Jaki telewizor 65 cali kupić? Oto nasze propozycje
Telewizor 65 cali – co trzeba wiedzieć?
Jeśli zastanawiasz się jaki telewizor 65 cali kupić, to dobrze trafiłeś. Telewizory o przekątnej 65 cali, to jeden z najczęstszych wyborów telewizorów do salonu, zaraz po modelach 55-calowych. Możliwości, jakie znajdziemy na rynku, jest niemalże nieskończona ilość. Przewijają się ekrany od Samsunga, LG, TCLa, Hisense, czy Philipsa, a także modele z 2021, 2022 i oczywiście 2023 roku. Samemu wybór jest podjąć bardzo ciężko, bo producenci o swoich sprzętach piszą w samych superlatywach, przez co z opisów niewiele można wywnioskować. Ten tekst pomoże wam zdecydować, jaki telewizor 65 cali kupić, a także pokieruje was do wielu innych artykułów pomocniczych.
Jaki telewizor 65 cali kupić? TCL C845

Nowość od TCL, który jako producent coraz mocniej zaznacza swoją obecność na polskim rynku telewizorów. Mówimy tutaj o sprzęcie, który nie tylko oferuje naprawdę dużo dobrego, ale jednocześnie jest dobrze wyceniony. To, co wyróżnia sprzęt, to wykorzystana matryca, czyli MiniLED. Większa liczba diod sprawia, że mamy wyższą jasność, głębszą czerń obrazu, lepszy kontrast i oczywiście dłuższą żywotność samego sprzętu. Oczywiście jest tutaj rozdzielczość 4K UHD (3840×2160 px). Nie zabrakło też wsparcia dla odświeżania 144 Hz, HDR10+, Dolby Vision IQ czy HGL.

TCL C845 charakteryzuje się również przemyślanym projektem, ponieważ złącza mamy ukryte w nóżce telewizora, więc można być spokojnym o porządek. Do tego dochodzi jeszcze system Smart TV od Google (Google TV), więc bez trudu możemy korzystać z najnowszych aplikacji do streamingu czy nawet przeglądarki internetowej. Miłośnicy gier także znajdą tutaj coś dla siebie, ponieważ TCL C845 posiada dwa gniazda HDMI 2.1 (z VRR i ALLM), więc konsole nowej generacji idealnie będą współgrały z telewizorem.
Jaki telewizor 65 cali kupić? Samsung Q77B

Samsung Q77B to średniopółkowa propozycja od koreańskiego producenta, która jest również niesamowicie uniwersalna. Jeśli myślisz jaki telewizor 65 cali kupić i zależy ci na tym, by cała rodzina była zadowolona, to jest to odpowiedni kierunek. Telewizor obsługuje DVB-T2 i ma system operacyjny Tizen. Dzięki niemu uzyskujemy dostęp do Netflixa, HBO Max, Disney+ i wielu innych aplikacji streamingowych. Dzięki możliwości podpięcia telewizora do telefonu z użyciem aplikacji Smartthings możemy też łatwo pokazywać rodzinne zdjęcia na telewizorze, czy symulować naszą obecność w domu, gdy jesteśmy na wakacjach.
Samsung Q77B jest również całkiem jasnym ekranem, który uzyskuje około 500 nitów maksymalnej jasności zarówno w HDR, jak i w SDR. Należy jednak pamiętać, że pilot nie posiada wbudowanej klawiatury numerycznej, a sam telewizor nie obsługuje Dolby Vision. Pozostaje nam jednak HDR10+, które jest coraz popularniejsze.
Jaki telewizor 65 cali kupić? TCL C745

Jeśli myślicie jednak jaki tańszy telewizor 65 cali kupić, to zdecydowanie warto jest spojrzeć w stronę TCL C745, który jest wyposażony w system Google TV, do którego bajecznie prosto podłączymy się z pomocą naszego telefonu, a także po zalogowaniu się do konta Google ujrzymy wiele proponowanych nam aplikacji na podstawie tego, jak korzystamy ze smartfona, czy z usług amerykańskiego giganta. Do telewizora dołączony jest rzecz jasna pilot, gdzie mamy od razu dostęp do aplikacji streamingowych jak Netflix, czy Disney+. Jak na swoją cenę posiada on przyzwoite parametry obrazu. Dzięki zastosowaniu technologii QLED telewizor ma bardzo szeroki zakres kolorów, wypełniając 94% przestrzeni DCI-P3, a to wszystko na matrycy obsługującej odświeżanie na poziomie 144 Hz.
Jaki telewizor 65 cali kupić? Sony XR-65X90K

