Zamieniłem Galaxy S8+ na Huawei P20 Pro – jak zmieniła się jakość zdjęć?

mm Adam Lulek Artykuły 2018-05-12

Jak już zapewne mogliście przeczytać w poprzednich moich wpisach, stałem się posiadaczem Huawei P20 Pro. Moim poprzednim smartfonem był Samsung Galaxy S8+, którego użytkowałem przez rok. Przesiadka na Huawei P20 Pro miała wiele plusów, o czym mogliście już przeczytać. Znalazłem również kilka wad. Teraz przyszedł czas na test aparatów obu flagowców.

Uprzedzę od razu pytania i zarzuty: „test starszego flagowca względem nowego jest nie fair” lub „powinieneś przetestować Galaxy S9+ i P20 Pro – to by miało sens”. Z punktu widzenia i celowości tekstów, czyli moich wrażeń na temat zamiany Galaxy S8+ na P20 Pro, taki test jest zasadny. Chcę pokazać, jak przez rok zmieniła się jakość fotografii wykonywanych za pomocą urządzeń. Skoro Huawei P20 Pro jest obecnie najlepszym fotograficznym smartfonem (według DxOmark), to przeskok powinien być bardzo widoczny. Taką tezę postawię na początku tego wpisu. Czy zostanie ona udowodniona? Wy to ocenicie, ja postaram się subiektywnie opisać fotografie wykonane przez obydwa urządzenia. Dodam, że każde zdjęcie zostało zrobione przy użyciu trybu auto.

Z uwagi na ograniczenia techniczne, musiałem zmniejszyć rozdzielczość wykonanych fotografii. Zdjęcia pionowe mają 700 x 933, a poziome 900 x 675.

Na pierwszy ogień zdjęcie dworca w Gdyni Głównej przy zachodzącym słońcu. Sądzę, że ujęcie zrobione za pomocą Galaxy S8+ jest bardziej naturalne, jednak wyraźniejszy jest efekt dokonany dzięki P20 Pro.

Druga fotografia – czyli kamienie w wodzie na dwukrotnym zoomie. Tutaj według mnie zdecydowanie wygrał Galaxy S8+ dostarczając lepszą ostrość i kolorystykę.

Kolejne zdjęcie zostało wykonane w pomieszczeniu. Bardziej podoba mi się kolorystyka i szczegółowość fotografii zrobionej za pomocą P20 Pro. Konkurencyjne zdjęcie jest trochę wyblakłe i nieostre.

Następne zdjęcie zostało zrobione w nocy. Jedynym oświetleniem są tutaj lampy uliczne. Jak widać, P20 Pro zdeklasował konkurenta. Szczegółowość tej fotografii, jak na warunki oświetlenia jest wręcz zachwycająca!

Sytuacja powtarza się na kolejnym ujęciu, które zostało wykonane przy zachodzie słońca. Jasność i szczegółowość, a także ostrość są zdecydowanie lepsze na fotografii zrobionej za pomocą P20 Pro. Spójrzcie tylko na kostkę chodnikową i drzewa oraz budynki w oddali.

Kolejna fotografia została zrobiona na dwukrotnym przybliżeniu. Sądzę, że nasycenie kolorów i ostrość zdjęcia są lepsze w przypadku Huawei P20 Pro. Zwróćcie uwagę na kolor drzew i rysy na pomniku.

Wskazanie zwycięzcy w kolejnym pojedynku jest dyskusyjne, aczkolwiek do mnie przemawia większy kontrast i nasycenie barw u P20 Pro. Fotografia wykonana za pomocą Galaxy S8+ jest zbyt „szara”.

W następnym starciu zwycięzca jest bezdyskusyjny. Spójrzcie na jasność fotografii i szczegółowość, co jest wyjątkowo widoczne na oknach budynku Sea Towers. Ujęcie zostało zrobione na dwukrotnym zoomie.

Kolejna fotografia to test przybliżenia. Została ona zrobiona na 5-krotnym zoomie. Bardziej podoba mi się wyostrzenie i szczegółowość u P20 Pro – spójrzcie na morze i statek. Z kolei Galaxy S8+ zadbał o bardziej naturalną fotografię.

Podsumowanie

Na pytanie czy teza została udowodniona, nie będę odpowiadał. Sumując jednak porównanie, widać wyraźnie, że Huawei P20 Pro odpowiada za znacznie lepsze zdjęcia w nocy. Jeżeli chodzi o ujęcia zronione w ciągu dnia – tutaj zapewne ocena zależeć będzie od gustu danego użytkownika. Jednakże sądzę, że fotografie wykonane za pomocą P20 Pro są bardziej szczegółowe, szczególnie na zoomie. Czekam na Wasze opinie dotyczące powyższego tematu w komentarzach. • Daniel Poweska

  Przecież sztuczne prześwietlenie az bije od tych zdjęć, i co to za względy techniczne, że musiałeś tak ubić rozdziałkę? Inni wstawiają zdjęcia w pełnej rozdzielczośći, a ty nie możesz? Dorzuć do tego raw-y

 • Mort ex

  Prawda jest taka że na tym etapie sam aparat juz nie ma tak dużo do powiedzenia (mam na myśli nowe flagowce nie wszystkie telefony) tylko oprogramowanie odpowiedzialne za ustawianie aparatu ma najwięcej do powiedzenia 😛 w s8 wystarczy wejść w tryb profesjonalny i każde zdjęcie może wyglądać 2/3 razy lepiej niż w trybie auto szczególnie w nocy i o zachodzie/wschodnie słońca nie wiem czy p20 ma podobny tryb ale obstawiam że jako flagowiec też jest zaopatrzony w coś podobnego a nawet jak nie to są zewnętrzne aplikację które miałyby taki sam efekt jak tryb profesjonalny w s8.

  • Daniel Poweska

   Chyba tylko iphony takiego trybu wbudowanego nie miały spośród flagowców, ale miały na to apki

 • Tomasz Modzelewski

  Zakochał się w Nowym telefonie i próbuje pokazać jak Stary był zły. Na siłę. Ale S8 nie daje się.

 • Patryk MSR

  S8 robi lepsze w p20 fotki są jakoś przebarwione

 • Walek

  Kaktus? P20 pro poległ niestety na zdjeciu kaktusa. Zdjecie wyglada tak zaciemnione jakby bylo wykonane starą bez urazy nokią. A ze S8 slabo wyostrzyl? To chyba wina operatora. Jeszcze niedawo bylo tyle artykułów jak to S8 pieknie ostrzy a tu..
  Tam gdzie pan chwali kolor drzew, ze jaka piekna zieleń to proszę zobaczyć jak nie radzi sobie p20 w miejscach zacienionych.
  I tu zaczyna sie problem. Jednym sie podoba innym nie. Nic nie zmiebilo sie niestety w fotografii smartfonów od czasow S7, LG G5 oraz pierszego pixela. Dlatego wybieram smartfon ktory oferuje cos innego. Mega szeroki kąt. I te zdjecia daja duzo frajdy. V30 ma cos takiego ale najlepszy jest w tym G5 ze swoim 135°
  Takie testy jak ten to niestety tylko wprowadzają zamieszanie. Aaaaa i jeszcze jedno. Jak ktos tu zauwazyl dane ujęcie szczególnie pod swiatlo mozna wykonać perfekt a przesuwając sie o milimetr mozna juz zdjecie popieprzyć.

 • Mariusz

  szajsung to szajsung

 • Wiesław Kozłowski

  Komórki zastąpiły w „fotografii” kompakty… Może to i dobrze, każdy ma możliwość archiwizacji swojej rzeczywistości. Ale zmieniły też świadomość tego czym jest fotografia. I tu niestety jest słabo. Widać to po komentarzach, ale też po powyższym artykule. Dlaczego? TAKIE TESTY TO POKAZUJĄ JEDYNIE JAK OPROGRAMOWANIE TELEFONU RADZI SOBIE Z ARCHIWIZOWANIEM RZECZYWISTOŚCI. W powyższym twierdzeniu nie padło słowo fotografia. I jest to celowe. Zacznijmy od wyjaśnienia zanim mnie ktoś posądzi o trolowanie. Po pierwsze… Zdjęcie wykonuje Fotograf/Człowiek, nie aparat /komórka. Zarówno treść jak i jakość techniczna zależy w 90% od fotografujacego. Oczywiście gdybyśmy porównali aparaty które dzieli długi wiele lat to wpływ samego urządzenia będzie większy.
  Przy zaawansowanych smartfonach takich jak użyte w teście… Różnice techniczne są pomijalne. To co widzicie na ekranach można zmienić w każdej chwili poprzez odpowiednie ustawienia zarówno przed, w trakcie, jak też po wykonaniu zdjęcia… Kolejna rzecz to wasze wyświetlacze… Oceniacie zdjęcia na monitorach o wielkości kilku cali, z predefiniowanymi przez producenta ustawieniami, każdy z na innym modelu… A potem jest dyskusja które zdjęcie lepsze… Przecież to sensu nie ma… Każdy widzi przecież co innego.
  Polecam dla złapania równowagi zabranie kiedyś ze sobą zamiast telefonu aparatu z matrycą co najmniej aps c, z dobrym stałoobrazkowym obiektywem. Warunkiem jest oczywiście umiejętność jego użycia. Gwarantuję, że każdego wyleczy z zachwytu na komórkowymi obrazkami. Odnoszę się oczywiście do wartości czysto technicznych. Za treść odpowiada fotograf i to ona decyduje o tym czy mamy do czynienia z fotografią czy tylko ktoś dokonał archiwizacji otoczenia.

