Radioodbiorniki z CD. Odpowiedzi na popularne pytania

5 minut czytania
Komentarze

Choć radioodbiorniki z CD można określić jako urządzenia nieco już archaiczne, wiele osób nadal z ochotą używa płyt CD i odtwarza je na dostępnych sprzętach. Jeśli jednak mamy w domu płyty, a domowy radioodbiornik CD się zepsuł lub nie nadaje się do dalszego użytku, warto rozejrzeć się za nowym odtwarzaczem. W niniejszym tekście wskazujemy, jaki radioodtwarzacz do domu jest wart uwagi oraz w jaki sposób wybrać radioodbiornik z możliwością odtwarzania płyt CD.

Czy w ogóle warto inwestować w radioodbiorniki z CD?

Wiele wskazuje na to, że płyty CD czeka podoba przyszłość, co popularne niegdyś płyty winylowe – choć nadal mają swoich zagorzałych zwolenników, technika idzie do przodu, pozostawiając w tyle symbole minionych lat. Wiele firm udostępniających muzykę rezygnuje ze sprzedaży płyt CD, wybierając coraz popularniejszy model oparty na pobieraniu danych muzycznych z chmury za opłatą.

Czy warto zatem wydawać pieniądze na radioodbiorniki z CD? Odpowiedź zależy od osobistych preferencji – zbieracze i kolekcjonerzy płyt CD z albumami swoich ulubionych zespołów z pewnością docenią radioodbiorniki z CD, podczas gdy osoby słuchające muzyki z telefonu komórkowego w drodze do pracy lub uprawiania sportu będą preferowały streamingowanie muzyki z chmury.

Jedno jest pewne – choć płyty CD czas swojej świetności i największej popularności mają najprawdopodobniej za sobą, nie oznacza to, że ich używanie oraz radioodbiorniki z CD odeszły do lamusa. Z tego względu przed zakupem warto zastanowić się, czym charakteryzują się poszczególne radioodbiorniki z CD, by wybrać najodpowiedniejszy model za najlepszą cenę.

Teufel Radio 3sixty
Fot. Teufel Radio 3sixty

Radioodbiorniki z CD. Jaki radioodtwarzacz kupić do domu?

Radioodbiorniki z CD występują w wielu rozmiarach, ale z pewnością wszystkie oferują możliwość łatwego przenoszenia z miejsca na miejsce. W większości przypadków sprzęt tego typu jest jednak używany w domowym zaciszu. Jaki radioodtwarzacz będzie odpowiedni w domu? Z pewnością warto wziąć pod uwagę gabaryty sprzętu – zbyt duży może przytłoczyć przestrzeń w pokoju, zbyt mały może odtwarzać dźwięk gorszej jakości.

Warto zwrócić uwagę na sprzęt posiadający nie tylko odtwarzacz płyt CD, ale także odtwarzacz kaset magnetofonowych, czyli tzw. klasyczny radiomagnetofon. Radioodbiorniki z CD, spełniając wymagania dzisiejszych użytkowników, powinny dawać także możliwość obsługi innych źródeł dźwięku. Przykłady? Może być to Bluetooth, USB, AUX, a także karty pamięci (do którego nieodzowna będzie obecność odpowiedniego czytnika).

Można powiedzieć – nie samymi płytami CD człowiek żyje – toteż nie mniej ważnym czynnikiem warunkującym wybór radioodbiornika jest gwarancja odbioru kanałów radiowych w wysokiej jakości. Niektóre radioodbiorniki z CD mają z kolei wbudowane stacje dokujące dla iPoda – fakt ten może być istotny dla posiadaczy tego typu urządzeń. Radioodbiorniki z CD występują w wielu wariantach kolorystycznych, a także rozmaitych kształtach, co również nie pozostaje bez znaczenia przy wyborze danego modelu.

Wśród radioodbiorników, które pozytywnie wyróżniają się na tle innych modeli, jest z pewnością radioodtwarzacz Blaupunkt BB18BK, dostępny w sklepach internetowych za nieco ponad 200 złotych. Dysponuje on odtwarzaczem CD, radiem DAB+, głośnikiem stereofonicznym, a także wejściem USB i wejściem liniowym audio AUX. Za około 140 złotych można kupić pozytywnie oceniany przez użytkowników radioodtwarzacz CD Adler AD1181. Urządzenie ma wbudowane wejście USB i AUX, pozwala także na słuchanie muzyki w formacie MP3.

Radioodbiorniki z CD a jakość dźwięku

Dobry radioodtwarzacz z CD jest wyposażony w mechanizm umożliwiający regulację tonów (zarówno wysokich, jak i niskich), lecz nie będą one skuteczne, jeśli urządzenie nie będzie posiadało odpowiednich głośników. W radioodbiornikach z CD poleca się zwłaszcza głośniki szerokopasmowe.

Kolejnym parametrem, który wpływa na jakość odtwarzanego dźwięku, jest moc wyjściowa, określana w skrócie jako RMS (ang. root mean square – średnia kwadratowa mocy). Im większa moc wyjściowa (tj. maksymalna głośność, na której poziomie głośnik może pracować przez pewien dłuższy czas), tym użytkownik może liczyć na lepsze doznania dźwiękowe. Głośniki z opcją podbicia basów pozwolą na dobry odbiór niskich dźwięków bez zniekształceń.

Radioodbiorniki z CD a odczytywany format plików

Jeśli radioodbiornik będzie służył nie tylko na rzecz słuchania muzyki zapisanej na płytach CD, warto wziąć pod uwagę jeszcze inne możliwości, jakie może dawać dany model sprzętu w kwestii odczytywanych rodzajów plików. Poza funkcją odtwarzania audio CD, radioodbiorniki mogą odtwarzać m.in. CD-R lub CD-RW, pliki MP3, WAV, WMA itd.

W przypadku odtwarzania programów radiowych, radioodbiorniki z CD występują w dwóch wersjach: starszej, analogowej (niekiedy z możliwością zapisywania danych stacji) oraz nowszej, cyfrowej – DAB lub DAB+.

powerbank ogrzewacz dłoni

Radioodbiorniki z CD a dodatkowe funkcje

Radioodtwarzacze mogą być dodatkowo wyposażone w poręczne piloty, dzięki którym możliwa będzie wygodna obsługa urządzenia na odległość. M.in. na rzecz oszczędzania energii elektrycznej w radioodbiornikach spotyka się dodatkową funkcję, jaką jest automatyczne wyłączanie urządzenia po określonym czasie użytkowania (regulowanym przez użytkownika). Radioodbiorniki z CD mogą również świetnie sprawdzać się jako budziki – rozpoczynanie dnia z ulubioną muzyką może z samego rana wprawić w dobry humor.

Motyw