65-calowy telewizor od Sony, który pracuje pod kontrolą Google TV jako systemu Smart TV. Tym samym nie ma obawy, że zabraknie nam dostępu do najpopularniejszych aplikacji streamingowych. Do tego mamy oczywiście rozdzielczość 4K UHD (3840×2160 pikseli), a do tego dochodzi jeszcze odświeżanie do 120 Hz. Nie zabrakło także dekodera do cyfrowej telewizji naziemnej oraz złącz HDMI 2.1, czyli czegoś z czego będą korzystali gracze posiadający konsole nowej generacji (Xbox Series X / PlayStation 5). Trudno pominąć też milczeniem obecność Dolby Vision, HDR czy Dolby Atmos.
Jaki telewizor 65 cali kupić? Philips 9308 MiniLED

Ten model możemy obecnie kupić w dwóch wariantach (55 oraz 65 cali) i oferuje trójstronne podświetlenie Ambilight. System audio został zaprojektowany przez Bowers & Wilkins, a sam telewizor korzysta z procesora obrazu Philips P5 siódmej generacji. Wyróżnikiem jest tutaj panel MiniLED, który oferuje rozdzielczość 4K UHD (3840×2160 pikseli) i odświeżanie do 120 Hz, a jasność szczytową na poziomie 1000 nitów. Mamy także zgodność z formatami HDR (Dolby Vision, HDR10, HDR10+ czy HLG). Za dźwięk odpowiadają głośniki w systemie 2.1 (64 W) i jest też oczywiście obsługa formatu Dolby Atmos. Gracze korzystający z konsol nowej generacji też powinni być zadowoleni. Nie zabrakło złącza HDMI 2.1 czy niskiego input lag na poziomie 10 ms w trybie VRR. Jest też wsparcie dla asystentów głowowych oraz system Smart TV.
Jaki telewizor 65 cali kupić? Xiaomi QLED TV Q2 65”

Trochę tańsza propozycja, ale z pewnością warta rozważenia, a szczególnie dla fanów Xiaomi. To również telewizor 65 cali, który ma na pokładzie system Google TV, czyli tak naprawdę nową wersję Android TV. Oczywiście to nie wszystko, co ten 65-calowy telewizor ma do zaoferowania. Xiaomi QLED TV Q2 wyświetla treści w jakości 4K (3840×2160 pikseli) i korzysta z matrycy QLED. Minusem będzie to, że odświeżanie mamy tutaj na poziomie 60 Hz, ale to i tak wystarczająco do oglądania telewizji czy nowości od Netflix. Do tego dochodzi jeszcze obsługa Dolby Atmos i DTS:X oraz głośniki 2×15 W. Obrazu całości dopełnia także minimalistyczny design, a cenowo jest naprawdę przystępnie.
Jaki telewizor 65 cali kupić? LG OLED B2

Jeśli szukamy nieco droższej propozycji niż dwie poprzednie, to warto na pewno spojrzeć już na telewizory wyposażone w matrycę OLED. Model B2 jest drugim najniższym modelem z oferty producenta, ale oferuje on bardzo dobry stosunek jakości do ceny i osobiście nie czułbym potrzeby dopłacania do modelu wyższego, czyli LG OLED C2, o ile nie planujemy ustawić go w jasnym salonie, gdzie dodatkowa jasność się może przydać. LG OLED B2 jest oczywiście wyposażony w dekoder DVB-T2, a do tego posiada odświeżanie 120 Hz i system LG WebOS, który jest przez wiele osób uwielbiany. Znajdziemy na nim komplet potrzebnych aplikacji, w tym Twitch, Netflix, Disney+, czy Amazon Prime.
Ważnym elementem telewizorów OLED jest też ich chudość, która pozwala bezproblemowo powiesić telewizor na ścianie i wręcz go do niej przykleić. Oczywiście, będziemy do tego potrzebować odpowiedniego uchwytu, który utrzyma telewizor, a także warto będzie ukryć kable. W końcu co z tego, że pozbędziemy się uchwytu, gdy na wierzch wyjdą kable. W przypadku najmniejszej przekątnej możemy też z powodzeniem używać telewizora jako monitora do komputera.
Jaki telewizor 65 cali kupić? Philips OLED937

