4K czy Full HD

Rozdzielczość 4K czy Full HD. Sprawdź, czy na pewno widzisz różnicę

4 minuty czytania
Komentarze

Dyskusja o tym, co jest lepsze: 4K czy Full HD, tylko pozornie nie ma większego sensu. Znaczy owszem: przyszłość należy do 4K i wyższych rozdzielczości. To nie ulega żadnym wątpliwościom. Pytanie dotyczy raczej tego, czy już teraz wybór 4K ma sens, czy też nie lepiej przeczekać jeszcze trochę i wybrać lepszy, a zarazem tańszy sprzęt za kilka lat. Oczywiście w perspektywie telewizorów, bo w przypadku gier Full HD może zostać z nami na znacznie dłużej. 

Rozdzielczość 4K czy Full HD – czy widzisz jakąś różnicę?

4K czy Full HD

Czy widać różnicę między 4K, a Full HD? Oczywiście to zależy i to od wielu czynników: od rozmiaru telewizora, odległości od ekranu, oraz jakości samego nagrania. W końcu film nagrywany w niskiej jakości, ale przy rozdzielczości 4K wcale nie będzie wyglądał jakoś szczególnie lepiej, kiedy uruchomimy go w pełnej rozdzielczości, niż Full HD. 

Kolejną kwestią jest to, żeby w ogóle móc porównać te rozdzielczości należy… mieć ekran 4K, co oznacza, że ten poradnik nie ma już sensu. Chyba, że ktoś potrzebuje drugiego telewizora i chce się upewnić, że Full HD jako drugi ekran mu nie wystarczy. W takim wypadku warto także poczytać o tym, jak rozdzielić sygnał między dwa telewizory. Jeśli jednak macie znajomego z ekranem 4K, to poproście go o pomoc w doborze sprzętu.

No dobrze, ale czemu 4K? Ponieważ wyświetlacz Full HD nie przedstawi nam przecież obrazu w wyżej, niż maksymalna rozdzielczość. Dodatkowo musimy użyć tu nagrania wysokiej jakości. Dobrym przykładem są poniższe filmy. W ich przypadku wystarczy na ekranie 4K wyświetlić je w pełnej rozdzielczości, a potem zmniejszyć do Full HD.

Oczywiście najlepiej nie robić tego własnoręcznie. Nasze uprzedzenia mogą sprawić, że będziemy się doszukiwać różnic na siłę, albo negować ich pojawienie się na ekranie. Najlepiej jest poprosić kogoś o ustawienie różnych rozdzielczości i przeprowadzić tak zwaną ślepą próbę: czyli porównywać materiały, o których nie wiemy w jakiej są rozdzielczości. I teraz są dwie opcje: jeśli nie widac, różnicy, to po co przepłacać? A jeśli widać to trzeba zadać sobie kolejne pytanie: co będę na nim oglądał?

Jeśli to telewizor pod konsole, to Full HD nawet w obecnej sytuacji jest najlepszym wyborem pomiędzy jakością, a płynnością obrazu. Jeśli telewizję, to na kanały 4K poczekamy jeszcze długo, bardzo długo. Jesli filmy, to również warto się zastanowić, czy nasz VOD oferuje programy w natywnym 4K, czy tylko podbija treści do tej rozdzielczości, co praktycznie niewiele daje. 

Rozdzielczość 4K czy Full HD – nie tylko to jest istotne

Rozdzielczość przy wyborze telewizora to jednak nie wszystko. Dla jakości kluczowa jest także technologia ekranu. Obecnie do dyspozycji mamy LCD, nieco droższy QLED i najdroższe, ale najwyżej jakości OLED. Czym dokładniej się różnią? Jesli o to chodzi, to Klaudia przygotowała dla Was świetne porównanie. Pamiętajcie także o tym, że telewizor pod względem wymiarów musi być dobrany do pomieszczenia. Mały pokój i jak największy ekran to niekoniecznie szcześliwe połączenie. Dlatego powinniscie się zapoznać z naszym poradnikiem dotyczącym doboru telewizora do pomieszczenia

I nie zapominajmy o jeszcze jednej, ważnej kwestii: po co nam wysoka rozdzielczość? Otóż dlatego, że obraz  wniej wygląda znacznie lepiej. Jest to więc głównie kwestia estetyczna. Warto zadbać także o estetykę dookoła ekranu. Na przykład ten o wiele lepiej wygląda wisząc na ścianie, niż stojąc na szafce. No i jest to o wiele bezpiecznejsze, bo trudniej go zrzucić, niż przewrócić. 

Jesli chodzi o powieszenie telewizora na ścianie, to również mamy kilka porad, które pomogą Wam się tym zająć. No dobrze, ekran wisi, ale co ze zwisającymi kablami? Przecież tu trzeba kuć! No właśnie niekoniecznie. Jest pewien sposób na to, żeby ukryć kable bez kucia. Na koniec, dla spokoju ducha warto zadać sobie jeszcze jedno pytanie: czy opłacić zaległy abonament? A jeśli jak, to jak to zrobić? Tutaj również służymy dobrą radą

Źródło: YouTube(1), YouTube(2)

Motyw