Radiomagnetofon. Odpowiedzi na 3 najpopularniejsze pytania

4 minuty czytania
Komentarze

Czy w czasach, w których płyty CD tracą na popularności, kasety odeszły dawno do lamusa, a muzykę przechowuje się w chmurze, sprzęt taki jak radiomagnetofon ma rację bytu? Odpowiedź jest jednoznaczna: zdecydowanie tak!

Radiomagnetofon, choć jest jednym z bardzo wielu urządzeń służącym do odtwarzania muzyki z zewnętrzych nośników oraz radia, jest nadal doceniany przez rzesze osób. Przyda się zarówno entuzjastom starych technologii (i zbierającym kasety magnetofonowe), jak i osobom, które szukają poręcznego, łatwoprzenośnego urządzenia, które zapewni godziny rozrywki zarówno na imprezie, jak i podczas wakacji w plenerze.

W tekście skupiamy się na trzech najpopularniejszych w sieci pytaniach, które obracają się wokół tematu radiomagnetofonu: czym jest radiomagnetofon, jaki magnetofon warto wybrać w sklepie, a także ile może kosztować nowe urządzenie tego typu.

Co to jest radiomagnetofon?

Radiomagnetofon to sprzęt, który wielu osobom przypomina sposób słuchania muzyki typowy dla ubiegłych dziesięcioleci; prawdą jest jednak, że tego typu urządzenia są dostępne w sprzedaży także w dzisiejszych czasach. Najprostszy radiomagnetofon, typowy dla lat 70., 80. i 90. XX wieku miał wbudowany odtwarzacz kaset magnetofonowych, tuner radiowy, wzmacniacz audio, głośniki i może być zasilany akumulatorowo lub z sieci z wykorzystaniem odpowiedniego przewodu.

Radiomagnetofon, ze względu na swoją prostotę, a także możliwość łatwego przenoszenia z miejsca na miejsce, podbił serca wielu osób. Z czasem urządzenia te przechodziły swoisty lifting – do istniejących funkcji dochodziły kolejne, jak np. odtwarzacz na drugą kasetę (co umożliwiało przegrywanie dźwięku z jednej kasety na drugą), mechanizmy poprawiające jakość niskich tonów.

Od momentu, w którym rynek został zdominowany przez muzykę sprzedawaną na nośnikach CD, kasety magnotofonowe – jak i same magnetofony – zaczęły być stopniowo wypierane. Radiomagnetofon sprostał do pewnego poziomu próbie czasu poprzez adaptowanie nowych technologii i rozwiązań. Tym samym najnowsze modele radiomagnetofonów są znacznie bardziej zaawansowane od tych sprzed lat – oferują możliwość odtwarzania plików dźwiękowych z płyt CD, a także obsługa formatu plików MP3.

Skąd wzięła się nazwa “radiomagnetofon”? Urządzenie to łączy w sobie funkcję radia (stąd cząstka “radio”) oraz umożliwia odczyt sygnału fonicznego (cząstka “fon”) zapisanego na taśmie magnetycznej (cząstka “magne”).\

Jaki magnetofon warto wybrać?

Można z dużą dozą pewności stwierdzić, że niewiele osób posiada w swoich domach kolekcję kaset magnetofonowych – nośniki te często są znajdowane w starych, zakurzonych pudłach na strychu i pełnią raczej rolę technologicznej ciekawostki niż przedmiotu użytkowanego na co dzień. Radiomagnetofony są jednak niezmiennie sprzedawane zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych – część z nich nadal umożliwia odtwarzanie kaset, lecz punkt ciężkości funkcjonalności tego sprzętu zdecydowanie przesunął się na korzyść płyt CD.

Jaki magnetofon wybrać na użytek prywatny? Z pewnością powinien być to sprzęt z kieszenią na płyty CD. Pasjonaci starszych technologii (czy po prostu samych kaset magnetofonowych) mogą zwrócić uwagę na modele umożliwiające odtwarzanie i płyt CD, i kaset.

Kolejną kwestią, która ma duże znaczenie w przypadku radiomagnetofonu, jest rodzaj wbudowanego radia. Może być ono w starszym stylu, tj. analogiczne, jak i w nowszej, cyfrowej technologii (tzw. radio DAB lub radio DAB+). Radiomagnetofon z radiem analogowym może sprawiać kłopot przy szukaniu czystego dźwięku nadawanych programów, podczas gdy radio DAB od raz będzie znajdowało najlepszą częstotliwość wybranej stacji. Nie będzie niespodzianką fakt, że radiomagnetofon z radiem cyfrowym będzie nieco droższy od tego wyposażonego w tradycyjne radio analogowe.

By w pełni cieszyć się muzyką, warto zwrócić uwagę na radiomagnetofon wyposażony w łącze USB, AUX, technologię bezprzewodową Bluetooth oraz karty pamięci (zazwyczaj SD). Nie mniej ważny jest spektrum odczytywanych formatów plików audio – m.in. CD-R, CD-RW, MP3, WMA oraz WAV.

Zależenie od tego, czy planujemy korzystać z radiomagnetofonu w domu, czy też przenosić go z miejsca na miejsce (np. podczas wakacji) lub wykorzystywać w plenerze, należy rozważyć wybór między radiomagnetofonem zasilanym bateryjnie (umożliwiającym większą mobilność) a sprzętem z zasilaniem sieciowym (z reguły odpowiednim do korzystania w jednym, wybranym miejscu w budynku).

Współczesny radiomagnetofon nie może obyć się bez dobrej jakości głośników stereofonicznych, wyraźnego wyświetlacza i intuicyjnego interfejsu. Jeśli ważnym aspektem przy wyborze radiomagnetofonu jest wygoda obsługi, pozostaje rozważyć modele wyposażone w poręczny pilot, umożliwiający sterowanie sprzętem z pewnej odległości.

Radiomagnetofon a ceny w sklepach. Na co się przygotować?

W zależności od stopnia zaawansowania budowy danego urządzenia, radiomagnetofon może kosztować od około 100 złotych do ponad 600 złotych. Ceny będą zależeć głównie od tego, ile kaset może jednocześnie obsługiwać dany radiomagnetofon, czy ma wbudowane radio cyfrowe, jakiego rodzaju głośnikiem dysponuje, a także czy oferuje dodatkowe udogodnienia. Z pewnością można powiedzieć, że radiomagnetofon to sprzęt, który nie wymaga bardzo dużego budżetu i nie musi znacząco obciążać możliwości portfela.

    Motyw