Telewizor LED czy plazma? Który z nich jest lepszym wyborem?

5 minut czytania
Komentarze

Świat telewizorów każdego roku rozrasta się. Jest uzupełniany o nowe rozwiązania i ulepszoną funkcjonalność, sprawia to, że na rynku pojawiają się coraz to nowsze modele. Dziś przede wszystkim hitami sprzedaży jest  kilka modeli, począwszy od telewizorów LCD, LED i na plazmowych kończąc. Zatem telewizor LED czy plazma, co lepsze? Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Aby nie dokonać złego wyboru, należy zadać sobie proste pytanie: czego oczekuje od telewizora? Jaki telewizor LED czy plazma będzie lepszy w naszym, dość konkretnym przypadku? 

Jak działa telewizor plazmowy?

Telewizor plazmowy, czyli dokładnie:  co to takiego? Panel plazmowy składa się z mieszaniny gazów, jakimi są argon i ksenon. Kiedy do gazu zostanie doprowadzony prąd elektryczny, zaczyna świecić. Mówiąc najprościej, telewizor plazmowy to rodzaj matrycy złożonej z maleńkich świetlówek.

Po wyładowaniu prądu plazma zaczyna emitować światło ultrafioletowe. Kolorowe świetlówki zaczynają świecić, a jednocześnie promieniowanie ultrafioletowe zatrzymywane jest przez szklane płytki. Elektroda skanuje światło widzialne, zamieniając je w obraz, który pojawia się na ekranie.

Jedną z głównych zalet telewizorów plazmowych jest doskonała jakość obrazu i głębia kolorów. Wynika to z faktu, że w technologii obrazowania plazmowego każda świetlówka ma swój własny kolor. Dzięki temu obraz jest żywy i naturalny, bez migotania i nieprzyjemnych kolorowych „fal”.

Zalety telewizorów plazmowych:

  • Obraz najwyższej jakości (naturalne kolory, prawdziwa czerń, szerokie kąty widzenia itp.);
  • Wysoka częstotliwość odświeżania obrazu, fizycznie nieosiągalna dla modeli LED czy LCD.

Wady telewizorów plazmowych:

  • Wysoki pobór mocy;
  • Przepalenie luminoforu w przypadku nieprawidłowego użytkowania;
  • Możliwy jest zakup tylko dużych telewizorów (od 37 cali i więcej).

Zasady działania telewizora LED

Zastanawiając się, jaki telewizor LED czy plazma zda się w domu, należy przyjrzeć się wadom i zaletom każdego z rodzajów. Tak więc zgodnie z ich charakterystyką, telewizory te są skrzyżowaniem LCD i plazmy. Jakość obrazu jest znacznie wyższa niż w przypadku pierwszego, a zapotrzebowanie na energię jest znacznie mniejsze niż w przypadku drugiego. Cena telewizorów LED jest jednak stosunkowo wysoka. Dlatego takie urządzenia nie są dostępne dla wszystkich.

Działanie oparte jest na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym, który filtruje światło. Składa się on z dwóch przezroczystych, równoległych do siebie płyt. Pomiędzy tymi płytami tkwi cienka warstwa ciekłych kryształów. Kryształy te w momencie, gdy przepływa przez nie prąd elektryczny, wytwarzają widoczne na ekranie piksele.

Telewizory LED cechują się wysokim kontrastem obrazu, odwzorowaniem kolorów i ogólnie rozumianym realizmem, widocznych na ekranie obrazów. Warto wspomnieć o przyjazności dla środowiska, gdyż podświetlenie LED nie wykorzystuje rtęci. W takim razie, jakie zalety i wady ma telewizor LED?

Zalety telewizorów LED:

  • Zużycie energii zauważalnie mniejsze niż w telewizorach plazmowych;
  • Dłuższa żywotność, możliwość wyboru modelu o niemal dowolnym rozmiarze ekranu.

Wady telewizorów LED:

  • Jakość obrazu nie osiąga poziomu „plazmy”;
  • Dłuższy czas reakcji.

Telewizory LCD – co z nimi?

Co jest lepsze plazma, LED, czy LCD? Warto tutaj zauważyć, że telewizory LED to nic innego jak telewizory LCD, nie odwrotnie. Główną zaletą LED w porównaniu z LCD jest większe zmniejszenie grubości telewizora, zmniejszenie poboru mocy, a także poprawa odwzorowania kolorów i kontrastu obrazu poprzez wymianę lamp CCFL lampami LED. Obecnie telewizory LCD są mniej popularne od ekranów LED, głównie ze względu na wysoką jakość obrazu modelów diodowych i bogatą różnorodność dostępnych modeli.

Telewizor LED czy plazma – kryteria wyboru

Co wybrać: telewizor LED czy plazma? Decyzja może wydawać się skomplikowana. Telewizory plazmowe przestają być produkowane, jednakże nie zniknęły całkowicie z rynku. Aby zrozumieć, który model jest lepszy, należy porównać je w kilku ważnych kategoriach.

  • Jakość obrazu – telewizor plazmowy różni się od LED większym kontrastem i głębokimi, ciemnymi odcieniami. Dzięki temu w dynamicznych scenach zobaczyć można więcej odcieni kolorów niż w LED;
  • Kąt widzenia – telewizory LED mają mniejszy kąt widzenia niż telewizory plazmowe;
  • Rozmiar ekranu – LED nie są ograniczone pod względem wielkości. Z kolei modele plazmowe nie przekraczają 65 cali po przekątnej;
  • Jednolitość oświetlenia – w telewizorze LED podświetlenie umieszczone za panelem tworzy unikalną poświatę na ekranie. W plazmie każda komórka jest autonomicznym źródłem światła;
  • Żywotność – telewizory LED mogą działać do 10 lat. W ekranach plazmowych od samego początku starano się przedłużyć żywotność, jednakże po 20 tysiącach godzin jakość obrazu znacznie się pogarszała;
  • Zużycie energii – punkt dla telewizorów LED. Ich pobór mocy jest znacznie niższy niż telewizorów plazmowych.

Telewizor LED czy plazma – co lepsze?

Po dokonaniu oceny głównych parametrów technicznych każdego rodzaju telewizora należy podsumować, który telewizor LED czy plazma jest lepszy?

  • Jakość obrazu – diody LED i plazma są na tym samym miejscu. Wygrywają z przestarzałą jakością obrazu w standardowych telewizorach LCD;
  • Wydajność – modele z technologią LED wiodą prym, wygrywając z modelami plazmowymi;
  • Cena – tutaj uwidaczniają się atuty plazmy, która jest o wiele tańsza od drogich telewizorów LED;
  • Żywotność – telewizory plazmowe i LED mają podobną żywotność, dzięki temu znajdują się na tym samym miejscu.

Telewizor, LED czy plazma? A może LCD? Te ostatnie, jak już zauważono, przydatne są tylko wtedy, gdy nie potrzeba dobrej jakości obrazu, a urządzenie powinno być bardzo ekonomiczne. Dla kinomaniaków i estetów polecane są z kolei modele plazmowe.

Dla fanów oglądania filmów bez zawrotnie realistycznej jakości i z dużymi możliwościami finansowymi telewizory LED będą najlepszą opcją. Zmienność modeli na rynku powoduje, iż ciężko jest wybrać jedną dominującą serię modeli czy markę, gdyż z czasem byłyby po prostu przestarzałe. Ostateczny wybór urządzenia zależy od indywidualnych preferencji kupującego.

Motyw