Porównanie flagowych smartfonów – na którym warto zawiesić oko?

Łukasz Pająk Artykuły 2018-06-03

W tym miesiącu najprawdopodobniej poznamy trzy flagowe modele, ale nie będą one istotne dla naszego rynku z prostego względu – najprawdopodobniej w ogóle nie trafią na nasze półki sklepowe, a sprowadzenie ich będzie praktycznie niemożliwe. Dlatego postanowiłem skupić się modelach, które już zostały zaprezentowane i tym sposobem rozwinąć zeszłomiesięczne zestawienie. Na ring zaprosiłem najlepszych reprezentantów najważniejszych dla nas graczy – Samsung Galaxy S9+, LG G7 ThinQ, Sony Xperia XZ2 Premium, OnePlus 6, HTC U12+, Huawei P20 Pro oraz Xiaomi Mi 8 (Explorer Edition).

Specyfikacja techniczna

porownanie flagowych smartfonow

Nie trudno zauważyć, że wydajnością wszystkie smartfony stoją na tym samym poziomie. Niektóre pomieszczą więcej otwartych aplikacji za sprawą większej przestrzeni operacyjnej, ale z kolei inne będą działać dłużej, dzięki bardziej pojemnym akumulatorom. W kwestii zdjęć również powyżsi reprezentanci radzą sobie bardzo dobrze, ale nietrudno wysunąć na prowadzenie Samsunga oraz Huawei. W drugiej linii postawiłbym pozostałych reprezentantów, którzy wyraźnie mają mocne i słabe strony, podczas gdy Koreańczycy i Chińczycy poradzili sobie możliwie najbardziej neutralnie. Z kolei, jeśli interesują Was przednie aparaty, to odsyłam Was do porównania selfie. W tym wypadku już nie ma żadnej wątpliwości, który model jest lepszy – można wręcz rzec, że ranking się odwraca. To OnePlus 6 wychodzi na prowadzenie, podczas gdy Huawei P20 Pro ląduje na ostatnim miejscu. Nie da się ukryć, że póki co ciężko obiektywnie ocenić chociażby Xiaomi Mi 8, a tym bardziej jego wersję Explorer Edition. Na pierwsze, prawdziwe testy jeszcze przyjdzie nam poczekać. Ciekawostkami niewątpliwie wyróżnia się HTC, czyli ściskany smartfon. Podobnie jest ze wspomnianym już Xiaomi Mi 8 Explorer Edition, który został naszpikowany nowymi technologiami. Na deser wyświetlacz 4K w Sony w „starych” proporcjach 16:9.

Design

Notch czy nie notch, oto jest pytanie. W tym wypadku smartfony możemy podzielić na dwie kategorię – nie trudno się domyślić, że wspólnym dzielnikiem jest wycięcie w wyświetlaczu. Do jednego wora wrzucimy Samsunga, Sony, HTC, podczas gdy do drugiego, niestety bardziej popularnego, trafią LG, OnePlus, Xiaomi i Huawei. Oczywiście wygląd to kwestia gustu, ale niespodziewanie wszystkie modele zostały tak samo wykonanie u podstaw – aluminiowy korpus połączony ze szklanym przodem i tyłem. Ciężko też ukryć wrażenie, że smartfony pod względem wyświetlaczy znowu drastycznie zaczęły rosnąć. Duże znaczenie ma w tym bezramkowość, nowe proporcje ekranów (min. 18:9), ale same urządzenia również robią się większe. Mamy do czynienia wyłącznie z ponad 6-calowymi propozycjami. Wyjątkiem jest 5,8-calowe Sony Xperia XZ2 Premium, ale w tym wypadku jest to największy ogółem smartfon. Największy wyświetlacz ma OnePlus 6 i jest również jednym z najmniejszych. To ostatnie miano ostatecznie należy do LG G7 ThinQ.

