telefon przy laptopie z otwartą aplikacją mObywatel

mDowód przebił symboliczną barierę. mObywatel rośnie dzięki niemu jak na drożdżach

2 minuty czytania
Komentarze

Nowy cyfrowy dokument dostępny w mObywatelu, czyli mDowód, został już pobrany przez ponad 5 mln osób. Znaczna część z nich do tej pory nie korzystała z rządowej aplikacji. Wygląda więc na to, że to właśnie mDowód przyciągnął wielu nowych użytkowników popularnej apki.

Ponad 5 mln osób ma mDowód

Cyfrowy dokument przypominający dowód osobisty nie był zupełną nowością w mObywatelu. Wcześniej była mTożsamość, która zmieniła zresztą nazwę na taką samą, jaką ma rządowa aplikacja (mObywatel). Dopiero mDowód może być jednak traktowany niemal wszędzie na równi z plastikowym dowodem osobistym i to tłumaczy jego popularność.

W poniedziałek 6 listopada Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że już blisko 5,1 mln osób pobrało mDowód. Ponad 600 tysięcy z tej grupy to użytkownicy, którzy wcześniej nie korzystali z aplikacji mObywatel.

Resort Cyfryzacji przedstawił również inne statystyki związane z rządową aplikacją. Okazuje się, że ostatnio najpopularniejszą funkcją mObywatela (3,6 mln Polaków jej użyło) są mandaty – to usługa zrealizowana wspólnie z Ministerstwem Finansów. Posiadając aktualną wersję rządowej apki można sprawdzić swoje nieopłacone oraz opłacone mandaty.

Przed wyborami ponad 5 mln Polaków sprawdziło w mObywatelu swoje dane z Centralnego Rejestru Wyborców. Historia pojazdu w rządowej aplikacji doczekała się użycia przez ponad 600 tysięcy osób. Polacy ponad milion razy sprawdzili w mObywatelu jakość powietrza (informacje o odczycie zanieczyszczenia powietrza z mierników Edukacyjnej Sieci Antysmogowej NASK).

W mObywatelu cały czas dostępne są pozostałe funkcje, takie jak mPojazd, mPrawo Jazdy, eRecepta oraz Bezpieczny Autobus. Do najnowszych usług dostępnych w rządowej aplikacji można z kolei zaliczyć możliwość umówienia się na e-wizytę w ZUS.

Codzienne do mObywatela logujemy się ponad 514 tys. razy – z dokumentów i funkcji aplikacji korzystamy coraz częściej, nie jest to tylko aplikacja ściągnięta na telefon. Widać, że była potrzebna i jest duże zainteresowanie załatwianiem online spraw urzędowych.

– czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.

Jeśli jeszcze nie korzystacie z mObywatela, możecie pobrać rządową aplikację ze sklepów Google Play i App Store. Do zalogowania będzie wam potrzebny Profil Zaufany. Na naszym portalu znajdziecie kompletne poradniki wyjaśniające, jak przedłużyć Profil Zaufany, gdy wkrótce straci on ważność oraz co zrobić, gdy nie zdążyliśmy przedłużyć Profilu Zaufanego.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, zdjęcie główne: Depositphotos / mindea

Motyw