Fragment polskiego dowodu osobistego z wypukłym napisem "DOWÓD OSOBISTY" oraz orłem w koronie na czerwonym tle, symbolizującym godło Polski.

Rząd przygotowuje rejestr PESEL – trafi do mObywatel i naprawdę będzie pomocny

2 minuty czytania
Komentarze

Rejestr PESEL to coś, o czym mówiło się już od jakiegoś czasu, ale dopiero teraz poznaliśmy więcej szczegółów na temat projektu. Informację podała Cyfryzacja KPRM, a sam rejestr PESEL jest częścią większej ustawy, która ma na celu ograniczenie kradzieży tożsamości oraz zwiększenia bezpieczeństwa obywateli. Na wprowadzenie rejestru poczekamy jeszcze kilka miesięcy, ale dobra wiadomość jest taka, że będzie można z niego skorzystać w aplikacji mObywatel.

Rejestr PESEL w mObywatel – będziemy mogli zastrzec PESEL z poziomu smartfona

mObywatel aktualizacja

Kradzieże tożsamości wcale nie są czymś, co już się nie zdarza. Utrata naszych danych może skutkować tym, że np. ktoś weźmie na nas pożyczkę, a odkręcanie tego to droga przez mękę. Niedługo obywatele będą mogli skorzystać z nowej możliwości i np. zastrzec swój numer PESEL. Wszystko dzięki ustawie, której projekt nowelizacji przyjął Stały Komitet Rady Ministrów 27 kwietnia tego roku. Przepisy mają wprowadzić m.in. możliwość zastrzeżenia danych w placówkach pocztowych czy kwestie związane z wypłatą gotówki w bankach. Ustawa ma przeciwdziałać kradzieży tożsamości, a tym samy ograniczyć oszustwa „na wnuczka” czy „na policjanta”. Jednym z kluczowych elementów ustawy ma być rejestr PESEL, gdzie będzie można zastrzec swój numer tak, by nie dało się go wykorzystać w przypadku oszustwa. Dostęp do rejestru PESEL będzie możliwy bezpośrednio z poziomu aplikacji mObywatel lub w urzędzie.

Każdy będzie mógł zastrzec swój PESEL, dzięki czemu zabezpieczy się przed nieuzasadnionymi roszczeniami wynikającymi z niektórych umów (m.in. zbycia nieruchomości, kredytu, pożyczki czy leasingu). Zastrzeżenia będzie można dokonać w aplikacji mObywatel, ale też w urzędzie, w którym zgłaszasz np. utratę dowodu osobistego.

Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Zobacz też: Co nam daje e-dowód i dlaczego warto z niego korzystać?

Zastrzeżenie numeru PESEL ma pomóc w ograniczeniu oszustw finansowych, ale także sprawi, że nikt nie wyrobi na nas np. duplikatu karty SIM. Sam rejestr PESEL ma być dostępny już we wrześniu tego roku.

Źródło: Cyfryzacja KPRM

Motyw