Jak wejść do BIOSa Windows 11? Najlepsze sposoby

8 minut czytania
Komentarze

Nie wiesz, jak wejść do BIOSa Windows 11, a chcesz zmienić kolejność rozruchu komputera lub uzyskać dostęp do innych zaawansowanych ustawień? W tym artykule dowiesz się, czym jest BIOS, jakie ma funkcje i jak do niego wejść w Windows 11 na różne sposoby, abyś mógł wybrać ten, który najlepiej Ci odpowiada. To, co zaczynamy?

Co to jest BIOS?

Zanim poznasz sposoby na to jak wejść do BIOSa Windows 11, musisz poznać podstawową terminologię. BIOS oznacza „podstawowy system wejścia/wyjścia”. To oprogramowanie sprawdza stan sprzętu komputera i umożliwia uruchomienie systemu Windows. Po włączeniu komputera BIOS przeprowadza autotest po włączeniu zasilania (POST), aby upewnić się, że urządzenia (dysk twardy, karta dźwiękowa, klawiatura itp.) są podłączone i działają prawidłowo. Jeśli test nie wykaże żadnych problemów, BIOS przekazuje kontrolę nad komputerem innemu oprogramowaniu, zwykle systemowi operacyjnemu.

Co robi BIOS?

Każdy komputer ma system BIOS i od czasu do czasu może być potrzebny do niego dostęp. W systemie BIOS można ustawić hasło, zarządzać sprzętem i zmienić kolejność rozruchu. Interfejs użytkownika systemu BIOS jest prosty i łatwo dostępny, ale należy zachować ostrożność podczas przeglądania systemu BIOS — nie zmieniać ustawień, jeśli nie wiesz, co one robią. BIOS-u możesz go używać do zarządzania takimi rzeczami jak:

 • Kolejność rozruchu
 • Konfiguracja procesora
 • Karty graficzne
 • Wirtualizacja
 • Zarządzanie energią
 • Wake-on-LAN
 • Zarządzanie wentylatorami

I wiele więcej…

Jak wejść do BIOSa Windows 11?
zdj:pixabay

Jak poruszać się w BIOSie?

BIOS każdego komputera jest inny, jednak w większości przypadków, aby się po nim poruszać wystarczą klawisze strzałek na klawiaturze. Lista klawiszy, których musisz użyć, zwykle pojawia się na ekranie. Zazwyczaj będziesz używać:

 • Klawisze strzałek w lewo i w prawo służą do przełączania między ekranami ustawień
 • Klawisze strzałek w górę iw dół, aby wybrać opcję na bieżącym ekranie
 • Enter, aby wybrać opcję lub wejść do podmenu
 • Klawisze + i — służą do przesuwania pozycji w górę i w dół listy

BIOS a UEFI. Jaka jest różnica?

Być może słyszałeś, jak rzucane są terminy BIOS i UEFI w kontekście próby zmiany systemu operacyjnego. Jaka jest różnica między nimi? UEFI i BIOS to dwa rodzaje oprogramowania sprzętowego płyty głównej komputera, które określa, w jaki sposób komputer się włącza, z jakiego napędu jest uruchamiany, jakie urządzenia peryferyjne rozpoznaje, a nawet z jaką częstotliwością obsługuje procesor. Zarówno UEFI, jak i BIOS to oprogramowanie niskiego poziomu, które uruchamia się podczas uruchamiania komputera przed uruchomieniem systemu operacyjnego.

Różnica polega na tym, że używają innych sposobów na wybudzenie systemu operacyjnego, a to wyjaśnia, które narzędzie do konfiguracji oprogramowania układowego jest dominujące Zgodnie z obszernym porównaniem dwóch typów oprogramowania układowego płyty głównej, możesz zastanawiać się, jakiego trybu używa Twój komputer i jak uzyskać dostęp do środowiska UEFI lub BIOS. Obecnie komputery są zasadniczo dostarczane z czystym UEFI lub mieszanką UEFI i BIOS. O ile twoje komputery nie zostały kupione wiele lat temu, zanim UEFI zyskało popularność, prawdopodobnie używasz BIOS-u. Tak czy inaczej, pomimo funkcjonowania UEFI od dłuższego czasu wiele osób nadal określa go jako BIOS, więc na potrzeby tego artykułu ten termin też będziemy stosować. W takim razie gdy już znasz podstawy, możemy przejść do części jak wejść do BIOSa Windows 11.

Jak wejść do BIOSa Windows 11 podczas uruchamiania

Najczęstszym sposobem na to jak wejść do BIOSa Windows 11 jest wywołanie polecenia za pomocą klawiszy funkcyjnych podczas uruchamiania. Nie wszyscy producenci komputerów przypisują ten sam klawisz dostępu do systemu BIOS. W zależności od marki komputera kluczem może być F2, F10, F1 lub F12. Jeśli nie wiesz, którego klucza haużyć, możesz skorzystać ze strony internetowej producenta lub sprawdzić instrukcję obsługi. Informacje te można również znaleźć na pierwszym ekranie powitalnym, który pojawia się po włączeniu komputera, jednak nie wszystkie modele komputerów i laptopów je wyświetlają. Aby wejść do BIOSa należy:

 • Uruchomić komputer
 • Gdy tylko komputer zacznie się uruchamiać, należy naciskać przypisany klawisz, aż na ekranie pojawi się menu.
 • BIOS powinien wtedy pojawić się na ekranie, a ty będziesz mógł wprowadzić żądane zmiany.

