Smartfon wyświetlający menu serwisowe na tle rozmazanego zielonego krajobrazu.

25 tajnych kodów na Androida. Działają na smartfonach Samsunga

6 minut czytania
Komentarze

Kody wyświetlające dodatkowe informacje o smartfonie lub uruchamiające dane funkcje nie są nowością. Kody MMI (Man-Machine Interface) i kody USSD (Unstructured Supplementary Service Data) to krótkie sekwencje znaków wprowadzane na klawiaturze telefonu, które umożliwiają dostęp do różnych funkcji i usług.

Funkcjonują praktycznie od początków telefonii komórkowej. Dawniej korzystaliśmy z nich często, aby sprawdzić elementy konfiguracji telefonu lub w celu skorzystania z różnych usług operatora. Obecnie nie są one szczególnie potrzebne, ich funkcje bowiem zaszyte są w ustawieniach albo w aplikacjach operatorów. Oto najpopularniejsze kody, które powinny zadziałać na nowszych komórkach Samsunga oraz ich działanie.

Osoba trzyma smartfon z wyświetlonym menu szybkich ustawień, na tle rozmytego wnętrza z zielonym oświetleniem LED.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Dlaczego kody MMI i USSD nazywane są tajnymi?

To oczywiście pewna nadinterpretacja — nikt bowiem tych kodów nie utajnia, nie jest to żadna poufna informacja. Są one po prostu najczęściej zawarte w szczegółowej dokumentacji technicznej lub standardach, do których nie sięgają zazwyczaj użytkownicy. Z kolei operatorzy nie zawsze je chętnie udostępniają z kilku powodów:

 • bezpieczeństwo – niektóre kody mogą na tyle mocno ingerować w oprogramowanie, że są potencjalnie niebezpieczne w przypadku nieprawidłowego użycia. Na przykład kod USSD może umożliwić wyłączenie kodu PIN telefonu, czyniąc go podatnym na nieautoryzowany dostęp. Operatorzy wolą, aby użytkownicy uzyskiwali dostęp do tych funkcji za pomocą bezpiecznych menu.
 • złożoność – kody MMI mogą być specyficzne dla sieci i trudne do zrozumienia. Przeciętny użytkownik może nie wiedzieć, co robi złożony kod, co może prowadzić do nieprzewidzianych konsekwencji.
 • standaryzacja – nie ma uniwersalnego standardu dla kodów USSD i MMI. To, co działa w sieci jednego operatora, może nie działać w innej.

Oczywiście nikt nie zabroni wam korzystania z kodów MMI i USSD. Zwłaszcza że mogą one pomóc w rozwiązywaniu problemów z telefonem lub umożliwią dostęp do nowych funkcji, które normalnie nie są dostępne. Robicie to na własne ryzyko i na własną odpowiedzialność.

Jak wpisuje się kody USSD i MMI?

Wpisywanie kodów USSD jest bardzo proste i nie wymaga instalowania dodatkowych aplikacji. Wystarczy wykonać poniższe kroki:

Telefon komórkowy przedstawiający ekran z wyświetlanym interfejsem wybierania numeru i zielonym przyciskiem do rozpoczęcia połączenia.
Fot. dumalaaleksander / Shutterstock
 1. Otworzenie aplikacji telefonu: Znajdź ikonę telefonu na ekranie głównym telefonu i stuknij ją, aby otworzyć aplikację do wybierania numerów.
 2. Wpisanie kodu USSD: Użyj klawiatury telefonu, aby wprowadzić odpowiedni kod USSD lub MMI. Kody zwykle zaczynają się od gwiazdki (*), a kończą znakiem hash (#) i zawierają ciąg cyfr i znaków specjalnych.
 3. Naciśnięcie przycisku połączenia: Niektóre kody uruchamiają się automatycznie po wprowadzeniu ostatniego symbolu. Inne wymagają dodatkowo po wpisaniu kodu naciśnięcia zielonej słuchawki lub przycisku połączenia. Dopiero wtedy kod zostanie wysłany do sieci operatora.

Z jakich kodów dla smartfonów z Androidem warto skorzystać?

*#06#

Król wszystkich kodów, który zadziała na każdym telefonie. Pozwoli sprawdzić numer IMEI (International Mobile Equipment Identity) telefonu, czyli unikalny dla danego urządzenia 16-cyfrowy numer, który identyfikuje telefony w sieci GSM.

*#1234#

Wyświetla wersję oprogramowania.

