Telefon położony na refleksyjnej powierzchni z wyświetlanym logiem systemu iOS 18 na tle oświetlonym nasyconymi kolorami.

ChatGPT może zagościć w iOS 18. Apple szuka pomocy

2 minuty czytania
Komentarze

Premiera iOS 18 coraz bliżej, a szczegóły nowego systemu od Apple poznamy na konferencji WWDC, którą zaplanowano na 10 czerwca tego roku. Już teraz jednak pojawiają się informacje na temat tego, co znajdziemy w nowej wersji systemu. Wiadomo, że ta ma mocniej opierać się na sztucznej inteligencji i wygląda na to, że pomocny może okazać się ChatGPT, a raczej samo OpenAI stojące za modelem.

iOS 18 z ChatGPT na pokładzie

Co może przynieść iOS 18. Kolaż ikon i zrzutów ekranu z nowymi funkcjami systemu iOS, w tym mapy offline, personalizowane tapety, nowości w FaceTime i aplikacje. Na środku wyróżniona nazwa systemu "iOS" na tle gradientu.
Fot. Apple / materiały prasowe

Sztuczna inteligencja zdaje się rozpychać nogami i rękami na rynku, ale nie wszystkie firmy technologiczne rzuciły się na to rozwiązanie. Jedną z tych, która podejrzanie długo milczy, jest samo Apple. Zmienić ma to właśnie iOS 18, choć dalej wielu szczegółów na temat systemu nie znamy. Jak możemy przeczytać w nowym materiale od Bloomberg, Apple miało wznowić rozmowy z OpenAI na temat użyczenia ich rozwiązania. Twórcy ChatGPT mieliby pomóc we wprowadzeniu sztucznej inteligencji na pokład iPhone’ów, choć nie wiadomo jak dokładnie taka współpraca miałaby przebiegać.

Smartfon z logo OpenAI na ekranie, na tle złotych heksagonalnych struktur.
Fot. Mehaniq / Shutterstock

Historia zna już wiele przypadków, gdzie firmy przekonane o swojej wielkości, ignorowały zmieniający się rynek. Warto tutaj przypomnieć, chociażby o Nokii czy BlackBerry. Apple jest gigantem i raczej nie grozi im kryzys, to jednak odpuszczanie tematu sztucznej inteligencji może odbić się na ich wizerunku. Rozmowy z OpenAI mogą doprowadzić do czegoś dobrego, ale firma nie ogranicza się tylko do jednego partnera.

Gemini od Google także może pomóc

Inteligentny interfejs użytkownika na ekranie smartfona i monitora z napisami "Good morning" i "Hello, Lisa. How can I help you today?" oraz logo "Gemini" na ciemnym tle.
Fot. Google / materiały prasowe

Apple ma prowadzić także rozmowy z Google, by wykorzystać możliwości Gemini. Nie jest więc jeszcze pewne, że to ChatGPT będzie wspomagał w jakiś sposób pracę systemu Apple. Niewykluczone, że będzie to robiło właśnie Gemini lub jeszcze jakiś inny model. Nie chcąc zostawać w tyle, Apple musi sięgnąć po pomoc z zewnątrz. Sztuczna inteligencja mocno zaznaczyła już swoją obecność na nowych smartfonach Samsunga, gdzie Galaxy AI stało się jednym z motorów napędowych nowej serii urządzeń.

To samo mogłoby się wydarzyć w przypadku kolejnej generacji iPhone’ów, którą powinniśmy zobaczyć jesienią tego roku. Wtedy też oficjalnie zadebiutowałby nowy system, czyli czasu nie zostało już za wiele. Zapewne wiele osób czeka też, aż pojawi się Siri po polsku, ale raczej nie ma z tym, co wiązać zbyt dużych nadziei.

Źródło: Bloomberg. Zdjęcie otwierające: QubixStudio / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw