jaki głośnik mobilny w 2020 wybrać

Głośnik Wi-Fi czy Bluetooth – który wybrać?

6 minut czytania
Komentarze

Wśród głośników bezprzewodowych na rynku dominują dwie technologie – Bluetooth oraz Wi-Fi. Przed zakupem warto upewnić się, o którą z nich oparte jest działanie sprzętu, ponieważ oferują inne funkcjonalności. Czym różni się głośnik Wi-Fi od urządzeń z Bluetooth? Sprawdź, których z nich bardziej odpowiada Twoim preferencjom.

Głośniki Bluetooth i Wi-Fi – różnice w technologii

Zarówno Bluetooth, jak i Wi-Fi umożliwiają bezprzewodowe przesyłanie danych pomiędzy sprzętami mobilnymi i stacjonarnymi, które zostały wyposażone w te standardy komunikacji. Działają poprzez fale radiowe o podobnych częstotliwościach. Jednak na tym kończy się lista ich podobieństw.

Jakość brzmienia jest zależna od technologii łączności, ale także od budowy urządzenia i jakości zastosowanych. Najczęściej głośnik Bluetooth i głośnik Wi-Fi zapewniają jakość dźwięku, która praktycznie niczym się nie różni.

Głośniki Bluetooth – kiedy warto je wybrać?

Głośniki Bluetooth to rozwiązanie dla osób, które bardzo często podróżują. Oznacza to, że możesz zabrać je pod namiot, na działkę lub na basen i swobodnie z nich korzystać. Oprócz wytrzymałej baterii zapewniają ochronę przed uderzeniami, wodą i piaskiem. Urządzenia dostępne w sklepach cechują się różnorodnymi kształtami oraz mocą. Pojawia się coraz więcej modeli, które można ze sobą połączyć i stworzyć ciekawy zestaw audio na imprezę.

JBL Xtreme

Głośniki Bluetooth mają swoje ograniczenia. Cały czas muszą być podłączone do telefonu lub innego urządzenia. Kiedy oglądasz filmik na YouTubie, nie będziesz mógł słuchać muzyki, ponieważ główny dźwięk będzie emitowany z filmiku. Sesja muzyczna zostanie przerwana również wtedy, gdy zadzwoni telefon. Nie możesz też zapomnieć o naładowaniu baterii. Jakość dźwięku nie zawsze jest na tym samym poziomie. Jeśli poszukujesz brzmienia premium, powinieneś liczyć się z wydatkiem do 1000 zł. Najlepszym rozwiązaniem są dwa głośniki połączone w parę stereo.

Głośnik Wi-Fi – jakie są jego zalety?

Głośnik Wi-Fi Sonos Play:1 lub Bose SoundTouch to sprzęt z najwyższej półki, dlatego cena jest dość wysoka. Urządzenia te nie są wodoodporne, a ich działanie jest zależne od domowej sieci Wi-Fi oraz zasilania. Rozmiar głośników jest kompaktowy, jednak oferują wysoką jakość dźwięku. Możesz również połączyć je z innym urządzeniami, aby stworzyć system muzyczny. Muzykę możesz odtworzyć z telefonu i z komputera, ale urządzenia te służą głównie do sterowania nią. Najczęściej pochodzi ona z internetu, z takich serwisów jak Spotify, Tidal lub Apple Music.

jaki tani głośnik bluetooth

Dobre głośniki Wi-Fi stwarzają również dostęp do stacji radiowych, które nadają za pośrednictwem sieci internetowej. Do najważniejszych zalet tych urządzeń zaliczane są m.in. dobra jakość dźwięku i ciekawy design. Sprzęt ten możesz zintegrować z inteligentnym domem i serwisami internetowymi. To propozycja dla osób, które uwielbiają słuchać muzyki w domowym zaciszu, jednak nie posiadają innego sprzętu grającego.

Głośnik Wi-Fi z asystentem głosowym

Coraz większa liczba głośników Wi-Fi umożliwia dostęp do wirtualnego asystenta głosowego. Do wyboru masz takie urządzenia jak: Apple HomePad z Siri, mniejsze i tańsze głośniki GoogleHome, a także AmazonEcho. Inne firmy zapowiadają wsparcie dla Google Assistant i Amazon Alexa.

