Android 14
LINKI AFILIACYJNE

Android 14 już oficjalnie! Poznajcie najnowszą wersję systemu od Google

6 minut czytania
Komentarze

Konferencja #MadeByGoogle obfitowała w premiery. Zobaczyliśmy nowe smartfony z linii Pixel, modele Pixel 8 i Pixel 8 Pro, a także zegarek Pixel Watch 2 i słuchawki Google Pixel Buds Pro. Ale równie ważną premierą było zaprezentowanie najnowszej wersji systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych. Android 14 stał się właśnie faktem — choć podczas samej konferencji nie padło na jego temat nawet jedno słowo.

Nowości w nowej wersji systemu

Po premierach kolejnych wersji deweloperskich i beta wiemy już praktycznie wszystko. Nowa wersja Androida i oczekiwane funkcje nie były tajemnicą na wiele tygodni przed 4 października, niemniej przyjemnie będzie zobaczyć, jak prezentuje się to na żywo, w finalnej wersji Androida 14.

Chodzi głównie o wygląd i personalizację — Android, w przeciwieństwie do iOS, zawsze dawał użytkownikom szerokie pole do popisu w kwestii dostosowywania interfejsu do własnych preferencji. Android 14 idzie w tej kwestii krok dalej. Modyfikować będzie można ekran blokady, pojawią się też nowe motywy interfejsu, w tym motyw monochromatyczny. Dodatkowo pojawi się obsługa trybu Ultra HDR.

Ale Google stawia też na AI — na przykład w postaci Creative Compose, czyli nowej funkcji w aplikacji Google Wiadomości. Albo stworzenia nowych tapet i obrazów 3D na podstawie sugestii użytkownika. Nowa wersja systemu ma też poprawić wydajność i czasy pracy na baterii, a także wskazywać, w jakiej kondycji jest ogniwo.

Funkcją zintegrowaną z systemem będą też błyski powiadomień, a na stałe w zestawie preinstalowanych aplikacji znajdzie się aplikacja Health Connect.

Istotne są również zmiany, które nastąpiły w kwestii bezpieczeństwa i aplikacji. Teraz można mieć większą kontrolę nad tym, z jakich zasobów korzysta dana aplikacja (np. dostęp tylko do wybranych zdjęć, a nie wszystkich multimediów w telefonie) oraz zablokować pełnoekranowe reklamy. Zmiany nastąpią też podczas wpisywania PIN-u. Pojawią się preferencje regionalne, czyi możliwość dostosowania pomiarów, kalendarzy i innych systemów do własnych preferencji. Szczegóły i przykłady dotyczące nowych funkcji możecie obejrzeć tutaj.

Oczywiście nie wszystkie omawiane zmiany trafią do wszystkich telefonów, które w przyszłości powinny otrzymać aktualizację do Androida 14. Wynika to z otwartości systemu i różnorodnych nakładek stosowanych przez producentów smartfonów z Androidem. MIUI, MyUX, One UI, ColorOS… Każda wygląd inaczej, w mniejszym lub w większym stopniu modyfikuje wygląd i funkcje systemu Android, podkreślając te funkcje, którymi chce się promować dany producent.

Android 14 – które smartfony go dostaną?

Android 14, zwany też Androidem U (Upsire-Down Cake), zgodnie z harmonogramem trafi najpierw na smartfony od Google:

  • Google Pixel 4a (5G)
  • Google Pixel 5
  • Google Pixel 6
  • Google Pixel 6 Pro
  • Google Pixel 7
  • Google Pixel 7 Pro
  • Google Pixel 7a

Oczywiście z systemem tym startują dwa premierowe smartfony Google: Pixel 8 i Pixel 8 Pro. Dodatkowo smartfony te otrzymały rekordowo długie wsparcie – 7 lat aktualizacji. Będą otrzymywać nowe wersje systemu i łatki bezpieczeństwa do 2030 roku!

Do w miarę szybkiej aktualizacji mogą też szykować się posiadacze flagowych komórek Samsunga. Koreański producent intensywnie pracuje nad One UI 6.0, a masa jego smartfonów brała udział w programie beta. Jako pierwsze aktualizację powinny dostać modele z rodziny S23, S22 i S21, a także Z Fold 5/4/3 i Z Flip 5/4/3. Długa polityka aktualizacji smartfonów wskazuje też, że wiele średniopółkowych i budżetowych modeli, m.in. Galaxy A73, A52, A33, M54 czy M33 5G, również dostanie system Android 14. Samsung, co się chwali, nie zapomina o mniej prestiżowych seriach.

A jak to wygląda w przypadku MIUI 15, interfejsie bazującym na systemie Android 14? Xiaomi będzie miał sporo modeli do aktualizowania. Potencjalnie nowy system może dostać ponad sto telefonów Xiaomi (obejmuje to tez serię POCO i Redmi). Sony nie wypuszcza wielu urządzeń rocznie, wiec lista obejmuje modele Xperia 1 IV/V, Xperia 5 IV/V oraz Xperia 10 IV/V. W przypadku Oppo lista jest znacznie dłuższa i obejmuje m.in. smartfony z linii Find X5, Reno 8, Find N2 czy modele A98, A77 i A57.

Z oferty Realme nową wersję Realme UI 5.0 powinno dostać wiele smartfonów z serii Realme GT (np. GT2 Pro czy GT Neo 3), Realme Pad, a także z serii numerycznej (9/10/11), Narzo i budżetowej linii C (np. C51, C53 i C55). W przypadku Motoroli na aktualizację mogą liczyć modele z linii Edge 30 i Edge 40, składane smartfony z linii razr (razr 40 i razr 40 ultra oraz razr 2022) i kilka modeli z najpopularniejszej serii G.

ASUS będzie musiał przygotować aktualizację dla modeli Zenfone 9 i Zenfone 10, a także OG Phone 6 i ROG Phone 7. OnePlus obiecuje Androida 14 na kilkunastu urządzeniach jeszcze w tym roku, m.in. dla modeli OnePlus 10 Pro, 10T, 11R czy Nord 3 5G.

Kiedy Android 14 trafi na nasze komórki?

Google nie postępuje tak, jak Apple — o ile iOS szybko trafia, praktycznie jednym rzutem, na sprzęty z ostatnich lat. W przypadku Androida taki komfort mają wyłącznie posiadacze modeli z linii Google Pixel. Pozostali — krócej lub dłużej — muszą czekać na aktualizacje.

Są producenci, którzy deklarują wieloletnie wsparcie w kwestii softu i starają się dostarczać aktualizacje jak najszybciej, przynajmniej dla topowych modeli, a są firmy, które nie słyną ani z długiej polityki aktualizacji, ani z tempa ich wdrażania. Im bardziej rozbudowany interfejs, tym dłużej może trwać jego dostosowanie do nowego systemu i konkretnych modeli, a trzeba uwzględnić jeszcze wersje operatorskie.

Jak pobrać Android 14 i jakie warunki trzeba spełnić?

Na temat tego, jak pobrać Android 14 przygotowaliśmy dla was osobny, szczegółowy artykuł. Oczywiście w pierwszej kolejności dostęp zyskują posiadacze smartfonów z linii Google Pixel, pozostali producenci wydawać będą aktualizacje swoich nakładek z biegiem czasu. Więcej o terminach możecie przeczytać kilka akapitów wyżej.

A jeśli kiedykolwiek podczas korzystania ze smartfona zastanawiałeś się, gdzie jest schowek w telefonie, zerknij na nasz poradnik. Być może przyda ci się jeszcze wskazówka dotycząca rozszerzeń Chrome – dowiedz się, jak zainstalować dodatki z Web Store na Androidzie.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.