manta ray Podwodny pojazd w kształcie płetwy rekina na powierzchni wody, z łodzią ratunkową w tle.

Takiej łodzi podwodnej jeszcze nie widziałeś. DARPA pokazuje Manta Ray

3 minuty czytania
Komentarze

Northrop Grumman, amerykańska korporacja z sektora obronnego i technologicznego, pokazała właśnie ogromną, zautomatyzowaną i bezzałogową łódź podwodną Manta Ray, stworzoną dla DARPA. Według przedstawicieli organizacji odpowiedzialnych za ten program wielka „płaszczka” przeszła niezbędne testy i jest gotowa do działań w terenie.

Czym jest program Manta Ray?

manta ray  Zatopiony jacht na morzu, z widokiem na góry w oddali i błękitne niebo.
Fot. Northrop Grumman / materiały prasowe

Program Manta Ray prowadzony jest przez DARPA, Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony (ang. Defense Advanced Research Projects Agency). Inicjatywa koncentruje się na opracowaniu autonomicznych podwodnych dronów (UUVs), które mogą przeprowadzać długotrwałe i długodystansowe misje oceaniczne bez konieczności wsparcia człowieka w zakresie ładowania, konserwacji czy logistyki.

Celem projektu jest stworzenie pojazdów zdolnych do samodzielnej nawigacji i komunikacji oraz pracy w trudnych warunkach morskich na dużą skalę. Drony czy też zautomatyzowane łodzie mają być również bardzo trudne do wykrycia i móc samodzielnie ładować baterie, prawdopodobnie poprzez wykorzystanie energii z prądów podmorskich. Ponadto mają one cechować się odpornością na korozję, co jest kluczowe w morskim środowisku. Wymagania DARPA obejmowały także konieczność radzenia sobie z szeroką gamą mikro- i makroorganizmów, które mogą próbować osiedlać się na powierzchni drona.

Dwóch mężczyzn na pływającej platformie przygotowuje sprzęt do nurkowania obok zanurzonego pojazdu w wodzie.
Fot. Northrop Grumman / materiały prasowe

W ramach tego programu DARPA przyznała kontrakty firmom takim jak Northrop Grumman, które miały za zadanie skonstruować i zaprezentować pełnowymiarową demonstracyjną maszynę. Teraz możemy oglądać efekty ich działań.

Wielka „płaszczka” wypływa na szerokie wody

Jak podaje DARPA, pojazd Manta Ray reprezentuje nową klasę bezzałogowych pojazdów podwodnych o dużej wytrzymałości i zasięgu. Zaprojektowana do długotrwałych misji podwodnych łódź może przenosić różnorodne ładunki, dzięki czemu ma wszechstronne zastosowanie. Charakteryzuje się modularną konstrukcją, która umożliwia transport w standardowych kontenerach i szybki montaż na miejscu, co jest kluczowe dla operacji wymagających dynamicznego wdrożenia.

Wysyłka pojazdu bezpośrednio do docelowego obszaru działania pozwala zaoszczędzić energię, którą pojazd zużyłby w przeciwnym razie podczas transportu.

dr Kyle Woerner, kierownik programu DARPA w firmie Manta Ray w komunikacie prasowym

Pojazd posiada energooszczędne systemy, w tym zdolność do zakotwiczenia na dnie morskim i przejścia w tryb hibernacji, co pozwala na minimalizację zużycia energii podczas nieaktywności. Manta Ray jest wyposażona w nowoczesne systemy napędowe, które umożliwiają efektywne poruszanie się w trudnych warunkach morskich. Wykorzystuje także technologie do wykrywania i unikania przeszkód, zarządzania energią oraz samodzielnego nawigowania.

Bezpilotowy aparat latający (drone) odbijający się na ciemnym tle w oświetlonym pomieszczeniu.
Fot. Northrop Grumman / materiały prasowe

Po rozłożeniu pojazd porusza się po wodzie dzięki wydajnemu ślizgowi. Statek zaprojektowano z kilkoma przedziałami ładunkowymi o różnych rozmiarach i typach, co umożliwia realizację szerokiej gamy misji morskich.

dr Kyle Woerner, kierownik programu DARPA w firmie Manta Ray w komunikacie prasowym
Podwodny pojazd przypominający płaszczkę z anteną i liną, zanurzony w głębiach morskich.
Fot. Northrop Grumman / materiały prasowe

Jak podkreślają przedstawiciele projektu, w pierwszych testach Manta Ray poradziła sobie bardzo dobrze – potwierdzono właściwe działanie różnych systemów, takich jak napęd, sterowanie oraz zdolność do samodzielnego działania po zmontowaniu z modułów.

Nasze udane, pełnowymiarowe testy Manta Ray potwierdzają gotowość pojazdu do przystosowania się do rzeczywistych działań po szybkim złożeniu w terenie z modułowych podsekcji.

dr Kyle Woerner, kierownik programu DARPA w firmie Manta Ray w komunikacie prasowym

Źródło: DARPA, oprac. własne. Zdjęcie otwierajace: Northrop Grumman / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw