Smartfon z otwartą aplikacją komunikacyjną i klawiaturą obok na białym tle.
LINKI AFILIACYJNE

Zapytałem GG o plany na 2024 rok. Kultowy komunikator zapowiada szereg nowości oraz Asystenta AI

5 minut czytania
Komentarze

Klasyczne Gadu-Gadu debiutowało w 2000 roku, natomiast obecnie GG przeżywa prawdziwy renesans. Już teraz producent oferuje dużo więcej niż tylko komunikator, a plany na 2024 rok są ambitne. Jakie nowości zmierzają do polskiej aplikacji?

Nowości w komunikatorze na 2024 rok

Ekran smartfona z otwartą aplikacją komunikacyjną GG, pokazującą komunikaty i ikonę powiadomienia.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Niedawno pisaliśmy, że Gadu-Gadu zachęca do powrotu, ponieważ udostępniono możliwość odzyskania starego numeru i wiadomości. Bartosz Szczygielski sprawdził też usługę GG na własnej skórze. Popularna aplikacja powoli wraca na salony. W związku z tym postanowiłem zapytać rzecznika prasowego GG o plany aplikacji na najbliższą przyszłość.

Komunikator uruchomi asystenta AI

Ekran komputera pokazujący interfejs użytkownika witryny internetowej z personalizowanym powitaniem „Cześć, Jan Kowalski” oraz opcjami zarządzania asystentem AI i bazą wiedzy.
Fot. GG / materiały prasowe

W ciągu ostatniego roku duża część technologicznego świata skupiła swoje działania wokół sztucznej inteligencji. Samsung wprowadził AI na rynek smartfonów, a procesory takie jak Intel Core Ultra i AMD z Ryzen AI przyspieszą obliczenia związane ze sztuczną inteligencją m.in. na laptopach. Asystent AI trafi też na pokład komunikatora.

Dzięki temu każdy z nas będzie mógł mieć własnego asystenta, który będzie w naszym imieniu odpowiadał na wiadomości na konkretny temat. To przydatne m.in. dla firm czy ekspertów, którzy w sposób zautomatyzowany chcą dzielić się wiedzą o ofercie, firmie.

Jarek Rybus, rzecznik prasowy GG dla Android.com.pl

Po ustawieniu nowego statusu dostępności „Asystent AI” sztuczna inteligencja może odpowiedzieć na wiadomości kierowane do usługodawców i sprzedawców. Asystent bez problemów wcieli się w szkoleniowca, czy specjalistę sklepu internetowego.

Dzięki temu, że przygotowaliśmy wygodne narzędzie on-line do „karmienia Asystenta własną wiedzą”, nasz numer GG może zamienić się w pomocnika na co dzień. Przez prosty formularz po zalogowaniu do Asystenta, wgrywamy mu bazę wiedzy na zasadzie wątków tematycznych, mających postać pytań i odpowiedzi.

Jarek Rybus, rzecznik prasowy GG dla Android.com.pl

Cóż komunikatory miewały już dziwne pomysły, wystarczy przypomnieć przywrócenie NSFW Discord na smartfonach Apple. Asystent pozwoli na łatwe i szybkie włączenie generowania odpowiedzi. W ten sposób specjaliści z różnych dziedzin będą mogli pomagać użytkownikom, jednocześnie ciesząc się wolnym czasem. Usługa ma być dostępna dla użytkowników płatnej wersji, która kosztuje 9,90 zł miesięcznie.

GGapp – platforma dla biznesu

Interfejs użytkownika programu do zarządzania zasobami ludzkimi z widocznymi nazwiskami i działami pracowników.
Fot. GG / materiały prasowe

Producent komunikatora planuje też zaoferować narzędzia małym i średnim firmom. Specjalna wersja aplikacji ma być przeznaczona do pracy zespołowej, zarówno dla potrzeb komercyjnych, jak i prywatnych.

Komunikator o nazwie GGapp będzie wyróżniał się m.in. kontem administratora, który będzie mógł przydzielać numery GG pracownikom, nadawać im uprawnienia, a lista kontaktów z kolei będzie odzwierciedlała strukturę firmy. Komunikator pozwoli na rozmowy audio-wideo.

Jarek Rybus, rzecznik prasowy GG dla Android.com.pl

Narzędzie może przypominać usługę Google Workspace lub Slack. Dostaliśmy informację, że zainteresowanie nową usługą wyraziły już pierwsze firmy. Dużym atutem nowej platformy ma być zarządzanie numerami GG oraz cena. Zespoły liczące do 10 użytkowników będą mogły korzystać z narzędzia za darmo.

Cyfrowy portfel już jest dostępny

Ekran aplikacji mobilnej pokazujący powitanie "Hej Maciej", saldo konta i listę transakcji finansowych.
Fot. GG / materiały prasowe

Właścicielem komunikatora jest polska spółka Fintecom z licencją KNF (Komisja Nadzoru Finansowego), co otwiera możliwości rozwoju wokół kategorii finansów. Co więcej, aplikacja już dzisiaj oferuje obsługę cyfrowego portfela.

Osobnym dużym obszarem rozwoju i dużym potencjałem dla GG na 2024 są nowoczesne płatności, nie tylko mobilne.

Jarek Rybus, rzecznik prasowy GG dla Android.com.pl

Aby skorzystać z usługi, wystarczy przejść dodatkową weryfikację. Następnie użytkownik dostaje mnóstwo możliwości. Osoby korzystające z komunikatora najbardziej docenią łatwość w przesyłaniu pieniędzy.

W obrębie GG mamy dostęp do wirtualnego portfela, w którym możemy gromadzić realne pieniądze – na przykład już teraz można przesyłać pieniądze z jednego nr GG na drugi nr GG, błyskawicznie, 24h, 7 dni w tygodniu.

Jarek Rybus, rzecznik prasowy GG dla Android.com.pl

Cyfrowy portfel pozwala na organizowanie zbiórek, co otwiera nowe możliwości zarabiania dla twórców internetowych. Na nowej funkcji skorzystają też organizacje charytatywne.

Już teraz można przez GG robić zbiórki, np. prowadząc bloga – wystarczy umieścić na swojej stronie lub profilu w social mediach swój unikalny kod QR przypisany do naszego portfela, aby w ten sposób zbierać pieniądze np. na prowadzenie kanału YouTube. Kolejnym zastosowaniem, i to potwierdzonym, jest zbieranie funduszy na cele charytatywne.

Jarek Rybus, rzecznik prasowy GG dla Android.com.pl

Polski komunikator nie zwalnia

Ekran smartfona z aplikacjami TikTok, Voice Access i GG na zielonym tle.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Kiedyś bardzo popularne Gadu-Gadu wraca do swojej świetności. Usługa m.in. za sprawą kolejnych nowości trafia do nowych osób. Wśród użytkowników komunikatora blisko 37% to młodzi internauci w wieku od 16 do 25 lat, którzy mogą nie pamiętać pierwszych wydań kultowej aplikacji. Należy też pochwalić dostępność. Z komunikatora skorzystają użytkownicy iOS i Androida. Oznacza to, że aplikację można zainstalować na smartfonie do 1000 zł.

Zdjęcie otwierające: Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw