mobywatel grafika ze smartfonami i ekranami aplikacji

Polacy pokochali nową funkcję w aplikacji mObywatel. Lepiej jej użyj, zanim będzie za późno

2 minuty czytania
Komentarze

Aplikacja mObywatel jest stopniowo rozwijane o kolejne funkcje. Jedna z najnowszych cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Każdy powinien z niej skorzystać, by 15 października nie spotkała go niemiła niespodzianka.

Centralny Rejestr Wyborców w aplikacji mObywatel

Po najnowszej, wrześniowej aktualizacji mObywatela do rządowej aplikacji trafiły następujące funkcje: Jakość powietrza, Historia pojazdu oraz Centralny Rejestr Wyborców. Ta ostatnia cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem. Minister cyfryzacji poinformował, że tylko w pierwszym tygodniu działania usługi skorzystało z niej ponad milion osób.

Centralny Rejestr Wyborców w mObywatelu umożliwia:

  • sprawdzenie, czy mamy czynne prawo wyborcze
  • sprawdzenie, gdzie jest nasze miejsce do głosowania (adres siedziby obwodowej komisji wyborczej)
  • przejście do usługi online, w ramach której możemy złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania
  • sprawdzenie danych osobowych w rejestrze wyborców

Przy każdych wyborach zdarzają się sytuacje, w których niektórzy wyborcy mają problem z oddaniem głosu, bo np. próbują to zrobić w innej komisji wyborczej, niż powinni. Dobrze zatem kilkoma kliknięciami upewnić się, czy nasze dane w rejestrze są prawidłowe i czy podlegamy pod komisję wyborczą, do której zamierzamy się udać.

Im wcześniej przed 15 października to zrobimy, tym większa szansa, że zdążymy zareagować, gdy coś nie będzie się zgadzało. Grupę, która może chcieć głosować poza swoim miejscem zameldowania i lokalną komisją wyborczą, mogą stanowić np. studenci wyjeżdżający na początku października do innego miasta.

Żeby skorzystać z omawianej funkcji, należy uruchomić aplikację mObywatel (konieczna może być jej aktualizacja do najnowszej wersji). Następnie odnajdujemy na liście usług zakładkę wybory.

W Centralnym Rejestrze Wyborców znajdziecie też okręgi wyborcze zgodne z lokalizacją waszych komisji wyborczych. Mając te informacje, na stronie PKW szybko odnajdziecie listy kandydatów, na których będziecie mogli głosować. A jeśli jeszcze nie zdecydowaliście, na kogo oddać swój głos, może przydać wam się Latarnik Wyborczy. Więcej o tym narzędziu piszemy w podlinkowanym tekście.

zdjęcie główne: materiały prasowe/Ministerstwo Cyfryzacji

Motyw