Ile energii pobiera tryb standby

Jak zabrać się za montaż telewizora na ścianie? Praktyczny poradnik

10 minut czytania
Komentarze

Zdecydowana większość gospodarstw domowych dysponuje nie tylko urządzeniami o wymiarze czysto praktycznym (jak np. pralka, lodówka, kuchenka elektryczna), ale też sprzętami, które mają gwarantować rozrywkę w czasie wolnym. Wśród tego typu przedmiotów jest z pewnością telewizor, służacy obecnie nie tylko do oglądania “tradycyjnych” programów telewizyjnych, ale też do przeglądania różnorakich treści w Internecie. Wielu osobom trudno jest wyobrazić sobie przestrzeń wypoczynkową w domu pozbawioną odbiornika TV – wyzwaniem staje się niejednokrotnie takie zaaranżowanie pomieszczenia, by montaż telewizora na ścianie gwarantował bezpieczeństwo i estetykę.

Coraz częściej spotyka się odbiorniki przymocowane do ściany (a nie, jak dotychczas, umieszczone głównie na niskiej szafce RTV), co pozwala zaoszczędzić miejsce i wyeksponować pięknie zaprojektowany sprzęt.
Jak zabrać się za montaż telewizora na ścianie? O czym trzeba pamiętać przy montażu odbiornika TV? Czy da się zawiesić telewizor na ścianie bez wiercenia? W poniższym artykule staramy się przeanalizować różne aspekty montażu telewizora na ścianie, m.in. w zależności od jego głównych cech i rodzaju ściany, na której ma być przymocowany odbiornik.

O odległości słów kilka. Montaż telewizora na ścianie a wysokość

Zanim pochylimy się nad tym, jakie mamy możliwe opcje montażu odbiornika telewizyjnego na różnego rodzaju ścianach, należy wskazać, na jakiej wysokości powinien znajdować się jego ekran i z jakiej odległości powinno się oglądać telewizję. Sprawa jest kluczowa dla komfortu korzystania ze sprzętu, a także ze względów zdrowotnych jego użytkowników – telewizor zawieszony zbyt nisko lub zbyt wysoko może powodować nawracające bóle szyi i barków. Z kolei ekran znajdujący się zbyt blisko oczu użytkowników może doprowadzić do zmęczenia wzroku i problemów z widzeniem.

Na jakiej wysokości na ścianie powinien znajdować się telewizor? Odpowiedź jest zarazem prosta i nieco skomplikowana – wysokość montażu telewizora na ścianie zależy bowiem m.in. od średniego wzrostu użytkowników odbiornika, średnicy ekranu, wielkości pomieszczenia, a także od wysokości siedziska, z którego ogląda się TV.

Można zatem przewidzieć, że na nieco innej wysokości zawieszony zostanie telewizor w sypialni naprzeciwko niskiego łóżka w porównaniu do odbiornika w salonie wyposażonym w kanapę. Wedle ogólnie przyjętych zasad telewizor montuje się zazwyczaj na wysokości 100-110 cm od podłogi, z zaznaczeniem, że centrum ekranu powinno znaleźć się na poziomie oczu widza. Jeśli jednak decydujemy się zawiesić na ścianie TV o przekątnej powyżej 55 cali, warto umieścić go nieco wyżej niż zalecane 100-110 cm – w taki sposób, by dolna krawędź ekranu była na wysokości oczu oglądającego.

Dzięki temu śledzenie programów z dużego odbiornika będzie możliwe nie tylko z kanapy, ale też z innych miejsc w pokoju wypoczynkowym. W przypadku telewizora w sypialni (gdzie użytkownicy będą z niego korzystali głównie w pozycji leżącej), ekran powinien znajdować się ok. 30 cm powyżej oczu widza. Dodatkowym elementem poprawiającym doznania wizualne podczas seansu może być wybór uchwytu umożliwiającego zmianę kąta nachylenia ekranu.

Dodajmy, że poza wysokością zawieszenia odbiornika telewizyjnego na ścianie, nie mniej ważnym aspektem jest odległość ekranu od oczu użytkowników. Przyjmuje się, że odpowiedni dystans wynosi w tym przypadku szerokość ekranu (liczoną w centymetrach) pomnożoną przez dwa. Są to jednak wartości orientacyjne – w przypadku modeli Full HD rekomenduje się 4-4,5 cm odległości na każdy cal przekątnej ekranu, a dla modeli 4K – około 2 cm na każdy cal przekątnej telewizora.

Montaż telewizora na ścianie a koszty

Montaż telewizora na ścianie w sposób bezpieczny i estetyczny nie jest łatwym zadaniem dla każdego – z tego względu warto niekiedy poprosić o wykonanie tego zadania doświadczonego fachowca. Ile może kosztować montaż telewizora na ścianie w domu? Odpowiedź jest tutaj bardzo zróżnicowana – z pewnością inną kwotę za montaż TV na ścianie zapłacą mieszkańcy Warszawy i Krakowa, a inną – osoby mieszkające w małych miejscowościach.

