Czym jest system audio? Wyjaśniamy raz na zawsze

4 minuty czytania
Komentarze

System audio (lub audiosystem) to fraza, której znaczenie – choć powszechnie znane w praktyce dnia codziennego – może być zagadkowe dla osób, które nie zajmują się hobbystycznie lub zawodowo tematami związanymi z technologią. W poniższym tekście przygotowano treściwe i zwięzłe wyjaśnienie tego, czym tak naprawdę jest audio system i do czego może być wykorzystywany.

System audio. Co to takiego?

Najprościej rzecz ujmując, system audio jest zestawem urządzeń elektronicznych, które razem przetwarzają i odtwarzają dźwięk pochodzący z jakiegoś urządzenia. Na system audio składają się różnego rodzaju odtwarzacze i – co nie mniej ważne – zestaw głośników, który jest jedynym – i ostatnim w kolejności – elementem zestawu, z którego wybrzmiewają dźwięki.

Na co dzień możemy spotkać np. domowy system audio, audiosystem samochodowy (np. audiosystem Apple CarPlay lub Android Auto), a także ich dużo większe odpowiedniki, chętnie wykorzystywane w miejscach publicznych, podczas zgromadzeń i imprez masowych – np. w kinach, na koncertach plenerowych, meczach, turniejach itd.

Jak działa system audio?

Każdy system audio działa na podobnej zasadzie – pobierają sygnał wejściowy audio, przetwarzają go, by na koniec go wzmocnić i wysłać poprzez dostępne w zestawie głośniki. Warto mieć na uwadze, że – jak już wspomniano wcześniej – istnieją różnego rodzaju systemy audio; niektóre z nich cechują się skomplikowaną budową, inne – stawiają na maksymalną prostotę rozwiązania.

W zależności od stopnia zaawansowania danego systemu, a także liczby i rodzaju głośników, odtwarzany dźwięk będzie innej jakości. Systemy audio mogą różnić się między sobą m.in. mocą wyjściową, rozmiarem, a także obsługiwanym formatem dźwięku. Z tego względu trudno oczekiwać tak świetnych wrażeń audio w samochodzie jak w profesjonalnie zaaranżowanej sali kinowej.

Warto jednak podkreślić, że niezależnie od wielkości każdy system audio posiada trzy podstawowe komponenty: odtwarzacz (np. telefon komórkowy, laptop, telewizor), wzmacniacz i głośnik (lub głośniki).

System audio w domowym zaciszu

Jak już wspomniano wcześniej, systemy audio spotyka się w wielu codziennych okolicznościach – zarówno w przestrzeni domowej (np. w telewizorze), w samochodzie, podczas uroczystości (np. ślub) czy innych zgromadzeń o charakterze publicznym.

Domowy system audio jest nieodzownym elementem umożliwiającym satysfakcjonujące korzystanie z telewizora i laptopa – trudno bowiem wyobrazić sobie oglądanie programów czy granie w gry komputerowe bez dostępności warstwy dźwiękowej.

By polepszyć doznania audio, do systemu można dołączyć wiele głośników, które – funkcjonując w jednym czasie – będą mogły stworzyć wrażenie dźwięku przestrzennego, który doskonale znamy z profesjonalnie wyposażonych sal kinowych.

System audio w samochodzie. Audio system Apple CarPlay

Podróże samochodem – niezależnie od tego, czy trwają kilkanaście minut czy całe godziny – spędza się dużo przyjemniej z miłą muzyką w tle. System audio jest zatem nieodzownym elementem wyposażenia każdego samochodu. Nie będzie jednak zaskoczeniem stwierdzenie, że ile modeli samochodów, tyle rodzajów systemów audio – czasami są one bardzo uproszczone, a czasami oferują strumieniowanie danych przez Bluetooth z innego urządzenia.

W przypadku osób, które czują w sobie potencjał do majsterkowania, możliwe jest ulepszenie posiadanego aktualnie systemu audio w samochodzie – w przestrzeni internetowej można kupić system audio w częściach, które montuje się samodzielnie w aucie. Ile kosztuje system audio przeznaczony dla konkretnej marki samochodu? Rozpiętość cenowa jest dość duża – najtańsze można otrzymać za około 400 złotych, najdroższe – ponad 1000 złotych.

Jako ciekawostkę można dodać, że najnowsze samochody umożliwiają zarządzanie i strumieniowanie danych z urządzenia (np. telefonu z systemem Android lub iPhone’a) na wyświetlacz komputera danego samochodu. Posiadacze urządzeń z systemem operacyjnym Android mogą korzystać z aplikacji mobilnej o nazwie Android Auto.

Jej odpowiednikiem w przypadku miłośników urządzeń z nagryzionym jabłkiem jest audio system Apple CarPlay. Tego typu aplikacje – poza sterowaniem muzyką – posiadają dodatkowe funkcje, jak np. kontrola nawigacji, map, zarządzanie połączeniami i wiadomościami tekstowymi.

Motyw