Philips 65OLED718 jest podstawą, jeśli zastanawiacie się jaki telewizor 65 cali podświetleniem wybrać, to odpowiedź może być tylko jedna, czyli Ambilight (tutaj 3-stronne). Ta technologia pozwala nam na uzyskiwanie obrazu większego niż sam ekran dzięki rzucaniu światła na ścianę za telewizorem. Jeśli jesteście fanami grania, to również nic straconego, bo telewizor obsługuje odświeżanie 120 Hz i bezproblemowo uruchomimy na nim gry z konsol najnowszej generacji, również z pomocą Dolby Vision. Telewizor wyposażony jest oczywiście w matrycę OLED, która oferuje nam nieskończony kontrast i prawdziwie czarne czernie, co wygląda niesamowicie. Do tego jest tutaj rozdzielczość 4K UHD, system Google TV czy też możliwość sterowania głosem.
Jaki telewizor 65 cali kupić? Hisense 65E7KQ Pro

Hisense 65E7KQ Pro jest bardzo mocną propozycją w swojej półce cenowej. Posiada on bardzo dobry i niesamowicie jasny obraz. Telewizor wyposażony jest w matrycę pokrytą kropkami kwantowymi, czyli technologią QLED (rozdzielczość oczywiście 4K UHD), co jak na ten budżet daje zaskakująco dobre efekty efekty. Jest to idealna propozycja do każdego typu użytkowania, bo telewizor posiada odświeżanie aż 144 Hz, VRR, ALLM, wygodnego, aczkolwiek prostego pilota, a także wbudowany soundbar i subwoofer. Zapewniają one dźwięk na bardzo wysokim poziomie, co jest niesamowitą zaletą dla fanów użytkowania pojedynczych urządzeń. Nie musimy bowiem dokupować oddzielnego systemu audio, o ile nie planujemy więcej słuchać muzyki niż oglądać filmów.
Jaki telewizor 65 cali kupić? TCL C635

Jeśli myślicie, jaki tani telewizor 65 cali kupić, to nie powinniśmy zapomnieć o modelu TCL C635, który oferuje obecnie naprawdę niesamowity stosunek jakości do ceny. Telewizor wyposażony jest w system Google TV, który działa całkiem płynnie, a co ważniejsze, oferuje on największą ilość aplikacji dostępnych do zainstalowania. Do telewizora dołączone są dwa piloty, z czego jeden bardziej nadaje się do streamingów, a drugi do klasycznej kablówki. Sprzęt wyposażony jest oczywiście w dekoder DVB-T2, dzięki czemu bezproblemowo obejrzymy interesujące nas kanały bez dodatkowych wydatków.
Największym problemem telewizora jest jednak dźwięk, który zdecydowanie nie robi szału i warto przemyśleć zakup niedrogiego soundbara, jak Sonos Ray, czy Teufel Cinebar 11. Poza tym mankamentem jest to naprawdę dobry ekran, w jeszcze lepszej cenie.
Jaki telewizor 65 cali kupić? Samsung S95B

Samsung S95B to idealna opcja dla zastanawiających się jaki telewizor 65 cali z wyższej półki kupić. Technologia QD-OLED jest nowością na rynku, ale zapewnia niesamowite wrażenia z oglądania dzięki połączeniu technologii QLED z OLED. Telewizor posiada znacznie wyższą jasność maksymalną od flagowych telewizorów z organicznymi diodami, a także znacznie wyższy kontrast od flagowych telewizorów LCD. Nie tylko ekran jest jego mocną stroną, jest on bowiem wyposażony w system Tizen o bardzo wysokiej płynności działania i szerokim spektrum dostępnych aplikacji.
Do zestawu otrzymujemy niewielkiego pilota, w którym nie trzeba zmieniać baterii. Możemy ładować go przez USB-C lub z pomocą panelu solarnego, który znajduje się na jego pleckach. Samsung S95B nie posiada jednak systemu audio, który dorównuje obrazowi. Warto przemyśleć zakup soundbara jak Samsung HW-Q990B. Dzięki zastosowaniu rozwiązań tego samego producenta otrzymamy dostęp do funkcji Q-Symphony, która łączy głośniki z soundbara i telewizora celem uzyskania lepszego dźwięku.
Jaki telewizor 65 cali kupić? Samsung Frame

