ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2? Oto najprostsze sposoby

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Technologia

Od niedawna naziemna telewizja cyfrowa jest nadawana w nowym standardzie. Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2 i czy musimy myśleć o jego wymianie lub zakupie specjalnego dekodera. Wyjaśniamy również, kiedy brakiem obsługi nowego standardu w ogóle nie trzeba się przejmować.

Kto powinien sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2 i dlaczego to ważne?

telewizor stojący na komodzie
fot. Wang John/Unsplash

Wprowadzony w tym roku w Polsce nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej jest istotny z punktu widzenia osób, które chcą oglądać właśnie taką telewizję. Jeśli macie wykupioną kablówkę, telewizję satelitarną lub internetową, to zmiany was nie dotyczą. Standard DVB-T2 powinien was interesować jedynie wtedy, gdy oglądacie darmową telewizję, np. mając podłączony telewizor do anteny zbiorczej na dachu bloku mieszkalnego.

Jeśli korzystamy z naziemnej telewizji cyfrowej, a nasz telewizor nie ma DVB-T2, to nie oznacza to jeszcze, że stracimy możliwość oglądania telewizji. Po pierwsze, na uprzywilejowanej pozycji jest TVP, która może jeszcze przez długi czas nadawać w standardzie DVB-T. W starym standardzie nadają też lokalne MUX-y. Wiele zależy więc od tego, w jakiej lokalizacji mieszkamy. Niektórym z telewizorów bez DVB-T2 zniknęły jedynie pojedyncze kanały lub pogorszyła się ich jakość. Inni mogą oglądać wyłącznie kanały TVP.

Jeśli chcemy oglądać wszystkie dostępne w naziemnej telewizji kanały i korzystać ze wszystkich udogodnień, które obecnie ona daje, nasze urządzenie musi obsługiwać standard DVB-T2, a dokładnie DVB-T2/HEVC (tak brzmi pełna nazwa).

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2?

specyfikacja telewizora Samsunga ze strony sklepu RTV EURO AGD
Ten telewizor obsługuje standard DVB-T2/HEVC – wskazuje na to specyfikacja na stronie sklepu.

Najprostszy sposób na sprawdzenie, czy telewizor obsługuje nowy standard to zerknięcie do jego specyfikacji. Znajduje się ona w instrukcji obsługi, na pudełku lub, jeśli dopiero planujemy kupić nowe urządzenie, na stronie sklepu i producenta. Pamiętajmy, że urządzenie powinno obsługiwać standard DVB-T2, kodowanie obrazu HEVC (występujący też pod nazwą H.265), kodowanie fonii MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3.

strona telewizjanaziemna.pl
Ten telewizor Samsunga, mimo bardzo podstawowej specyfikacji, obsługuje DVB-T2/HEVC.

Może się jednak zdarzyć, że trudno nam dotrzeć do pełnej specyfikacji telewizora, np. posiadamy starsze urządzenie i dawno wyrzuciliśmy pudełko oraz dokumentację dotyczącą sprzętu. Dzięki tabliczce znamionowej lub menu telewizora jesteśmy w stanie przynajmniej sprawdzić nazwę modelu. To już cenna wiedza. Po wpisaniu nazwy na stronie telewizjanaziemna.pl uzyskamy informację, czy urządzenie obsługuje DVB-T2/HEVC.

lista telewizorów LG Sony obsługujących DVB-T2
Niektórzy producenci wprost informują, które telewizory obsługują nowy standard. Na zdjęciu fragment listy ze strony Sony.

Jeśli nie mamy ochoty szukać specyfikacji naszego telewizora w sieci, ale znamy nazwę modelu urządzenia i wiemy mniej więcej, kiedy pojawił się on w sprzedaży, możemy skorzystać z gotowych zestawień producentów. O co chodzi? Niektóre firmy stworzyły specjalne strony, na których wypisały, które ich modele obsługują DVB-T2/HEVC, a które nie. Jeśli telewizor jest na jednej z list, o odbiór naziemnej telewizji cyfrowej nie musimy się martwić.

LG nie udostępnia takiej listy, ale informuje, że wszystkie telewizory marki produkowane od 2018 roku obsługują nowy standard. W przypadku starszych modeli trzeba zajrzeć do specyfikacji.

Na koniec dobra informacja – producenci telewizorów już od kilku lat wypuszczają na rynek telewizory z obsługą DVB-T2/HEVC. Im nowsze urządzenie mamy, tym większa szansa, że spełnia ono nowy standard. Jeśli kupiliśmy sprzęt w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy lub dopiero przymierzamy się do zakupu, to niemal na pewno telewizor będzie prawidłowo odbierał sygnał naziemnej telewizji cyfrowej.

Co zrobić, jeśli nasz telewizor nie ma DVB-T2?

fot. Samuel Regan-Asante/Unsplash

Jeśli nasz telewizor nie obsługuje nowego standardu, ale korzystamy z telewizji satelitarnej lub kablówki, nie musi nas to specjalnie obchodzić. Podobnie jak w sytuacji, gdy urządzenie pełni funkcję np. monitora.

Jeżeli jednak na co dzień oglądamy naziemną telewizję cyfrową, to możemy mieć już spory problem. Nowy standard DVB-T2/HEVC został już wdrożony w całej Polsce, więc najlepiej po prostu włączyć telewizor i zobaczyć, co się zmieniło w porównaniu do stanu sprzed kilku miesięcy. Bardzo możliwe, że części kanałów nie możemy już oglądać, a te, które są dostępne, mają gorszą jakość.

Jeśli tak się stało, mamy dwa wyjścia: wymianę telewizora na nowy, lub dokupienie specjalnego dekodera DVB-T2/HEVC. Drugie rozwiązanie jest znacznie tańsze – odpowiedni dekoder można znaleźć już za ok. 100 zł. Rząd oferuje nawet dopłaty do telewizorów i dekoderów. Trzeba jednak podać swoje dane i oświadczyć, że nasza sytuacja materialna nie pozwala zakupić sprzętu samodzielnie.

Sprawdź najnowsze wpisy