mobywatel

mObywatel będzie traktowany na równi z dowodem! Ustawa wreszcie przyjęta przez Sejm

2 minuty czytania
Komentarze

Sejm przyjął ustawę o aplikacji mObywatel – poparli ją niemal wszyscy posłowie. Dokument przewiduje zbudowanie narzędzia, które pozwoli udostępniać samorządom i innym podmiotom lokalne dokumenty. Szczególnie wyczekiwana zmiana to jednak ta związana z możliwością posługiwania się cyfrowym dokumentem tożsamości w miejscach takich jak urzędy i banki.

Ustawa o aplikacji mObywatel. Sejm za, co dalej?

Głosowanie nad ustawą o aplikacji mObywatel w Sejmie miało miejsce w czwartek (9.03.2023) wieczorem. Spośród 447 głosujących posłów aż 436 było za przyjęciem dokumentu. Przeciwko głosowało tylko 9 parlamentarzystów – wszyscy z Konfederacji. Teraz ustawa trafi do Senatu, a zanim nowe przepisy zaczną obowiązywać, to będzie musiał się podpisać pod nimi także prezydent.

Główna zmiana, która nastąpi wtedy, gdy ustawa zacznie obowiązywać, to możliwość posługiwania się dokumentem z aplikacji (mObywatel, dawniej mTożsamość) w większej liczbie miejsc, niż obecnie.

Ten elektroniczny dokument będzie powszechnie respektowany – w urzędach, bankach i w każdym miejscu, gdzie załatwiamy nasze sprawy i musimy pokazać dokument tożsamości. Teraz będziemy mogli posłużyć się też aplikacją mObywatel. To przełomowy krok w rozwoju cyfryzacji i e-administracji w Polsce.

– twierdzi Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

Ten cyfrowy dokument często bywa określany mianem dowodu w smartfonie, jednak formalnie nie jest dowodem osobistym w postaci elektronicznej. To osobny dokument, choć zawiera te same dane i można się nim posługiwać w Polsce. Co jednak istotne, nawet po wejściu w życie omawianej ustawy, plastikowy dowód osobisty wciąż będzie wymagany przy przekraczaniu granicy oraz przy wnioskowaniu o nowy dowód.

Nowe usługi w aplikacji mObywatel

mobywatel

Minister Adam Andruszkiewicz zapowiedział, że po wejściu w życie ustawy w mObywatelu pojawi się ponad 20 nowych usług. Już wiadomo, że wśród nich będą m.in. legitymacje: doktorancka, nauczyciela, osoby niepełnosprawnej, tymczasowe elektroniczne prawo jazdy oraz dokumenty poświadczające prawo do wykonywania zawodów medycznych.

Procedowana ustawa przewiduje też zbudowanie narzędzia, dzięki któremu samorządy i inne podmioty będą mogły udostępniać w mObywatelu lokalne dokumenty, np. karty mieszkańca. Oprócz tego strona rządowa zapowiedziała, że mObywatel będzie mógł być wykorzystywany jako drugi czynnik uwierzytelniający Profilu Zaufanego oraz do płacenia online za usługi administracyjne (np. wydanie dokumentów, wniosków czy uiszczanie opłat skarbowych).

źródło: cyfryzacja KPRM

Motyw