany jest MUX w Twojej lokalizacji. Kiedy nastawiasz ręczne strojenie odbiornika, określasz częstotliwość, na której chcesz odbierać. Wówczas szukasz takiej pozycji anteny, na której odbierany sygnał jest najwyższej jakości. W ostatnim kroku należy obliczyć, czy po podzieleniu zasili on z odpowiednim poziomem kilka odbiorników.

źródło: pinterest.com

Rozgałęźniki – jak podłączyć kilka telewizorów do jednej anteny?

Jeżeli moc sygnału jest wystarczająco wysoka, do jego podziału należy użyć rozgałęźników pasywnych. Warto jednak pamiętać, że wprowadzają one tłumienia, które wpływają na obniżenie poziomu sygnału. Z tego względu zaleca się stosowanie mało stratnych rozgałęźników, takich jak np.: PCT-1000-xW lub RM2/3/4F. Tłumienia będą większe, jeśli rozdzielacz posiada więcej rozgałęzień.

Rozgałęźniki, które są dostępne na rynku, wyróżniają się minimalnym tłumieniem na każdym rozgałęzieniu na poziomach:

  • 4 dB (dwukrotny rozgałęźnik)
  • 8 dB (trzykrotny)
  • 11 dB (czterokrotny)
źródło: pinterest.com

Warto pamiętać o tym, aby nie stosować rozgałęźników, w których znajduje się większa liczba wyjść niż telewizorów, które będą podłączane do anteny. Niestety wiązałoby się to z niepotrzebnym obniżeniem jakości sygnału. Dlatego przed rozpoczęciem procedury należy upewnić się, ile dodatkowych TV będzie podłączonych do sieci. Wtedy dobierzesz sprzęt z odpowiednią liczbą wyjść.

W celu podłączenia jednego dodatkowego telewizora musisz podzielić sygnał na dwa. W takim przypadku stosuje się rozgałęźnik dwuwyjściowy. Jeśli zastanawiasz się, jak podłączyć trzy telewizory do jednej anteny naziemnej, to rozwiązanie jest proste – potrzebujesz rozgałęźnika trzywyjściowego.

Moc sygnału – jak rozdzielić sygnał na dwa telewizory?

Siła sygnału jest mierzona w milsach lub miliwoltach. Im wyższa jest liczba, tym odbiór będzie lepszy. Zakres tej wartości wynosi od 0,001 do 0,005 V. W przypadku wyniku 0,001 lub niższego odbiornik może nie działać prawidłowo. Wówczas obraz jest zniekształcony i nie ma dźwięku.

Jak rozdzielić sygnał na dwa telewizory przy takich wartościach? Niestety wówczas będzie on bardzo słaby i nie uzyskasz obrazu. Istnieje jednak kilka rozwiązań, które pomogą w rozwiązaniu tego problemu.  

Niska moc sygnału – jak podłączyć dwa telewizory do anteny satelitarnej?

Kiedy po dokonaniu podziału sygnału moc jest zbyt niska, konieczne jest zastosowanie rozgałęźników aktywnych, czyli np.: RTA-120, RTA-140. Zostały one wyposażone we wbudowany wzmacniacz, który zmniejsza straty wywołane podziałem sygnału. Dodatkowo równoważy on tłumienie kabla, który doprowadza sygnał do telewizora. To właśnie z tego względu warto zastosować przewody koncentryczne, które charakteryzują się wysoką jakością. Istotny jest także dobór odpowiedniej anteny.

Jeśli pomiędzy rozgałęźnikiem a odbiornikiem pojawiają się większe odległości, które przekraczają 10-15 metrów, strata może być bardzo duża. Dlatego warto zwrócić na nią uwagę podczas wyboru rozgałęźnika.


Pojawiają się również takie sytuacje, kiedy sygnał pochodzący z anteny jest na tyle słaby, że zastosowanie rozgałęźników aktywnych nie wystarcza. Co należy wtedy zrobić? Rozwiązaniem tego problemu będzie wzmocnienie wcześniejszego odcinka całej instalacji. Wówczas przed rozgałęźnikiem należy zamontować przedwzmacniacz, który musi być podpięty do zasilania. Kiedy rozgałęźnik jest na nim umieszczony, powinien przepuszczać napięcie.

Wygląda to podobnie w przypadku, gdy cała instalacja opiera się na antenie wyposażonej we wbudowany w przedwzmacniacz. Aby cały system działał poprawnie, konieczne będzie użycie rozgałęźnika, który przepuści napięcie do anteny.

Technologia cyfrowa – jak rozdzielić sygnał na dwa telewizory?

Możesz również rozdzielić sygnał na dwa telewizory poprzez zmianę częstotliwości. Jeśli masz stary model telewizora bez tunera cyfrowego i nadaje on tylko w standardowej rozdzielczości, możesz podłączyć do niego komputer lub telefon. Wejście USB umożliwi Ci oglądanie telewizji bez kabla.

W nowych telewizorach znajduje się wewnętrzne oprogramowanie, które pozwala na przełączanie się między różnymi kanałami podczas nadawania. Jeśli Twój telewizor obsługuje kanały cyfrowe, możesz oglądać je bez anteny, kabla lub satelity

Motyw