Radio DAB. Odpowiedzi na 4 nurtujące pytania

5 minut czytania
Komentarze

Znaczenie wyrażenia “radio DAB” dla wielu osób pozostaje zagadką, choć faktem jest, że radio DAB i technologia ta są obecne w świecie elektroniki od dawna. Choć mawia się, że obecne społeczeństwo Zachodu żyje w epoce kultury obrazkowej, to nie sposób stwierdzić, że radioodbiorniki tracą na znaczeniu w kwestii przekazywania informacji i dostarczania rozrywki.

Radia nie odchodzą do lamusa, a co więcej – rozwijająca się technologia sprawia, że radioodbiorniki przeżywają renesans i oferują swoim użytkownikom coraz lepsze funkcje. Warto zatem wiedzieć, czym jest radio DAB, DAB+ (a także czym różnią się między sobą te dwie wymienione technologie) i w jaki sposób wpływają na jakość korzystania z urządzeń.

W poniższym artykule pochylamy się nad znaczeniem terminu “radio DAB” i odpowiadamy na najczęściej pojawiające się w związku z tym pytania, m.in.: z jakiego powodu powstało radio DAB i jakimi zaletami wyróżnia się radio DAB w porównaniu do tradycyjnego radia analogowego.

Co to jest radio DAB i radio DAB+? Czym się różnią?

Technologia DAB to pierwsza wersja radiofonii cyfrowej, która rozpoczęła proces zastępowania obowiązującego uprzednio standardu radiofonii analogowej. Radio DAB (tj. wyposażone w specjalny tuner) będzie zatem odbierało sygnał radiostacji cyfrowych z zakresu 174-240 MHz i będzie korzystało z kodeka MPEG-1.

Krótko po pojawieniu się na rynku radioodbiorników z technologią DAB, świat techniki powitał technologię radiową DAB+. Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że DAB+ była udoskonaloną wersją technologii DAB. Na czym jednak polegały wprowadzone zmiany?

Radio DAB+ przestało wykorzystywać kodek MPEG-1, na poczet kodeka HE-ACC (znanego także pod nazwą AAC+). Co dała zmiana kodeka? Okazuje się, że dzięki jej zmianie w przypadku radia DAB+ możemy liczyć na trzykrotnie większą wydajność radia i znacząco wyższą jakość emitowanego dźwięku.

Co warto zaznaczyć, do dobrego działania radia DAB lub DAB+ nie jest niezbędny dostęp do internetu, choć jego obecność umożliwi korzystanie z szerszego zakresu opcji posiadanego radioodbiornika.

Obecnie na rynku możemy zakupić zarówno radio analogowe, radio DAB i radio DAB+. Warto jednak mieć na uwadze, że radio DAB nie będzie kompatybilne ze swoim młodszym odpowiednikiem. Z kolei radio DAB+ bez problemu poradzi sobie z obsługą formatu DAB.

Jakie zalety ma radio DAB wobec radia analogowego?

Nie bez powodu mówi się, że nadejście radiofonii cyfrowej (czyli radia DAB, a w konsekwencji DAB+) otworzyło nowy rozdział w historii techniki. Radio DAB można odtwarzać na różnych urządzeniach, które są nie tylko tradycyjnie rozumianymi radioodbiornikami, ale także na telefonach komórkowych, tabletach, odbiornikach radiowych w samochodzie czy amplitunerach.

W odróżnieniu od dźwięku pochodzącego z głośnika radia analogowego, emitowany z radia DAB (lub DAB+) dźwięk będzie czysty i pozbawiony zakłóceń. Co więcej, użytkownik – poza odbiorem dźwięku – zyskuje możliwość przesyłania danych innego rodzaju jak m.in. obrazu, napisów czy linków do stron internetowych. Radio DAB pozwoli również na przesyłanie informacji głosowych między kierowcami samochodów. Kolejną zaletą, która ma szczególne znaczenie dla zmotoryzowanych, jest możliwość odtwarzania materiałów audio w ruchu, bez uszczerbku na jego jakości.

Niektórzy zadają sobie także pytanie: jak słuchać radia DAB? Odpowiedź jest niezwykle prosta – radio DAB lub DAB+ są bardzo intuicyjne w obsłudze i nastawia się je (prawie) na tej samej zasadzie, co stare radia analogowe. Różnica polega jednak na większej wygodzie wyszukiwania kanałów na odbiornikach wyposażonych w technologię DAB.

Innymi słowy: dzięki specjalnemu tunerowi radio DAB (lub DAB+) użytkownik może wyszukiwać swoje ulubione radiostacje po nazwie, a nie – jak miało to miejsce w przypadku radia analogowego – po jego częstotliwości. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które z pewnością oszczędza frustracji wielu miłośnikom radioodbiorników.

Dlaczego powstało radio DAB?

Częstotliwość, na której odbierany był sygnał radia analogowego, stawał się z roku na rok coraz bardziej “zatłoczony” przez kolejne powstające stacje radiowe. Aby umożliwić im nadawanie, niezbędna była zmiana, jaką obecnie znamy pod nazwą cyfryzacji radiofonii. Wynaleziona technologia DAB (a później DAB+) sprawiła, że przy znaczącej poprawie jakości dźwięku, pojawiła się jednocześnie dodatkowa przestrzeń dla nadawców radiowych.

Jak włączyć radio DAB?

Radio po włączeniu może nadawać w różnych technologiach i niekiedy trzeba wybrać jedną z nich: AM, FM lub DAB. Na radioodbiorniku należy odszukać przycisk opisany jako “radio” i odnaleźć nazwę trybu DAB lub DAB+. Po wybraniu odpowiedniej nazwy urządzenie jest gotowe do nadawania ulubionych stacji radiowych.

Radio DAB. Krótka opowiastka o nowej epoce radiofonii

Radiowy sygnał analogowy był przez wiele lat standardem wśród odbiorników na całym świecie. Epoka tradycyjnego radia trwała mniej więcej od lat 40. XX wieku aż do połowy lat 90. XX wieku. Co wydarzyło się wtedy, kiedy na świecie rodzili się ostatni z przedstawicieli dzisiejszych millenialsów?

W latach 90. radio przeszło absolutną rewolucję – w ślad za transformacją telewizji analogowej na cyfrową, powstała technologia umożliwiająca odbieranie sygnału cyfrowego. Nazwano ją Digital Audio Broadcasting (pl. cyfrowa transmisja audio), w skrócie DAB. Innymi słowy: poza tradycyjnym tunerem FM odbierającym analogowy sygnał, radia przeszły swoisty “lifting”, zyskując nowocześniejszy system odbierania sygnału cyfrowego. Po krótkim czasie (w 2007 roku) radio DAB zostało przedstawione szerokiej publiczności w kolejnej odsłonie – jako radio DAB+.

Co ciekawe, choć prym na rynku bezsprzecznie wiedzie radio DAB i radio DAB+, to faktem jest, że bez problemu można spotkać grające w domu radio z tradycyjnym tunerem FM. Na obecną chwilę nie zanosi się, by Unia Europejska miała zadecydować o całkowitym wyłączeniu sygnału analogowego na rzecz powszechnego przyjęcia radiofonii cyfrowej. Najprężniejszym i najpopularniejszym nadawcą radiofonii cyfrowej nad Wisłą jest Polskie Radio.

    Motyw