jak cofnąć aktualizację windows 11

Windows 11 na niewspieranych urządzeniach. „Za” i „przeciw” instalacji

4 minuty czytania
Komentarze

Windows 11 nie miał łatwego startu. W momencie debiutu, wielu fanów oprogramowania Microsoftu, zarzucało firmie, że minimalne wymagania sprzętowe są zbyt wygórowane. Z jednej strony trudno się z nimi nie zgodzić, z drugiej jednak nie zostały one wyssane z palca. Windows 11 bowiem potrzebuje znacznie więcej zasobów hardware’u, żeby móc płynnie i poprawnie działać. Zawiera wiele funkcji jak np. przyciąganie okien, które wymaga otwarcia kilku aplikacji jednocześnie na jednym ekranie. Na starych komputerach takie czynności mogłyby być frustrującym doświadczeniem. Nie zmienia to faktu, że użytkownicy mogą pominąć obostrzenia Microsoftu. Ba, nawet amerykański gigant zaczął ostatnio oferować Windows 11 na nieobsługiwanych urządzeniach.

Windows 11 na nieobsługiwanych urządzeniach

Instalowanie Windows 11 na urządzeniu, które nie spełnia minimalnych wymagań systemowych Windows 11, nie jest zalecane, ale można to zrobić. Jeśli użytkownik zdecyduje się na taki krok, powinien mieć świadomość istnienia ogromnego ryzyka wystąpienia problemów ze zgodnością.

ile_trwa_aktualizacja_Windows_11
Fot. https://www.sweetwater.com/

Taki sprzęt może działać nieprawidłowo z powodu braku kompatybilności lub innych problemów. Warto wiedzieć, że urządzenia, które nie spełniają wymagań systemowych, nie mają gwarancji, że otrzymają aktualizacje, w tym między innymi aktualizacje zabezpieczeń. To z kolei rodzi ogromny problem, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo i ochronę danych użytkownika. Należy pamiętać, że jakiekolwiek oprogramowanie z lukami stanowi realne zagrożenie dla oprogramowania.

Minimalne wymagania systemowe to nie jest pomysł szalonego naukowca. Pomagają zapewnić większą niezawodność i wyższą jakość działania. Gdy urządzenie ich nie spełnia, Microsoft wyświetla podczas instalacji taki komunikat:

Instalowanie systemu Windows 11 na tym komputerze nie jest zalecane i może powodować problemy ze zgodnością. Jeśli będziesz kontynuować instalację systemu Windows 11, Twój komputer nie będzie już obsługiwany i nie będzie uprawniony do otrzymywania aktualizacji. Uszkodzenia komputera spowodowane brakiem kompatybilności nie są objęte gwarancją producenta.

– można przeczytać w komunikacie.

W jaki sposób sprawdzić, czy komputer spełnia minimalne wymagania? Warto zainstalować oficjalną aplikację Microsoftu o nazwie PC Health Check. Można tam dokładnie podejrzeć, które parametry są zaznaczone na zielono, a które nie spełniły wymaganych norm. Ponadto aplikacja oferuje wiele innych opcji jak np. informacje dotyczące pojemności baterii, status aktualizacji Windows Update czy informacje o profilu.

PC Health Check

Zainstalowałeś Windows 11 na urządzeniu, które nie spełniło minimalnych wymagać – co teraz?

Gdy system Windows 11 zostanie zainstalowany na urządzeniu, które nie spełnia minimalnych wymagań systemowych, otrzymasz odpowiedni znak wodny na pulpicie, który może być drażniący dla oczu. To jeden z argumentów, dla których nie warto tego robić. Ponadto w powiadomieniach pojawi się informacja o niespełnieniu wymagań.

Jak wspomniałem wcześniej na takim urządzeniu należy spodziewać się:

  • Powolnego działania systemu i lagów,
  • Błędów ze sterownikami,
  • Ponadprzeciętnej częstotliwości występowania Blue Screen of Death,
  • Braku aktualizacji, w tym tych dotyczących zabezpieczeń,
  • Drażniących powiadomień, znaków wodnych, że system działa na urządzeniu niewspieranym przez Microsoft,
  • Niepoprawnego działania niektórych funkcji.

Jeśli po uaktualnieniu do systemu Windows 11 występują problemy, a Twoje urządzenie nie spełnia minimalnych wymagań systemowych, Microsoft oczywiście zaleca powrót do systemu Windows 10.

Aby to zrobić, należy wejść w Start > Ustawienia > System > Odzyskiwanie > Wróć. Tutaj jednak koniecznie trzeba pamiętać o bardzo ważnej kwestii. Ta opcja jest dostępna tylko przez 10 dni po aktualizacji, po czym pliki potrzebne do wykonania tej funkcji zostaną usunięte, aby zwolnić miejsce na dysku. Jeśli tego miałoby być za mało, użytkownik teoretycznie może je „zwolnić” poprzez trzymanie części prywatnych plików chmurze.

Windows 10 22H2 niebezpieczny Koniec wsparcia Twój aktualizacja Windows 10 21H2

W przypadku tych, którzy ostatecznie nie mogą uaktualnić swojego istniejącego komputera do Windows 11 z powodu „słabego” sprzętu, Windows 10 to dla nich najbardziej odpowiedni wybór. System ten nadal będzie wspierany przez Microsoft, ale należy pamiętać, że tylko przez nieco ponad 2 lata – do 14 października 2025 r. W tym okresie warto pomyśleć o wymianie sprzętu na nowy.

Microsoft oferuje Windows 11 na niewspieranych urządzeniach

Trudno doszukiwać się zalet instalowania Windows 11 na urządzeniu, które nie spełnia minimalnych wymagań. Korzyści czy też ewentualna frajda z nowych funkcji będą żadne, a frustracje ogromne.

Windows 11

Jeśli wiesz, że Twój sprzęt nie spełnia wymagań „jedenastki”, a na Windows 10 pojawiła Ci się opcja zaktualizowania oprogramowania – to bądź czujny! Microsoft bowiem po raz kolejny narozrabiał i przypadkowo zaoferował aktualizację systemu Windows 11 komputerom z nieobsługiwanym hardwarem. Gigant z Redmond wyświetlał pełnoekranowe monity o aktualizacji, które widać na obrazku. Co ciekawe, urządzenia, które nie spełniały minimalnych wymagań dla systemu Windows 11, nie były w stanie ukończyć aktualizacji.

Poprzednim razem jednak błąd Microsoftu faktycznie umożliwił aktualizację komputerów. Warto jednak mieć świadomość, że nieoczekiwane sytuacje ze strony producenta oprogramowania mogą się zdarzyć i nie należy na nie w pochopny sposób reagować.

Źródło: Microsoft, theverge

Motyw