Ceny i dostępność

Sprawdźmy, ile zapłacimy i kiedy będziemy mogli kupić poszczególne modele:

 • Samsung Galaxy S9+ – ~3600 złotych
 • LG G7 ThinQ – ~3500 złotych
 • Sony Xperia XZ2 Premium – brak informacji o dostępności, cena z pewnością wyniesie ponad 3500 złotych
 • OnePlus 6 – ~2100-2600 złotych
 • Xiaomi Mi 8 – ~1700-1900 złotych (Explorer Edition: ~2150 złotych), dostępny od 5 czerwca w Chinach
 • HTC U12+ – ~3500 złotych (wysyłka pod koniec czerwca)
 • Huawei P20 Pro – ~3300 złotych

Tradycyjnie przypominam, że możecie skorzystać ze zniżek dla OnePlus 6. W przypadku Xiaomi trzeba poczekać jeszcze, aż sklepy otrzymają globalną wersję – wtedy też ceny okażą się wyższe i powinny zrównać się z właśnie OnePlus 6. Na oficjalną, polską dystrybucję z pewnością jeszcze poczekamy, ale też do powyższych cen będziemy zmuszeni doliczyć około 1000 złotych. Zastanawiające jest, że Sony zwleka z wprowadzeniem do sprzedaży swojego smartfona – został on zaprezentowany 16 kwietnia.

Zobacz też: Tak dziwnym błędem Google dawno nie mogło się pochwalić.

Który smartfon wygrał? Niewątpliwie duże znaczenie może mieć cena – wtedy wysuwają się na prowadzenie OnePlus i Xiaomi, a jeśli dodamy do tego dostępność to ten pierwszy. Jeśli nie chcemy notcha i również liczy się dostępność to nie pozostaje nam nic innego, jak Samsung. Chcemy się czymś wyróżnić? Możemy poczekać na ściskanego HTC. Z kolei w momencie, gdy potrzebujemy więcej pikseli wyświetlanych przez ekran, to będziemy czekać na Sony. Najbardziej zaawansowana technologia? Xiaomi Mi 8 Explorer Edition, ale tutaj pojawiają się duże wątpliwości, co do jego dostępności. Mieszać można tak w nieskończoność – wszystko zależy od Waszych predyspozycji. • Ab

  LG G7 ma QC 4.0

  Z ww. telefonów, niestety, właśnie LG prezentuje się najlepiej.

 • Mateuszekpl9

  Na żadnym telefonie nie jest warto zwiedzić oko prócz Samsunga bo wszystkie to chamska kopia iPhona

  • Michał

   Jakich to czasów dożyliśmy …… tylko samsung nie kopiuje iPhone 🙂

 • Wersja explorer edition od xiaomi wychodzi również 05.06? Podobno nie zostało to potwierdzone, a jest to warta uwagi pozycja. Czuć progress.

 • Piotr Czajkowski

  Dlaczego skoro notch ma dawać większe wypełnienie ekranu, największe wypełnienie ma s9+, który nie ma notcha?

  • Zdzisław Dyrman

   Bo ma zagięty ekran i małą dolną ramkę.

  • stark2991

   Przez zagięte krawędzie współczynnik trochę idzie do góry. Ale tak poza tym to dlatego, że notch to ściema i wcale nie poprawia stosunku ekranu do obudowy, albo robi to nieznacznie

 • Pabliell

  Patrząc na te ceny wiele osób łapie się za głowę. Osobiście nie mam zamiaru płacić więcej niż 2 tysiące za smartfona, nigdy. Dlatego zeszłoroczne flagowce, wciąż bardzo wydajne, są znacznie lepszą opcją.

 • leoN_meister

  U12+ można wyrwać już za 3150 będąc członkiem HTC club. Jak dla mnie biorac pod uwagę funkcjonalność, design i systemową nakladke, to ten telefon nie ma sobie równych.

  • Jacek

   Dodatkowo w zestawie z czytnikiem Kindle’a

   • Mrówkołap

    W HTC Club nie dodają Kindle’a. Nie wprowadzaj ludzi w błąd.

 • Wszyscy mówią że Samsung najdroższy. Na dzień dzisiejszy jak ktoś ma 3300 to pewnie i wysupłał by te 3500 a biorąc pod uwagę zwrot 400zl już się bardziej opłaca 🙂 z wyglądu jednak brałbym Huawei tylko ten przereklamowany aparat :/ (nie dla kogoś kto wrzuca dużo fotek do sieci 😉 ) na drugim miejscu OP, trzecie LG, Samsung 4. Ale to tylko wygląd bo „zawieszamy oko” 😉

 • Piotr Ben

  Gdzie za tyle mi8 EE

  • Pabliell

   W Chinach. Wersja globalna będzie droższa.x