Asystent głosowy pozwala na ograniczenia sterowania telefonem na rzecz komend. Otrzymujesz także dostęp do informacji na temat pogody lub nowości ze świata. Możesz również sterować swoim inteligentnym domem. Głośnik z Amazon Alexa lub Google Home pozwala na zarządzanie takimi sprzętami jak: Fibaro, piekarnikami Boscha, ekspresami do kawy Siemensa czy żarówkami IKEA Tradfi lub Philips Hue.

Głośnik Wi-Fi czy Bluetooth – który jest lepszy?

Głośnik Bluetooth łączy się z wieloma urządzeniami, także z tymi starszego typu. Natomiast sprzęt z wbudowanym Wi-Fi sparujesz jedynie ze smartfonami, laptopami, tabletami i routerami. Tańsze sprzęty, czyli np. odtwarzacze MP3 lub boomboxy najczęściej obsługują tylko Bluetooth.

Obecnie sieć Wi-Fi jest powszechnie wykorzystywana. Z tego względu połączenie słuchawek lub głośników poprzez Bluetooth gwarantuje większą stabilność. Nie jest ono zakłócane przez inne połączenia, których sprzęty z Wi-Fi wykrywają bardzo dużo.

Ile kosztują głośniki Wi-Fi? Za podstawowy głośnik bezprzewodowy z Bluetooth zapłacisz od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Cena urządzenia z Wi-Fi, które oferuje podobne funkcje, wynosi kilka lub kilkanaście razy więcej.

jaki tani głośnik bluetooth

Warto również wspomnieć, że głośniki z Bluetooth zapewniają dłuższy czas pracy na baterii. Modele z Wi-Fi bardzo szybko się rozładowują i dość mocno eksploatują akumulator urządzenia, z którym są połączone. Głośniki Bluetooth są bardziej intuicyjne w obsłudze. Głośnik Wi-Fi jest wyposażony w funkcje, które wymagają dostępu do internetu, a to sprawia, że jest bardziej skomplikowany.

Dobre głośniki do 500 zł

Głośniki, które cechują się dobrym stosunkiem jakości do ceny to m.in. urządzenia produkowane przez Sony oraz JBL.

Poszukując solidnego sprzętu w tym przedziale cenowym, należy kierować się następującymi parametrami:

  • Łącznością

    Jeśli zajdzie konieczność podłączenia sprzętu do komputera za pomocą kabla, warto upewnić się, czy głośnik jest wyposażony w gniazdo AUX. Obowiązkowa jest oczywiście łączność Bluetooth oraz Wi-Fi. Jeżeli posiadasz telefon marki Apple, ważna może okazać się obecność systemu AirPlay w obydwu urządzeniach. NFC to wygodna funkcja, jeśli chcesz nawiązać szybkie połączenie z głośnikiem bez konieczności wchodzenia w ustawienia Bluetooth.
  • Zasilaniem

    Jeśli nie chce obawiać się, że głośnik rozładuje się w najmniej oczekiwanym momencie, wybierz urządzenie oferujące najbardziej pojemny akumulator oraz funkcję szybkiego ładowania.
  • Mocą

    Głośnik o mocy wynoszącej do 3 W sprawdzi się do użytku domowego. Jednak jeśli poszukujesz sprzętu na imprezy, warto zainteresować się głośnikami oferującymi o wielkości wynoszącej 10 lub 15 W.
     
  • Jakością dźwięku
    Ludzkie ucho wychwytuje dźwięki o zakresie częstotliwości wynoszącej od 20 do 20 000 Hz. I taką też częstotliwość oferują głośniki do 500 zł. W niektórych urządzeniach znajduje się także subwoofer, który pomaga w generowaniu tonów niskich, czyli bassów.
  • Dodatkowymi funkcjami
    Do najciekawszych opcji zaliczają się m.in. odbiór radia FM i cyfrowego radia DAB, wyświetlacz pokazujący stan naładowania baterii i nazwę piosenki. Głośniki przenośne są często wyposażone w mikrofon, który ułatwia sterowanie głosowe.

Motyw