profil zaufany

Profil Zaufany – jak z niego korzystać? Zakładanie, logowanie, funkcje

4 minuty czytania
Komentarze

Często chcąc skorzystać z usług związanych ze sprawami urzędowymi, napotykamy na narzędzie, jakim jest Profil Zaufany. Przeważnie jest on niezbędny, aby wygodnie załatwiać wiele spraw bez wychodzenia z domu. Jeśli nie wiecie, czym dokładnie jest PZ lub jak z niego korzystać, po lekturze tego tekstu wszystko stanie się dla was jasne.

Czym jest Profil Zaufany?

 profil zaufany

Profil Zaufany powstał w 2014 roku. Na początku korzystali z niego tylko urzędnicy, jednak od 2020 roku notuje on ogromne wzrosty popularności. To narzędzie, za pomocą którego możemy potwierdzić swoją tożsamość podczas korzystania z e-usług na rządowych i urzędowych stronach. Gdy idziemy do urzędu lub innej ważnej instytucji, np. banku, na początku wizyty pokazujemy nasz dowód osobisty. Pozwala to stwierdzić pracownikowi, czy ma do czynienia z właściwą osobą i może przekazać jej określone informacje oraz zapoznać z danymi. W przypadku, gdy chcemy załatwić coś przez internet, potwierdzeniu naszej tożsamości służy właśnie Profil Zaufany.

Profil Zaufany zawiera zestaw naszych danych osobowych, takich jak imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Jest zabezpieczony w taki sposób, żeby skorzystać z niego mógł tylko jego właściciel. Jedna osoba może mieć tylko jeden Profil Zaufany. Ważność PZ wynosi trzy lata, ale po ich upływie można przedłużać PZ o kolejny, taki sam okres.

Jak korzystać z Profilu Zaufanego?

 profil zaufany

Korzystanie z Profilu Zaufanego trzeba rozpocząć od jego założenia. W tym celu należy wejść na stronę Profilu, na której wybierzemy, w jaki sposób chcemy go uzyskać. Do wyboru mamy kilka metod:

  • Za pośrednictwem banku lub innego dostawcy tożsamości – dla większości osób ta metoda będzie najlepsza. Profil Zaufany zakładamy online, wypełniając odpowiedni wniosek, a potem potwierdzamy go, korzystając z bankowości internetowej.
  • Po rozmowie wideo z urzędnikiem – wybieramy termin rozmowy, podajemy nasze dane osobowe i czekamy na spotkanie online. Będziemy potrzebować urządzenia wyposażonego w kamerę oraz mikrofon. W niektórych przypadkach może być konieczne zainstalowanie aplikacji.
  • Korzystając z e-dowodu – jeśli posiadamy dowód osobisty z warstwą elektroniczną i dostęp do czytnika NFC, możemy wybrać tę metodę. Czytnik NFC może być podłączany do komputera, ale wystarczy też moduł NFC w smartfonie i aplikacja eDO App.
  • Udając się do placówki – w tym przypadku wypełniamy wniosek przez internet, a następnie idziemy do stacjonarnego punktu, w którym potwierdzamy PZ. Punktów potwierdzających jest ponad 2 tysiące w Polsce i za granicą. Znajdują się one m.in. w urzędach miejskich.

Profil Zaufany mogą uzyskać osoby, które posiadają PESEL. PZ mogą założyć nie tylko Polacy, ale również obywatele Ukrainy przyjeżdżający do Polski, przy okazji nadawania im właśnie numerów PESEL.

Gdy już założyliśmy i potwierdziliśmy nasz Profil Zaufany, wystarczy zacząć go używać. Dzięki PZ potwierdzimy naszą tożsamość i uzyskamy dostęp do danych przeznaczonych tylko dla nas, a także podpiszemy niektóre wnioski. Wystarczy na rządowych stronach wybrać opcję logowania Profilem Zaufanym i zalogować się naszymi danymi z PZ lub za pośrednictwem bankowości internetowej.

W jakich sytuacjach Profil Zaufany będzie przydatny?

 profil zaufany

Posiadając Profil Zaufany, sprawdzimy swoje dane medyczne w Internetowym Koncie Pacjenta (a więc m.in. korzystać z e-recept), sprawdzić dane w rejestrze PESEL oraz Rejestrze Dowodów Osobistych. Za pomocą PZ zalogujemy się do platformy ePUAP, gdzie m.in. złożymy wniosek o dowód osobisty, uzyskamy odpisy aktów stanu cywilnego, zgłosimy urodzenie dziecka i złożymy odwołanie od decyzji administracyjnej. Profil Zaufany daje dostęp do PUE ZUS, gdzie można m.in. umówić się na wizytę w placówce ZUS, sprawdzać swoje zwolnienia lekarskie oraz stan konta ubezpieczeniowego. Posiadając PZ możemy również skorzystać z Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej i w efekcie założyć firmę, wznowić lub zawiesić działalność gospodarczą oraz uzyskać dane osób prowadzących firmy w Polsce.

Czytaj także: Jak korzystać z aplikacji mObywatel? Logowanie, funkcje, bezpieczeństwo

Na tym nie koniec, bo dzięki Profilowi Zaufanemu rozliczymy podatek przez internet w serwisie Ministerstwa Finansów i skorzystamy z różnych drobniejszych e-usług, jak np. z możliwości sprawdzenia swoich punktów karnych. PZ pozwala też zacząć korzystać z mObywatela – aplikacji, w której w jednym miejscu znajdziemy cyfrowe wersje ważnych dokumentów (np. legitymacji szkolnych i studenckich, prawa jazdy).

Motyw