Samsung Frame jest idealną opcją, jeśli chcemy ukryć telewizor na ścianie. Dzięki zastosowaniu matowej matrycy QLED oraz specjalnym ramkom wygląda on jak obraz, a dołączony uchwyt tylko wzmacnia to wrażenie dzięki przyklejeniu telewizora do ściany. Telewizory z serii The Frame posiadają też OneConnect Box, co oznacza, że do telewizora idzie nam tylko jeden kabel, który jest niesamowicie łatwo schować bez kucia. Telewizor posiada też bardzo dobrą jakość obrazu, który jednocześnie jest bardzo jasny, a dzięki matowej matrycy niweluje znaczną większość ewentualnych odbić w nasłonecznionym pomieszczeniu.
Jak każdy telewizor ze stajni Samsunga, model Frame ma wbudowany system Tizen, który działa bardzo płynnie i posiada większość potrzebnych aplikacji streamingowych. Jako pilot posłuży nam niewielki kontroler z ładowaniem z pomocą panelu solarnego, który jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż standardowe baterie. Największymi minusami Samsunga The Frame są dźwięk oraz brak Dolby Vision. Z pierwszym poradzimy sobie z pomocą soundbara jak Samsung HW-Q700B, a w przypadku drugiego będziemy musieli zadowolić się technologią HDR10+.
Jaki telewizor 65 cali kupić? Samsung QN800B