Cena montażu telewizora na ścianie będzie też zapewne zależeć od jego wielkości – im większy odbiornik, tym wyższa cena usługi. Zamontowanie telewizora o przekątnej powyżej 50 cali kosztuje w Polsce średnio 200 zł, poniżej 50 cali – od 100 do 160 zł.

Jak powiesić telewizor na ścianie, aby ukryć kable?

Rozwój technologii umożliwia coraz częstsze wykorzystanie bezprzewodowych rozwiązań. Nie jest to jednak możliwe w przypadku zasilania telewizora, co sprawia, że ukrycie przewodów odbiornika zawieszonego na ścianie staje się nie lada wyzwaniem. Sprawa jest z pewnością prostsza w przypadku telewizorów umieszczonych na szafce lub panelu RTV, które w naturalny sposób maskują nieestetyczne kable dołączone do urządzenia.

Właściciele telewizorów umieszczonych na ścianie nie muszą być jednak skazani na przymus oglądania kabli w sferze wypoczynkowej swojego domostwa. Jednym ze sposobów na ukrycie przewodów przy telewizorze zawieszonym na ścianie jest zastosowanie listew maskujących. Mogą być one sprzedawane w kolorze białym, choć występują również takie modele, które można malować farbą, by wtapiały się w kolor otaczających ścian. Jest to rozwiązanie relatywnie tanie, a same maskownice są łatwe w montażu, choć – przyznać trzeba – nie zawsze zadowoli ono w stu procentach wielu estetów.

Drugim, nieco bardziej inwazyjnym sposobem na ukrycie przewodów telewizora jest umieszczenie ich w ścianie lub zamontowanie gniazdek elektrycznych tuż za odbiornikiem, co umożliwi użycie krótkich, niewidocznych kabli. Jest to metoda, która z pewnością eliminuje wizualny bałagan, ale jest bardziej kosztowna (trzeba wliczyć tutaj koszty kucia ściany, późniejszego szpachlowania itd.) i przeprowadza się ją zazwyczaj przy okazji większych domowych renowacji. Co więcej, w sytuacji, gdy po pewnym czasie do telewizora przybędzie kolejny przewód, nie będzie możliwości prostego dołączenia go do uprzednio schowanych w ścianie kabli.

By nie mnożyć liczby kabli wpinanych do odbiornika TV, warto rozważyć bezprzewodowe łączenie z nim dodatkowych elementów takich jak np. głośniki. Popularne telewizory nowej generacji (zwane Smart TV), które produkowane są z logo popularnych firm (np. Samsung, Xiaomi, Panasonic, Sony, Philips), pomagają w minimalizowaniu okablowania dzięki bezprzewodowej łączności Wi-Fi lub Bluetooth.

Montaż telewizora na ścianie. Od regipsu do kamienia

Jak powiesić telewizor na ścianie? By móc odpowiedzieć na to pytanie, niezbędna jest świadomość tego, jakiego rodzaju ścianą dysponujemy: może być to ściana z pustaków, cegły, kamienia, płyty gipsowo-kartonowej (regipsu) itd. Inne podejście do montażu będzie zatem wymagane w przypadku masywnych, grubych ścian i zupełnie inne, mając do dyspozycji cienkie i podatne na uszkodzenia ściany.

Zanim przystąpimy do wiercenia, należy upewnić się, że w ścianie nie znajdują się przewody od instalacji elektrycznej (których naprawa wymagałaby interwencji elektryka i sporych nakładów finansowych). Nieodzownymi narzędziami przy wyznaczaniu punktów do wiercenia na śruby uchwytu będą: poziomica i ołówek.

Dodatkowo należy zaopatrzyć się w wiertarkę i odpowiednie kołki rozporowe. Sam uchwyt to powieszenia odbiornika na ścianie wybieramy w zależności od marki i modelu telewizora, a także osobistych preferencji – istnieją bowiem uchwyty umożliwiające np. zmianę kąta nachylenia ekranu lub jego obracanie. Niezależnie od rodzaju ściany, na której wieszamy telewizor, w pierwszej kolejności niezbędne jest wyznaczenie otworów montażowych.

Po ich wywierceniu w ścianę wkręca się kołki rozporowe, a następnie do ściany mocuje się uchwyt (podkładki i śrubki potrzebne do tego celu powinny być dołączone do produktu). Na samym końcu pozostaje przykręcić telewizor do uchwytu.

Ściany gipsowo-kartonowe (zwane również regipsem) wdarły się przebojem do nowoczesnych wnętrz za sprawą łatwości montażu i możliwości kreowania dodatkowych obszarów funkcjonalnych przestrzeni mieszkalnej. Znane są także z faktu, że nie należą do wybitnie trwałych konstrukcji, są lekkie i podatne na uszkodzenia, nie izolują także dźwięku.