 • Adrian Margol

  S8 zdecydowanie lepiej odzwierciedla kolory niż p20 pro, on je za mocno nasyca, według mnie wygrywa galaxy s8

 • Adriano ALeks WasiLewski

  Kolejny twoj artykul do dupy

 • stark2991

  Ja rozumiem, ze test amatora dla amatora, ale zdjęcia w takiej rozdzielczości? Co to, 2005 rok? Na tych fotkach to tylko kolory można porównać i nic więcej.
  Ta wasza strona niby nowa, a dalej zacofana widzę, skoro nie możecie wrzucić nic większego.

  • Niestety, to nie moja wina :/ Gdybym mógł, to bym wrzucił w normalnej rozdzielczości :/

   • Kamil Nieścior

    A czyja? Decyzja szefostwa? To niech się trochę ogarnie to takie porównania można sobie między bajki włożyć! Jeżeli nie zmienicie nic w tej kwestii (a w większości czytelnicy czytają również komentarze) to zacznie się omijanie takich artykułów właśnie przez brak profesjonalnego podejścia do tematu i argumentacji swoich wyników. Zastanówcie się Android.com.pl, bo już nie pierwszy raz robicie dziadostwo a człowiek rozumie, że jak raz się zdarzy to następnym razem będzie poprawa a tu nic!

 • sirrah777

  Może dobrze by było oryginały wgrać na jakąś chmurę i wrzucić do artykułu link? Wtedy każdy mógłby ocenić zdjęcia. Z miniaturek nie za wiele my użytkownicy możemy cokolwiek wywnioskować.

 • haVoc vulTure

  I przyjdzie pixel 3 z jednym aparatem i pozamiata towarzystwo, a jak dadza 2 aparaty to nie bedzie co zbierac. A do tego jeszcze udostepniaja wszystkim za free technologie pixel visual core.

 • Sebosz

  Na większości zdjęć z P20 Pro niebo jest przepalone. Nie wiem jak można wybierać takie zdjęcia jako lepsze.

  • RattusNrv

   Bo zdjęcia też trzeba umieć zrobić, a nie byle pstryknąć…. :- Choć sam aż takiej opinii bym nie wydał. Prawda też jest taka, że P20 pro zamiata konkurencje jeśli chodzi o zdjęcia nocne, a reszta jest po prostu albo trochę lepsza, albo na podobnym poziomie, jak inne flagowce. Dużo się zyskuje przy P20 pro wyłączając AI lub wręcz przełączając się na tryb pro choćby nawet tak, żeby wszystko było na auto i dalej edytując RAWy.
   Zgadzam się natomiast z tym, że post-processing jest za duży i zbyt agresywny. Mam ten telefon i AI w 80% unikam.

 • wojtas

  No błagam. Chyba mylimy tu pojęcia. Chodzi o to który telefon robi lepszej jakości zdjęcia czy który bardziej ingeruje w postprodukcje ?? W dodatku co możesz porównywać przy takiej rozdzielczości ?? Chyba właśnie jedynie to który telefon bardziej podkręca zdjęcia w postprodukcji.

 • RattusNrv

  Słabiutki test… Jeden z najsłabszych, jakie czytałem… Trzeba było na początku napisać, że to test przybliżeń i to też bardzo mierny… A gdzie chociażby cropy 100% i ich porównanie?
  Mam wrażenie, że autor kompletnie nie miał pomysłu na artykuł, a napisał coś, bo musiał. Albo… Pojęcia nie ma, jak zrobić taki test…
  Jak dla mnie artykuł do ściągnięcia i do poprawy. Całkowicie.

  Sam mam ten telefon i wiem co potrafi, ale osoba, która się zastanawia, po tych kilku akapitach nie dowie się nic konkretnego.