Jeśli chcemy skosztować rozdzielczości 8K, to ponownie należy spojrzeć w stronę Samsunga. Model QN800B posiada matrycę o rozdzielczości 8K, odświeżaniu 100 Hz, z zastosowaniem technologii QLED. W połączeniu z głośnikami o mocy 70 W i układzie 4.2.2 jest to prawdziwy kombajn multimedialny, który powinien spodobać się nawet najbardziej wymagającym użytkownikom. Maksymalna jasność na poziomie 2000 nitów sprosta bezpośredniemu słońcu, a podświetlenie w technologii MiniLED pozwoli na uzyskanie bardzo dobrego kontrastu.
Telewizor 65 cali – najczęściej zadawane pytania
Matryca w TV – rodzaje i właściwości
Matryca w telewizorze odnosi się do technologii wykorzystywanej do wyświetlania obrazu. Istnieje kilka różnych typów matryc, które są używane w telewizorach, a każda z nich ma swoje unikalne cechy i zalety. W zależności od wybranego typu matrycy, zmianie ulegną nie tylko właściwości samego telewizora, ale także i jego cena.
Matryca LCD (Liquid Crystal Display) – wyjątkowo popularny typ matrycy w telewizorach z niższej półki cenowej. Wykorzystuje ciekłe kryształy, które blokują lub przepuszczają światło, aby wytworzyć obraz. Telewizory LCD są zwykle tańsze od innych typów, ale mogą mieć problemy z jakością obrazu pod różnymi kątami widzenia.
Matryca LED (Light Emitting Diodes) – telewizory LED to w zasadzie LCD, które używają diod LED do podświetlenia matrycy zamiast tradycyjnych lamp fluorescencyjnych. Dzięki temu telewizory LED są zwykle cieńsze i zużywają mniej energii, niż zwykłe LCD.
Mini-LED i Micro-LED – do podświetlania matrycy wykorzystywane są znacznie mniejsze diody LED, co pozwala na lepszą kontrolę kontrastu oraz głębsze czernie w porównaniu do tradycyjnych telewizorów LED.
Matryca OLED (Organic Light Emitting Diodes) – w telewizorach OLED każdy piksel emituje własne światło, co pozwala na osiągnięcie głębokiej czerni i wysokiego kontrastu. Telewizory OLED to już wyższa półka cenowa, ale jakość obrazu i odwzorowanie kolorystyczne w pełni to rekompensuje.
Matryca QLED (Quantum Dot LED) – technologia opracowana przez Samsunga, która wykorzystuje nanokrystaliczne „kropki kwantowe” do zwiększenia jasności i gamy kolorów telewizorów LED. Telewizory QLED oferują jasne, żywe kolory, ale są zwykle droższe od innych typów.
Jakie wymiary ma telewizor 65 cali?
Rozmiar telewizora mierzy się przekątną ekranu, choć równie ważna jest też jego szerokość oraz wysokość. Szczególnie wtedy, kiedy mamy niewiele wolnego miejsca na umieszczenie odbiornika. Wymiary telewizora podaje producent, ale można też obliczyć, ile dany telewizor będzie zajmował miejsca. Wymiary przekątnych podawane są w calach, a 1 cal to w przybliżeniu 2,54 cm. Odpowiadając więc na pytanie, jakie wymiary ma telewizor 65 cali, to jego przekątna ekranu będzie wynosiła około 165 centymetrów. Jeżeli dodatkowo założymy, że stosunek szerokości do wysokości wynosi 16:9 (tak zazwyczaj jest), to szerokość ekranu wynosi około 144 cm, a jego wysokość około 81 cm. Do tego należy dodać jeszcze grubość ramki okalającej wyświetlacz i ewentualnej podstawy (nóżek), jeżeli urządzenie nie będzie wisiało na ścianie.
Jakie są rozmiary telewizorów?
Rozmiary i wymiary telewizorów zależą w dużej mierze od proporcji ekranu, które dla większości nowoczesnych odbiorników wynosi 16:9. Dzięki temu można przybliżyć rozmiary telewizorów oraz ich wymiary dla poszczególnych przekątnych. Warto przypomnieć, że poniższe wartości są jedynie przybliżone. W rzeczywistości mogą się różnić, więc przed zakupem należy sprawdzić na stronie producenta, jaki rozmiar ma interesujący nasz telewizor. Poniższe wymiary odnoszą się jedynie do ekranu, a nie do całego telewizora, który może być większy, gdy uwzględnimy ramkę czy podstawkę.
32 cale: Szerokość około 71 cm, Wysokość około 40 cm
40 cali: Szerokość około 89 cm, Wysokość około 50 cm
50 cali: Szerokość około 111 cm, Wysokość około 62 cm
55 cali: Szerokość około 122 cm, Wysokość około 69 cm
65 cali: Szerokość około 144 cm, Wysokość około 81 cm
75 cali: Szerokość około 166 cm, Wysokość około 93 cm
85 cali: Szerokość około 188 cm, Wysokość około 106 cm
Jaka powinna być odległość od telewizora?
Jaka powinna być odległość od telewizora to wbrew pozorom skomplikowane pytanie. Tutaj pod uwagę trzeba wziąć bowiem kilka czynników takich jak sam rozmiar ekranu, ale także i jego rozdzielczość. Do tego dochodzi również samo poczucie komfortu oglądającego, ponieważ im bliżej będziemy telewizora, tym możemy mieć większe problemy z oglądaniem, co szczególnie zauważalne może być przy większych przekątnych. Biorąc pod uwagę to, że obecnie na rynku mamy głównie telewizory z rozdzielczościami Full HD oraz 4K, poniżej przedstawiamy wyliczenia, jak powinna być odległość od odbiornika.
Telewizory Full HD
Dla telewizorów z rozdzielczością Full HD zakłada się, że każdy cal przekątnej odpowiada około 4 do 4,5 cm odległości. To dlatego, by ludzkie oko mogło dostatecznie dobrze dostrzegać szczegóły na wyświetlaczu. Przykładowo, jeśli ustawimy kanapę 3 metry (300 cm) od telewizora z rozdzielczością Full HD, możemy zdecydować się na telewizor o przekątnej od 60 do 80 cali. Przy niewielkim dystansie, optymalna wielkość telewizora wynosi od 46 do 50 cali. Będąc dokładniejszym i stosując powyższy przelicznik, taka powinna być odległość od telewizora Full HD dla wybranych przekątnych.
Telewizor 55 cali – około 231 cm
Telewizor 60 cali – około 252 cm
Telewizor 65 cali – około 273 cm
Telewizor 75 cali – około 294 cm
Telewizor 85 cali – około 315 cm
Telewizory 4K Ultra HD
Większe zagęszczenie pikseli na cala sprawia, że dla telewizorów o rozdzielczości 4K Ultra HD, każdy cal przekątnej odpowiada około 2,1 cm odległości. Przykładowo, jeśli ustawisz kanapę 3 metry (300 cm) od telewizora 4K Ultra HD, możesz zdecydować się na telewizor o przekątnej nawet 140 cali. Jednak aby w pełni cieszyć się możliwościami telewizora, ten nie powinien stać bliżej, niż około 2 metrów od kanapy czy fotela.
Telewizor 43 cali – od 90 do 181 cm
Telewizor 49 cali – od 103 do 206 cm
Telewizor 55 cali – od 116 do 231 cm
Telewizor 65 cali – od 137 do 275 cm
Telewizor 75 cali – od 158 do 315 cm
Telewizor 82 cali – od 172 do 344 cm
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.