*#12580*369#

Wyświetla informacje o oprogramowaniu i sprzęcie telefonu.

*#2222#

Kod do sprawdzania wersji sprzętowej. Wyświetla przede wszystkim wersję sprzętową FTA (Fault Tree Analysis) i jej rewizję. Chociaż niektórzy uważają, że może ona wskazywać, czy telefon jest odnowiony, nie zawsze jest to wiarygodne. Odnowione telefony mogą mieć taką samą wersję sprzętową jak nowe.

*100#

Zazwyczaj wyświetla saldo konta u operatora sieci.

*#004#

Kod służy do sprawdzenia stanu przekierowania połączeń w telefonie. Jeśli przekierowanie połączeń jest włączone, kod ten wyświetli szczegóły, które połączenia są przekierowywane i na jaki numer.

##002#

Kod, który służy do dezaktywacji wszystkich ustawień przekierowania połączeń.

*#21#

Umożliwia sprawdzenie, czy połączenia telefoniczne z danego urządzenia są przekierowywane.

*#30#

Wyłączenie blokady wyświetlania numeru dzwoniącego (prezentacja numeru dzwoniącego).

*31#

Włączenie blokady wyświetlania numeru dzwoniącego (ukrywanie swojego numeru).

*#31# 

Sprawdzenie stanu usługi Caller ID (identyfikator rozmówcy).

*#33#

Zarządzanie blokowaniem połączeń

*43#

Włączenie rozmowy oczekującej (informacja o połączeniach przychodzących podczas trwającej rozmowy).

#43# 

Wyłączenie funkcji połączeń oczekujących.

*#61# 

Pokazuje stan usługi przekierowania połączeń, gdy rozmówca nie odpowiada.

*#62#

Pokazuje stan usługi przekierowania połączeń, gdy rozmówca jest niedostępny.

*#67#

Pokazuje stan usługi przekierowania połączeń, gdy rozmówca jest zajęty.

*#0*#

Uruchamia diagnostykę sprzętową w smartfonach Samsung.

*#0011#

Kod używany na niektórych telefonach z systemem Android, głównie urządzeniach Samsung, do wyświetlania informacji o sieci GSM.

*#0808# 

Uruchamia ustawienia USB w smartfonach Samsung.

*#9090# 

Uruchamia zaawansowane narzędzia debugowania w smartfonach Samsung.

*#9900# 

Dostęp do trybu zrzutu systemowego.

*#2663#

Kod ten służy do uruchomienia menu aktualizacji oprogramowania TSP (Touch Screen Panel) i TSK (Touch Key Sensor) w telefonach Samsung.

*#34971539#

Dostęp do informacji o aparacie.

#7465625*638*#

Kod serwisowy, który uruchamia menu blokady sieciowej. To menu umożliwia odblokowanie telefonu, aby można go było używać z różnymi sieciami komórkowymi.

Dlaczego kody nie działają?

Jest masa stron z dziesiątkami, a nawet setkami kodów, które mają pozwolić na zagłębienie się w ustawienia telefonu. Tylko… większość z tych kodów nie działa. Gdy je testowałam na smartfonie Samsung Galaxy A25 (Android 14, One UI 6.0), często pojawiał się głosowy komunikat: „Przepraszamy, nie możesz skorzystać z tej usługi” albo informacja testowa: „Problem z połączeniem lub błędny kod MMI”.

Smartfon trzymany w dłoni z wyświetlonym ekranem do testowania funkcji, na tle trawnika przed budynkiem.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Istnieje kilka powodów, dla których kody MMI i USSD mogą nie działać na danym telefonie. Oto najczęstsze problemy:

 • tymczasowy problem z siecią, który może uniemożliwić działanie kodów MMI i USSD;
 • słaby sygnał sieci komórkowej;
 • ograniczenie działania niektórych kodów MMI lub USSD przez operatora;
 • przestarzała wersja oprogramowania telefonu;
 • problemy z kartą SIM;
 • nieprawidłowy lub nieobsługiwany kod MMI/USSD dla pożądanej funkcji – nie wszystkie kody MMI/USSD są obsługiwane na wszystkich telefonach lub przez wszystkich operatorów.

Oczywiście do waszej dyspozycji jest jeszcze cała masa kodów USSD u poszczególnych operatorów (Orange, Play, Plus, T-Mobile). Tutaj działanie poszczególnych kodów zależy od posiadanej taryfy, usług i pakietów.

Źródło: AndroidPolice, Technastic, Worldgsm. Zdjęcie otwierające: Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw