sony xperia xz2 premium

Sony Xperia XZ2 Premium zaprezentowana. Nadrabianie zaległości trwa

3 minuty czytania
Komentarze

Pod koniec lutego zadebiutował długo wyczekiwany flagowiec SonyXperia XZ2. Model ten pokazał nieco inne podejście Japończyków do designu. Co prawda, chyba wszyscy spodziewaliśmy się większych zmian, jednak są one zdecydowanie na plus. Już po premierze flagowca wiadome było, że niedługo po nim firma pokaże jeszcze jedno urządzenie. Mimo wszystko dość niespodziewanie, dziś rano zadebiutowała Sony Xperia XZ2 Premium.

Zobacz także: Nokia 7 Plus oraz Nokia 8 Sirocco – znamy polskie, oficjalne ceny!

sony xperia xz2 premium

Czym nowy smartfon się wyróżnia?

Sony Xperia XZ2 Premium jest wyposażona w jeden z ekranów o najwyższej rozdzielczości, jaki kiedykolwiek zastosowano w smartfonie – czyli 4K HDR. Smartfon na tle konkurencji ma wyróżniać się też aparatem. Nowy podwójny system kamer, według producenta ma umożliwić robienie dobrych zdjęć w niemal całkowitych ciemnościach. Sony Xperia XZ2 Premium może nagrywać również wideo w rozdzielczości 4K HDR. Xperia XZ2 Premium to ulepszona pod wieloma względami wersja Xperii XZ2, choć design obydwu modeli jest identyczny.

Specyfikacja

 • 5,8-calowy Wyświetlacz 4K HDR (2160 x 3840)
 • Procesor Qualcomm Snapdragon 845
 • 6 GB RAM
 • 64 GB pamięci wewnętrznej, z możliwością rozbudowy za pomocą karty microSD (aż do 400 GB)
 • Odporność na wodę (IP65/68)
 • Bateria o pojemności 3540 mAh z Quick Charge 3.0
 • Możliwość ładowania przewodowego zgodnie ze standardem Qi
 • Podwójna tylna kamera (19 MPx + 12 MPx)
 • Przednia kamera 13 MPx
 • Skaner linii papilarnych umieszczony z tyłu
 • Głośniki stereo
 • Wymiary 156 mm x 80 mm 11,9 mm
 • Waga 236 g
 • Dostępne kolory: Chrome Black oraz Chrome Silver
sony xperia xz2 premium

Ogromny nacisk na aparat

Najważniejsza różnica między Xperią XZ2 Premium, a XZ2 to liczba aparatów. W modelu premium bowiem z tyłu obudowy znajdują się dwa sensory. Główna kamera przechwytuje kolory, a druga rejestruje obraz monochromatyczny. Jest to podejście inne niż w konkurencyjnych systemach z dwoma kamerami, używanych przez Apple i Samsunga, gdzie drugi aparat ma większy teleobiektyw. Sony wykorzystuje czarno-białe obrazy z drugiego sensora fotograficznego, aby uzyskać więcej światła, a następnie łączy fotografie z dwóch kamer w jedno zdjęcie za pomocą dedykowanego procesora obrazu „Aube”. Firma odważnie twierdzi, że „ultra czułość aparatu z czystymi, bezszumowymi obrazami była wcześniej możliwa tylko dzięki wymiennym obiektywom”.

sony xperia xz2 premium

Warto dodać, że za pomocą nowego podwójnego aparatu można robić zdjęcia w ISO do 51200 w przypadku zdjęć i do 12 800 ISO w przypadku filmów. Te poziomy są niespotykane dla aparatu w smartfonie, jednak w ekstremalnych warunkach ISO można oczekiwać bardzo ziarnistych zdjęć.

Ponadto dostępnych jest również kilka nowych opcji aparatu jak np.: możliwość wykonywania zdjęć w trybie bokeh, który jest uosobieniem portretu, który powoduje rozmycie tła obrazu w stylu DSLR. Będzie także można „desaturować” części obrazu i pozostawić tylko swój obiekt w kolorze, aby uzyskać bardziej efektowny obraz. Inne funkcje znane z Xperii XZ2 obejmują nagrywanie wideo 4K HDR, które jest również obsługiwane przez wyświetlacz 4K HDR. Oczywiście dostępna jest także opcja nagrywania w zwolnionym tempie 960 fps.

sony xperia xz2 premium

Różnice między Xperią XZ2 Premium, a XZ2

Obydwa urządzenia napędzane są przez ten sam procesor – Qualcomm Snapdragon 845. Nowszy smartfon wyposażono w 6 GB RAM, XZ2 ma 4 GB RAM. W modelu Premium umieszczono też większy wyświetlacz – 5,8 cala 4K, w porównaniu do 5,7-calowego ekranu Full HD w Xperii XZ2. Całkowicie nowe są kamery. XZ2 ma pojedynczy tylny aparat 19 MPx, a XZ2 Premium podwójny. Przedni 5 MPx aparat w XZ2 został ulepszony do 13 MPx w XZ2 Premium. Większa jest też bateria – 3450 mAh, w porównaniu do 3180 mAh.

sony xperia xz2 premium

Sony ujawniło, że smartfon dostępny będzie latem. Jednak nie znamy jeszcze dokładnej daty premiery.

Źródło: Phonearena

Motyw