Jak sprawdzić czy telewizor ma wbudowany dekoder DVB-T2? Oto najprostsze sposoby

5 minut czytania
Komentarze

Od niedawna naziemna telewizja cyfrowa jest nadawana w nowym standardzie. Podpowiadamy, jak sprawdzić czy telewizor ma wbudowany dekoder DVB-T2 i czy musimy myśleć o jego wymianie lub zakupie dodatkowej przystawki. Wyjaśniamy również, kiedy brakiem obsługi nowego standardu w ogóle nie trzeba się przejmować.

Jak sprawdzić czy telewizor ma wbudowany dekoder DVB-T2 i dlaczego to ważne?

telewizor stojący na komodzie
fot. Wang John/Unsplash

Wprowadzony w tym roku w Polsce nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej jest istotny z punktu widzenia osób, które chcą oglądać właśnie taką telewizję. Jeśli macie wykupioną kablówkę, telewizję satelitarną lub internetową, to zmiany was nie dotyczą. Standard DVB-T2 powinien was interesować jedynie wtedy, gdy oglądacie darmową telewizję, np. mając podłączony telewizor do anteny zbiorczej na dachu bloku mieszkalnego.

Zobacz też: Pierwszy telewizor – jak powstał? Co kryło się w jego wnętrzu?

Jeśli korzystamy z naziemnej telewizji cyfrowej, a nasz telewizor nie ma wbudowanego dekodera DVB-T2, to nie oznacza to jeszcze, że stracimy możliwość oglądania telewizji. Po pierwsze, na uprzywilejowanej pozycji jest TVP, która może jeszcze przez długi czas nadawać w standardzie DVB-T, aż do końca 2023 roku. W starym standardzie nadają też lokalne MUX-y. Wiele zależy więc od tego, w jakiej lokalizacji mieszkamy. Niektórym z telewizorów bez DVB-T2 zniknęły jedynie pojedyncze kanały lub pogorszyła się ich jakość. Inni mogą oglądać wyłącznie kanały TVP.

Jeśli chcemy oglądać wszystkie dostępne w naziemnej telewizji kanały i korzystać ze wszystkich udogodnień, które obecnie ona daje, nasze urządzenie musi obsługiwać standard DVB-T2, a dokładnie DVB-T2/HEVC (tak brzmi pełna nazwa).

Jak sprawdzić czy telewizor ma wbudowany dekoder DVB-T2? Przechodzimy do działania

specyfikacja telewizora Samsunga ze strony sklepu RTV EURO AGD
Ten telewizor obsługuje standard DVB-T2/HEVC – wskazuje na to specyfikacja na stronie sklepu.

Najprostszy sposób na sprawdzenie, czy telewizor obsługuje nowy standard to zerknięcie do jego specyfikacji. Znajduje się ona w instrukcji obsługi, na pudełku lub, jeśli dopiero planujemy kupić nowe urządzenie, na stronie sklepu i producenta. Pamiętajmy, że urządzenie powinno obsługiwać standard DVB-T2, kodowanie obrazu HEVC (występujący też pod nazwą H.265), kodowanie fonii MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3.

strona telewizjanaziemna.pl
Ten telewizor Samsunga, mimo bardzo podstawowej specyfikacji, obsługuje DVB-T2/HEVC.

Zobacz też: Jak ustawić telewizor Samsung do odbioru telewizji naziemnej? Praktyczny poradnik

Może się jednak zdarzyć, że trudno nam dotrzeć do pełnej specyfikacji telewizora, np. posiadamy starsze urządzenie i dawno wyrzuciliśmy pudełko oraz dokumentację dotyczącą sprzętu. Dzięki tabliczce znamionowej lub menu telewizora jesteśmy w stanie przynajmniej sprawdzić nazwę modelu. To już cenna wiedza. Po wpisaniu nazwy na stronie telewizjanaziemna.pl uzyskamy informację, czy urządzenie rzeczywiście ma wbudowany dekoder DVB-T2/HEVC.

lista telewizorów LG Sony obsługujących DVB-T2
Niektórzy producenci wprost informują, które telewizory obsługują nowy standard. Na zdjęciu fragment listy ze strony Sony.

Jeśli nie mamy ochoty szukać specyfikacji naszego telewizora w sieci, ale znamy nazwę modelu urządzenia i wiemy mniej więcej, kiedy pojawił się on w sprzedaży, możemy skorzystać z gotowych zestawień producentów. O co chodzi? Niektóre firmy stworzyły specjalne strony, na których wypisały, które ich modele mają wbudowany dekoder DVB-T2/HEVC, a które nie. Jeśli telewizor jest na jednej z list, o odbiór naziemnej telewizji cyfrowej nie musimy się martwić.

LG nie udostępnia takiej listy, ale informuje, że wszystkie telewizory marki produkowane od 2018 roku obsługują nowy standard. W przypadku starszych modeli trzeba zajrzeć do specyfikacji.

Na koniec dobra informacja – producenci telewizorów już od kilku lat wypuszczają na rynek telewizory z obsługą nowego standardu telewizji naziemnej. Im nowsze urządzenie mamy, tym większa szansa, że spełnia ono nowe wymogi. Jeśli kupiliśmy sprzęt w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy lub dopiero przymierzamy się do zakupu, to niemal na pewno telewizor będzie prawidłowo odbierał sygnał naziemnej telewizji cyfrowej.

Co zrobić, jeśli telewizor nie ma wbudowanego dekodera DVB-T2?

fot. Samuel Regan-Asante/Unsplash

Jeśli nasz telewizor nie obsługuje nowego standardu, ale korzystamy z telewizji satelitarnej lub kablówki, nie musi nas to specjalnie obchodzić. Podobnie jak w sytuacji, gdy urządzenie pełni funkcję np. monitora.

Zobacz też: Jak zabrać się za montaż telewizora na ścianie? Praktyczny poradnik

Jeżeli jednak na co dzień oglądamy naziemną telewizję cyfrową, to możemy mieć już spory problem. Nowy standard został już wdrożony w całej Polsce, więc najlepiej po prostu włączyć telewizor i zobaczyć, co się zmieniło w porównaniu do stanu sprzed kilku miesięcy. Bardzo możliwe, że części kanałów nie możemy już oglądać, a te, które są dostępne, mają gorszą jakość.

Jeśli tak się stało, mamy dwa wyjścia: wymianę telewizora na nowy, lub dokupienie specjalnego dekodera DVB-T2/HEVC. Drugie rozwiązanie jest znacznie tańsze – odpowiedni dekoder można znaleźć już za ok. 100 zł. Rząd oferuje nawet dopłaty do telewizorów i dekoderów. Trzeba jednak podać swoje dane i oświadczyć, że nasza sytuacja materialna nie pozwala zakupić sprzętu samodzielnie.

Motyw