Chociaż ta metoda jest najprostsza, wymaga szybkości. Może to stanowić problem, jeśli Twój komputer jest szybki i uruchamia się w ciągu zaledwie kilku sekund, nie pozostawiając Ci czasu na naciśnięcie odpowiedniego klawisza. Na szczęście istnieją inne metody na to jak wejść do BIOSa Windows 11.

Jak wejść do BIOSa Windows 11 z poziomu ustawień

Jeśli nie byłeś wystarczająco szybki, aby nacisnąć przypisany klawisz BIOS podczas uruchamiania na czas lub nie wiesz, którego klawisza użyć, możesz uzyskać dostęp do BIOS-u poprzez Ustawienia. Aby wejść do BIOSa Windows 11 z poziomu z ustawień, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:

 • Otwórz menu Start i naciśnij ikonę koła zębatego, aby uzyskać dostęp do Ustawień.
 • Wybierz „System” w menu po lewej stronie.
 • Naciśnij „Odzyskiwanie” po prawej stronie.
 • Wybierz „Uruchom ponownie teraz” obok „Zaawansowane uruchamianie”.
 • Na ekranie pojawi się komunikat „Zrestartujemy Twoje urządzenie, więc zapisz swoją pracę”. Jeśli zapisałeś swoją pracę, naciśnij „Uruchom ponownie teraz”.
 • Pojawi się menu z trzema opcjami. Wybierz „Rozwiązywanie problemów”.
 • Naciśnij „Opcje zaawansowane”.
 • Wybierz „Ustawienia oprogramowania układowego UEFI” i wybierz „Uruchom ponownie”.
 • Wejdź do „Konfiguracja BIOS”.

Wprawdzie dostęp do systemu BIOS za pomocą tej metody zajmuje więcej czasu niż zrobienie tego podczas uruchamiania, jest to pewny sposób, który nie wymaga szybkości.

Jak wejść do BIOSa Windows 11 za pomocą wiersza poleceń

Możesz także użyć różnych programów do automatyzacji zadań i zarządzania konfiguracją, takich jak CMD, PowerShell lub Terminal, aby wejść do BIOSa Windows 11. Wykonaj poniższe czynności, aby to zrobić:

 • Otwórz preferowany program
 • Wpisz „ shutdown /r /o /f /t 00” lub „ shutdown.exe /r /o” i wybierz „Enter”.
 • Na ekranie pojawi się wiele opcji. Wybierz „Rozwiązywanie problemów”.
 • Naciśnij „Opcje zaawansowane”.
 • Przejdź do „Ustawień oprogramowania układowego UEFI”.
 • Wybierz „Uruchom ponownie”.
 • Wejdź do „Konfiguracja BIOS”.

Jak wejść do BIOSa Windows 11 za pomocą skrótu

Wreszcie, możesz również uzyskać dostęp do systemu Windows 11 za pomocą skrótu. W tym celu:

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy pulpit Windows 11 i wybierz Nowy > Skrót .
 • W oknie Utwórz skrót wpisz shutdown /r /o /f /t 00 lub shutdown /r /o dla lokalizacji elementu.
 • Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zakończyć tworzenie skrótu BIOS.

Po pomyślnym utworzeniu skrótu do ustawień systemu BIOS kliknij go dwukrotnie i wybierz opcję Rozwiązywanie problemów > Opcje zaawansowane > Ustawienia oprogramowania sprzętowego UEFI i kliknij Uruchom ponownie, aby uruchomić komputer w środowisku BIOS.

Aby zmiany weszły w życie, zapisz ustawienia i zresetuj komputer

Zmiany wprowadzone w ustawieniach systemu BIOS nie zaczynają obowiązywać natychmiast. Aby zapisać zmiany, znajdź opcję Zapisz zmiany i zresetuj na ekranie Zapisz i wyjdź. Ta opcja zapisuje zmiany, a następnie resetuje komputer.

Dostępna jest również opcja Odrzuć zmiany i wyjdź . Jest to przydatne, jeśli popełnisz błąd lub zdecydujesz, że w ogóle nie chcesz zmieniać ustawień BIOS-u. Po prostu użyj tej opcji, aby wyjść z ekranu konfiguracji systemu BIOS bez zapisywania zmian. (Opcje te mogą mieć nieco inne nazwy, ale są dostępne we wszystkich systemach BIOS).

Możesz także użyć odpowiedniego skrótu klawiaturowego, aby szybko zapisać i wyjść. Często jest to F10, ale znowu może się to różnić w twoim systemie BIOS.

Opcja resetowania do ustawień fabrycznych w BIOS

Każdy BIOS zawiera również opcję Load Setup Defaults lub Load Optimized Defaults. Ta opcja resetuje BIOS do domyślnych ustawień fabrycznych, ładując domyślne ustawienia zoptymalizowane dla twojego sprzętu. Spowoduje to całkowity reset systemu BIOS, wyczyszczenie wszystkich haseł systemu BIOS oraz zresetowanie ustawień sprzętu i kolejności rozruchu.

Choć wejście do systemu BIOS może wydawać się skomplikowanym procesem, to w rzeczywistości wymienione wyżej sposoby są proste i w mgnieniu oka pozwalają łatwo zarządzać systemem operacyjnym. Niezależnie od tego, czy chcesz zmienić kolejność rozruchu systemu, czy włączyć określone funkcje, powyższe metody powinny ci w tym pomóc.