  • Kamil Kr

   Czytaj ze zrozumieniem. Test jest wykonany przez amatora dla amatorów, czyli dla zdecydowanej większości ludzi, którzy wykonują zdjęcia w trybie „auto”. Większości nie interesuje zabawa w trybie „PRO”, format RAW czy jakieś inne zaawansowane funkcje. Dla profesjonalistów są inne testy. Te natomiast są dla fotograficznych laików 😁

   • RattusNrv

    Co nie zmienia faktu, że artykuł i tak jest na bardzo niskim poziomie. Ja tutaj nie wymagam omówienia trybu pro, czy tym podobnych bardziej zaawansowanych spraw… Jest wiele tekstów dla amatorów o P20 pro czy nawet porównań sprzętu i są na dużo dużo wyższym poziomie. Ten jest jednym z najgorszych.

 • jeżeli aż tak zmniejszamy zdjęcia to wypadałoby zamieścić cropy 100 % wybranych fragmentów oraz oryginalne zdjęcia do pobrania z dowolnej usługi chmurowej

  tak trudno cokolwiek oceniać bo często bywa tak, że lepsze zdjęcie „podbija” rzeczywistość, a balansu bieli w ogóle nie zweryfikujemy nie wiedząc jak faktycznie wyglądała dana scena, szczegółowość i ilośc detali jest w ogóle nie do oceny

  wypadałoby też zrobić przynajmniej jedno zdjęcie w trybie ręcznym bo automaty przeważnie są słabe

  galaxy S8 ma ogólnie słaby aparat i nie wiem nad czym były takie zachwyty, zdjęcia są słabej jakości i wyprane z kolorów

  • Co do trybu ręcznego – to jest test amatora dla amatorów, nie znam się na fotografii :p

 • Bart Bart

  P20 Pro zdecydowanie najlepiej wykonuje zdjęcia w niskim oświetleniu ze wszystkich smartfonów obecnych na rynku. Podczas warunków z jaśniejszym oświetleniem trudno jest wytypować najlepszy smartfon. Widziałem porównanie gdzie telefon A robił lepsze zdjęcia od telefonu B, a na następnym porównaniu telefon B robił lepsze od A.

 • marcus1212

  Jak dla mnie to przesiadka tylko ze względu na aparat zupełnie nieopłacalna.

  • stark2991

   Dla Ciebie i dla mnie nieopłacalna, dla całej rzeszy ludzi to główny powód zmiany.

 • Piotr Ben

  Do nocnych wystarczy mały statyw za 60 zł i telefon z trybem pro, RAW I będzie taki efekt

  https://www.instagram.com/p/Bhr321UhqAf/

  • sirrah777

   Ja widzę rozmyte i spikselowane zdjęcie 😉 Takie zdjęcia to robią topowe Samsungi od S8 w górę. Wręcz ciężko zrobić nimi ostre zdjęcie ;P

   • Piotr Ben

    Jest rozmyte tam gdzie ma być rozmyte i otwórz przez insta może :p

  • thecraven

   jest słabe

 • myprecious27

  P20 robi okropny post processing. Zdjęcia wyglądają jak po kilku filtrach w snapseed. Jego jedyna przewaga to zdjęcia w nocy. Pixel 2 xl nadal jest bezkonkurencyjny.

 • Bart

  Ciezko porownywac zdjecia w rozdzielczosci 0,5 mpix, bo nic nie zostaje. Bardzo slaby test bez powiekszen wycinkow. Kaktus lepszy od samsunga. Widac, ze P20pro bardzo mocno ingeruje w postprocessing zdjec i czesto konczy sie to sukcesem.

  • Niestety ograniczenia techniczne nie pozwoliły mi wrzucić zdjęcia w większej rozdzielczości :/

   • Bart

    Wrzuc linki do pelnych zdjec. To wystarczy 🙂

   • myprecious27

    Wystarczy zrobić fragmenty crop 100%.

 • Voitec Andrzeycakh

  Odpowiadając na pytanie z początku artykuły to jedyny postęp jest w zdjęciach nocą. Następny test to Galaxy 9+ v p20pro

 • Boss

  P20 PRO zrobił lepsze zdjęcie kaktusowi? No chyba nie. P20 zrobił zdjęcie czarnej pale i to wszystko. Ciężko się domyśleć że to kaktus. Co do kolorystyki, to Samsung daje o wiele ładniejszy kolor niebieski, natomiast Huawei zielony.

  • Adrian Kijek

   Z tym kaktusem to przegecie troche oprogamowanie (p20)zaszalalo z tymi kolorami tak wyostrzone ze az przesadax