Strona Profil Zaufany w domenie gov.pl otwarta na ekranie laptopa

Profil Zaufany wygasa? Pokazujemy, jak przedłużyć jego ważność

3 minuty czytania
Komentarze

Profil Zaufany jest narzędziem powszechnie wykorzystywanym w Polsce. Dzięki niemu możemy potwierdzić naszą tożsamość i zalogować się do różnego rodzaju e-usług, a w efekcie załatwić urzędowe sprawy bez wychodzenia z domu. Niestety, każdemu z nas prędzej czy później Profil Zaufany wygaśnie. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i podpowiadamy, jak przedłużyć jego ważność.

Dlaczego Profil Zaufany wygasa?

Profil Zaufany logo

Profil Zaufany początkowo był używany jedynie przez urzędników, jednak z czasem zaczął być wykorzystywany także przez pozostałą część społeczeństwa. To system przechowujący nasze dane osobowe: imiona, nazwisko, datę urodzenia i numer PESEL. Posiadając PZ, możemy w prosty sposób logować się do różnych usług i załatwiać istotne sprawy bez konieczności wizyty w urzędzie.

Profil Zaufany ma jednak z góry przewidziany termin ważności i wynosi on trzy lata od momentu aktywacji. Żeby móc korzystać z PZ po tym okresie, trzeba przedłużyć ważność Profilu. Wyjątkiem był czas pandemii, kiedy to ważność PZ była automatycznie przedłużana. Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego znów należy jednak samemu przedłużać ważność Profilu Zaufanego, przez co wielu osobom PZ wygaśnie wraz z końcem października 2023 roku.

Niezależnie od tego, czy właśnie dostaliście SMS-a o końcu ważności waszego Profilu Zaufanego po pandemii, czy po prostu mijają trzy lata, od kiedy założyliście PZ, przyda się wam wiedza, jak przedłużyć ważność tego narzędzia.

Jak przedłużyć Profil Zaufany? Instrukcja krok po kroku

Na początku wchodzimy na stronę pz.gov.pl i wybieramy zaloguj się w górnej części ekranu. Do logowania możemy np. wykorzystać nazwę użytkownika i hasło lub skorzystać z pośrednictwa banku.

Kolejny krok to wybranie niebieskiej strzałki znajdującej się obok naszego imienia i nazwiska. Pojawi się lista, należy kliknąć profil zaufany. Następnie z opcji po lewej stronie ekranu wybieramy kolejno szczegóły profilu, przedłuż ważność lub zmień dane i dalej.

Pojawi się okno z naszymi danymi kontaktowymi. Potwierdzamy je lub edytujemy w razie potrzeby. W dalszej kolejności będziemy musieli podać dwa kody autoryzacyjne. Jeden otrzymamy mailem, drugi SMS-em. Potem pozostanie nam przedłużyć PZ np. poprzez zalogowanie się na stronie naszego banku.

Gotowe! Ważność naszego PZ została przedłużona o kolejne trzy lata. Wówczas otrzymacie także potwierdzenie mailowe.

Zakładanie i korzystanie z Profilu Zaufanego. Pytania i odpowiedzi