Okazuje się jednak, że przy przestrzegani podstawowych zasad, na regipsie można z powodzeniem zamontować telewizor. Telewizor wieszany na zwykłej ścianie z płyty gipsowo-kartonowej nie powinien ważyć więcej niż 30 kg. Jeśli jednak marzy się nam prawdziwe kino domowe, należy przewidzieć wzmocnienie tego typu ściany już na etapie jej stawiania w pomieszczeniu, poprzez zastosowanie w jej wnętrzu specjalnej płyty wiórowej.

Za pomocą specjalnych kleszczy należy wkręcić w regips specjalistyczne kołki typu molly, których rozmiar dobiera się w zależności od grubości płyty gipsowo-kartonowej. By zawiesić przeciętnej wielkości telewizor, niezbędne będzie od sześciu do dziesięciu kołków. Zarówno w przypadku regipsu, jak i innych cienkich ścian, sprawdza się stosowanie wzmocnienia na ścianie w postaci płyty drewnianej lub aluminiowych szyn.

Mieszkańcy kamienic i niektórych domów jednorodzinnych mogą stanąć przed dylematem, w jaki sposób zabrać się za montaż telewizora na ścianie wykonanej z cegły. W tej sytuacji dobrze sprawdzą się wkręcone w ścianę tradycyjne kołki rozporowe, których rozmiar należy dopasować zarówno do wielkości ekranu odbiornika, jak i wielkości wybranego uchwytu do TV. Popularnym sposobem dekoracji wnętrz jest wydzielanie stref funkcjonalnych zróżnicowanymi kolorami, fakturami i materiałami na ścianach.

Jak wyeksponować telewizor na ścianie? Źródło: Pexels
Jak wyeksponować telewizor na ścianie? Źródło: Pexels

Jednym z nich są ściany (lub ich fragmenty) wyłożone kamieniem dekoracyjnym. W przypadku montażu telewizora na tego typu powierzchni, należy mieć na uwadze, by odpowiednio długie korki rozporowe umieścić bezpośrednio w ścianie, a nie tylko w warstwie kamienia dekoracyjnego. By wiercone otwory były wykonane w sposób precyzyjny, warto wykorzystać potencjał specjalnych prowadnic do wiertarki.

Co w sytuacji, gdy brak uchwytu do telewizora? Czy możliwy jest montaż telewizora na ścianie bez wiercenia?

Czy istnieje możliwość powieszenia telewizora na ścianie bez uchwytu? Jak najbardziej, choć są to rozwiązania wykorzystywane nieco rzadziej. Pierwszą z metod jest umieszczenie odbiornika TV na tzw. panelu RTV – pomoże on nie tylko ukryć nieestetyczne kable, ale często posiada kilka półek z miejscem na dodatkowy sprzęt jak np. dekoder, konsola czy głośniki.

Telewizor mocuje się z kolei do uchwytu, który jest wbudowany do panelu, a sam panel – przytwierdza się do ściany. Bardzo często tego typu element pełni w pomieszczeniu funkcję ozdobną, podkreślając nowoczesny design telewizora i wizualnie wyznaczając centrum strefy wypoczynkowej.

Drugą metodą na zamontowannie telewizora bez uchwytu jest zakup specjalnej (zazwyczaj metalowej) półki pod odbiornik. Półkę należy przymocować do ściany, a na niej umieścić telewizor. Jest to rozwiązanie polecane osobom, które chcą postawić wizualny akcent na ekranie odbiornika, bez wprowadzania dodatkowych elementów w jego bezpośrednim sąsiedztwie, np. w postaci wcześniej wspomnianego panelu.

W dobie popularności technik DIY nie brakuje też osób, które decydują się na stworzenie autorskiego uchwytu do telewizora, by powiesić go na ścianie – jest to metoda tańsza w porównaniu do kupna gotowego uchwytu, ale też nieco bardziej ryzykowna – brak bowiem gwarancji, że element wykonany w domowym zaciszu wytrzyma ciężar odbiornika TV.

Warto zaznaczyć, że w każdym z opisanych przypadków niezbędne jest wiercenie otworów w ścianie – czy to na potrzeby przytwierdzenia domowego uchwytu, jego sklepowego odpowiednika, czy też panelu ściennego lub półki. Wieszanie telewizora na ścianie nie obędzie się bez odrobiny kurzu i hałasu – lepiej zatem dla własnego bezpieczeństwa od razu pogodzić się z faktem, że odbiornika TV nie można zamontować bez wiercenia w ścianie.

Uchwyty wwiercone w ściane dają stabilność zawieszenia sprzętu, co w dalszej kolejności przekłada się na zapewnienie bezpieczeństwa jego użytkowania i zapobiega upadkowi telewizora na podłogę.