Głowa humanoida AI unosząca się nad interfejsem holo z pływającymi dymkami konwersacji, trzymana na dłoni.

Nie tylko ChatGPT. Oto 5 darmowych narzędzi AI, które przydadzą się każdemu

5 minut czytania
Komentarze

ChatGPT to jedna z najbardziej znanych platform wykorzystujących sztuczną inteligencję. Są jednak liczne inne, darmowe narzędzia AI, które mogą przydać się wam w codziennej pracy i nie tylko. Wybraliśmy pięć, które uznaliśmy za warte opisania.

W czym mogą pomóc darmowe narzędzia AI?

Sztuczna inteligencja może pomóc znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania, wygenerować muzykę na podstawie opisu tekstowego, a także poprawić zdjęcia, które mają pewne mankamenty. Wystarczy użyć odpowiednich aplikacji. Podpowiadamy, jakie darmowe narzędzia AI są warte uwagi.

1. Upscayl

Film pokazujący, jak działa Upsacyl i jak korzystać z tego narzędzia.

Bardzo wiele osób miało kiedyś potrzebę zwiększenia rozmiarów zdjęcia zapisanego w formie cyfrowej. Teoretycznie można to zrobić w bardzo prosty sposób nawet w najbardziej podstawowych programach typu Paint, ale efektem ubocznym będzie wtedy znaczna utrata jakości, a konkretnie ostrości znajdujących się na fotografii obiektów. Upsacyl to narzędzie, które umożliwia zwiększenie rozdzielczości zdjęcia oraz ostrości obiektów. Oprogramowanie jest dostępne bezpłatnie na platformy Windows, macOS oraz Linux. Do prawidłowego działania nie potrzeba nawet połączenia z internetem.

2. Perplexity

zrzut ekranu ze strony perplexity.ai, to i inne darmowe narzędzia AI są przydatne
Fot. perplexity.ai / zrzut ekranu

Perplexity to czatbot działający na podobnej zasadzie, co ChatGPT. Wśród zalet tego narzędzia można wymienić m.in. to, że jest ono bezpłatne i działa bez zakładania jakichkolwiek kont oraz logowania. Wyjątek stanowi tryb Pro, z którego niektórych funkcji również można skorzystać za darmo, jednak trzeba wtedy podać swój adres e-mail lub zalogować się np. kontem Google. Perplexity działa bardzo szybko i sprawnie, a także przytacza źródła podawanych informacji i to nie tylko w formie zbiorczej, ale również przy konkretnych fragmentach.

3. Lalal.ai

zrzut ekranu z aplikacji lalal.ai
Fot. lalal.ai / zrzut ekranu

Mieliśmy już darmowe narzędzia AI związane z poprawianiem zdjęć oraz generowaniem odpowiedzi na pytania tekstowe, teraz czas na coś do obróbki dźwięku. Lalal.ai to aplikacja działająca w przeglądarce internetowej, za pomocą której można w prosty sposób edytować pliki dźwiękowe. Nam udało się przykładowo wyodrębnić z piosenki w formacie .mp3 melodię oraz wokal na osobne ścieżki. Aplikacja zrobiła to sama dosłownie chwilę po dodaniu pliku. Miejscami dało się usłyszeć pewne niedoskonałości, jednak w przypadku wielu amatorskich zastosowań efekt byłby w zupełności zadowalający.

Niestety Lalal.ai w darmowej wersji ma poważne ograniczenia, takie jak maksymalny czas korzystania wynoszący 10 minut, limit wielkości pliku wynoszący 50 MB oraz… brak możliwości pobierania. To ostatnie ograniczenie da się jednak bardzo łatwo obejść, korzystając np. z programu Audacity. Tak czy inaczej, jeśli chcielibyście korzystać z Lalal.ai regularnie, będziecie musieli wykupić jeden z płatnych planów.

4. SciSpace

Film pokazujący działanie aplikacji SciSpace.

To narzędzie przyda się osobom mającym do czynienia z publikacjami naukowymi. Chodzi więc głównie o pracowników uczelni oraz studentów. Aplikacja jest dostępna w przeglądarce i po zadaniu konkretnego pytania (my sprawdziliśmy takie zagadnienia, jak zmiany klimatu oraz demografia) udziela odpowiedzi w przystępnej formie, wskazując jednak w formie przypisów źródła z literatury naukowej. SciSpace wyświetla też konkretne fragmenty artykułów naukowych przydatne w kontekście naszego zapytania.

Biorąc pod uwagę długość i mnogość publikacji naukowych dotyczących niektórych zagadnień, a także to, jakim językiem są one napisane, SciSpace może ułatwić naukę oraz weryfikowanie określonych informacji. Aplikacja przyda się również osobom, które z uczelniami wyższymi nie mają nic wspólnego, ale chciałyby uzyskać trochę rzetelnej wiedzy potwierdzonej badaniami bez wycieczki do biblioteki lub samodzielnego przeglądania literatury dostępnej online.

5. Waveformer

okno przeglądarki z uruchomionym narzędziem waveformer
Fot. Waveformer / materiały prasowe

Ostatnie narzędzie z naszego zestawienia generuje muzykę na podstawie opisu tekstowego oraz ustawień poszczególnych parametrów. Można wskazać choćby tempo, dźwięki, które mają być słyszane w tle oraz przeróżne inne szczegóły, które przyjdą nam do głowy. Jeśli chcieliście mieć np. unikalny dzwonek w telefonie lub dźwięk budzika, który nie będzie was irytował, lecz mimo to skutecznie was obudzi, to taka aplikacja może być przydatna.

Darmowe narzędzia AI. Podsumowanie

Jak widać, w sieci nie brakuje ciekawych i przydatnych narzędzi AI. Z wielu z nich można skorzystać za darmo, niekiedy w ograniczonej formie, ale czasami twórcy danej aplikacji udostępniają bezpłatnie pełnię jej możliwości. Wtedy wystarczy choćby telefon do 1000 zł albo jakikolwiek komputer z działającą przeglądarką internetową, by korzystać z możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja.

Zdjęcie otwierające: Jirsak / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw