Nadchodzi mObywatel 2.0 i znamy już listę jego funkcji. mDowód to dopiero początek

2 minuty czytania
Komentarze

Już za kilka tygodni aplikację mObywatel czekają długo wyczekiwane zmiany. Główną nowością będzie pojawienie się mDowodu – cyfrowego dokumentu tożsamości, który będzie honorowany w urzędach i bankach na równi z plastikowym dowodem osobistym. Ciekawych funkcji będzie jednak zdecydowanie więcej.

Co zaoferuje mObywatel 2.0?

mobywatel

Nowy mObywatel zadebiutuje na przełomie czerwca i lipca. Wprowadzenie nowych funkcji umożliwi przyjęcie ustawy o aplikacji mObywatel. Obecnie trwa jeszcze jej procedowanie, jednak w marcowym głosowaniu została ona niemal jednogłośnie przyjęta przez Sejm.

Z badań wynika, że oczekiwania są takie, aby aplikacja pomagała obywatelom załatwić sprawy urzędowe – w dowolnym miejscu i czasie. Zatem myślenie o mObywatelu w kategorii portfela na dokumenty to już przeszłość. Nowa wersja aplikacji – mObywatel 2.0. – docelowo to będzie nasz cyfrowy asystent do kontaktu z urzędami. Aplikacja rządowa będzie przypominać, porządkować i informować o korespondencji urzędowej, a także umożliwiać e-płatności urzędowe i posługiwanie się cyfrowymi dokumentami tak, jak tymi tradycyjnymi.

– mówi minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Nowości w mObywatelu 2.0:

  • mDowód – cyfrowy dokument tożsamości, który ma być powszechnie uznawany w urzędach, bankach i innych miejscach, gdzie dotychczas mObywatel (dawniej mTożsamość) nie był honorowany
  • Zastrzeganie numeru PESEL – ochrona przed kradzieżą tożsamości, zaciąganiem zobowiązań finansowych lub prawnych
  • Tymczasowe prawo jazdy – dokument pozwoli nowym kierowcom prowadzić pojazdy od razu po zdaniu egzaminu praktycznego, bez konieczności czekania na wyrobienie plastikowego dokumentu
  • ePłatności – możliwość płacenia online za usługi administracyjne

Aplikacja doczeka się też nowego wyglądu. Ostatnie duże zmiany w tej kwestii miały miejsce jesienią 2020 roku.

Zanim aplikacja zostanie udostępniona w wersji 2.0, już dziś możemy skorzystać z prostej i wygodnej funkcji autoryzacji za pomocą aplikacji mObywatel operacji z wykorzystaniem profilu zaufanego. […] Możemy potwierdzać logowanie, składać podpisy i wprowadzać zmiany w profilu zaufanym aplikacją mObywatel zamiast kodami SMS. Wystarczy otworzyć powiadomienie PUSH w aplikacji mObywatel i jednym naciśnięciem potwierdzić daną czynność.

– czytamy w komunikacie resortu cyfryzacji.

Powiadomienia PUSH można włączyć w ustawieniach konta Profilu Zaufanego.

10 milionów pobrań aplikacji mObywatel

Aplikacja mObywatel została udostępniona w 2017 roku. W styczniu 2020 roku odnotowano 776,6 tysięcy jej instalacji. W kolejnych latach popularność rządowej aplikacji dynamicznie rosła, a nowe instalacje można było liczyć w milionach. Obecnie mObywatel przekroczył już 10 milionów pobrań. Z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że 14 kwietnia licznik instalacji wskazywał 10 014 437.

źródło: MC, zdjęcie główne: Jonas Leupe/Unsplash, Twitter/jciesz

Motyw