Telefon w rękach osoby z odpalonym BLIK, przyłożony do terminala płatniczego na stoliku, obok którego znajduje się filiżanka kawy

Nowa metoda płatności BLIK. Pozwala kupować rzeczy nawet, jeśli nie masz w tej chwili pieniędzy

3 minuty czytania
Komentarze

BLIK uruchomił nową usługę – jednak na dany moment możecie z niej skorzystać tylko w jednym banku, VeloBank. Chodzi o płatności odroczone, BLIK Płacę Później, o których wprowadzenie serwis starał się od dłuższego czasu. Czym są płatności odroczone w ramach tej usługi i jak z tego rozwiązania korzystać?

Banery reklamowe banku VELO i usługi płatniczej BLIK na zielonym, gradientowym tle.
Fot. BLIK / X.com

BLIK Płacę Później

Zasada i założenie nowej usługi jest proste. Użytkownik kupuje daną rzecz, ale nie płaci w chwili zakupu. Faktycznej zapłaty dokonuje później, w ciągu 30 dni, bez dodatkowych kosztów. W ten sposób użytkownik może dać sobie czas na sprawdzenie towaru i ewentualny zwrot zakupów w terminie przewidzianym przez sklep.

Co trzeba zrobić? Wystarczy podczas płatności w sklepie online wybrać odpowiednią opcję. W przypadku opisywanej usługi to BLIK Płacę Później, świadczona przez Polski Standard Płatności (PSP).

Osoba trzymająca smartfon wyświetlający ekran z kodem BLIK.
Fot. Kolno Policja / zrzut ekranu

Użytkownik wpisuje kod BLIK – ten sam kod, który używany jest przy zwykłych zakupach. Zawiera wtedy umowę o kredyt odnawialny i może dostać nawet 4 000 zł limitu na zakupy. Jego wysokość ustalana jest po sprawdzeniu zdolności kredytowej w bazach zewnętrznych (m.in. BIK i BIG) oraz historii płatności BLIKIEM. 

Kontrola wydatków i koszty usługi

Co więcej, użytkownik ma kontrolę nad wydatkami – zarówno nad limitem, jak i spłatami. Swoje zobowiązania znajdzie w sekcji BLIK Płacę Później w aplikacji banku VeloBank. Bank na 3 dni przed terminem spłaty przypomni o zobowiązaniu, a limit odnowi się o wysokość spłaconej kwoty.

Jeśli użytkownik spłaci zobowiązanie w terminie, nie poniesie żadnych dodatkowych kosztów poza kwotą zakupu. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 0% w przypadku spłaty zobowiązania w ciągu 30 dni. Jeśli użytkownik przekroczy termin spłaty, bank zacznie naliczać odsetki od zaległej kwoty.

Gdzie można zapłacić z usługą BLIK Płacę Później?

Jak już wspomnieliśmy, na razie tylko jeden bank obsługuje opisywaną metodę płatności. W marcu jej wdrożeniem pochwalił się VeloBank.

Z tego też względu na razie wybór miejsc, w których można w ten sposób zapłacić, jest bardzo ograniczony: sklep Morele oraz VeloMarket. Gdy więcej banków wdroży to rozwiązanie, z pewnością powiększy się też portfolio sklepów, które będzie je wspierać. Nie wątpię, że Polacy polubią tę metodę płatności – podobnie jak inne płatności odroczone, które funkcjonują w sieci.

Warto dodać, że minimalna kwota transakcji wynosi 30 zł, a jednorazowo można zrobić zakupy na kwotę odpowiadającą dostępnemu limitowi.

Źródło: BLIK, VeloBank. Zdjęcie otwierające: Simpson33 / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw