Dziewczynka rysująca przy stole, obok niej tablet i książki.
LINKI AFILIACYJNE

Nie będzie laptopów dla uczniów. MEN ma dla nich inny „bonus”

3 minuty czytania
Komentarze

Nadal pojawiają się kontrowersje związane z programem laptopów dla uczniów, wprowadzonym jeszcze przez poprzedni rząd. Być może ze względu na złą sławę towarzyszącą projektowi i problemy z finansowaniem, obecny resort nie zdecydował się go kontynuować – na stronie rządowej widnieje informacja o jego zawieszeniu. MEN (Ministerstwo Edukacji Narodowej) ma jednak inny pomysł na wsparcie uczniów.

Program „Laptop dla ucznia” zastąpił „Cyfrowy uczeń”

MEN. Laptop dla ucznia stojacy na drewnianym stole
Fot. gov.pl / materiały prasowe

Choć wydaje się, że pomysł był dobry, realizacja nie do końca przyniosła oczekiwane efekty. Program „Laptop dla ucznia” wzbudził liczne kontrowersje głównie z powodu problemów organizacyjnych i finansowych. Projekt, mający na celu dostarczenie laptopów uczniom klas czwartych, napotkał trudności związane z brakiem odpowiedniego przygotowania i wsparcia finansowego, zarówno z budżetu państwa, jak i ze środków Unii Europejskiej. Ostatnio informowaliśmy, że rodzice czwartoklasistów muszą zapłacić nawet kilkaset złotych, ponieważ komputery przenośne są objęte… podatkiem.

Jeszcze w trakcie trwania programu pojawiły się informacje, że w jego ramach mogło dojść do naruszeń przepisów, w tym korupcji. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w listopadzie 2023 roku poinformował o planach złożenia zawiadomienia do prokuratury dotyczącego możliwego przestępstwa przy organizacji przetargu na zakup laptopów.

Dzieci uczące się przy komputerach w klasie szkolnej, nauczyciel stojący w tle.
Fot. Dejan Dundjerski / Shutterstock

W odpowiedzi na te problemy program został zawieszony, a zamiast niego zapowiedziano nowy projekt „Cyfrowy uczeń”, mający na celu lepsze wyrównywanie szans edukacyjnych i cyfrowych. W ramach programu planowane jest opracowanie bardziej zintegrowanych strategii wykorzystania technologii w edukacji oraz bezpieczeństwa w sieci.

MEN informuje: polski rząd we współpracy z platformą Canva

Jak podaje Bankier, MEN ogłosiło, że uczniowie oraz nauczyciele od klasy IV szkoły podstawowej będą mieli darmowy dostęp do zaawansowanej wersji platformy Canva, dzięki współpracy z firmą.

Kobieta patrzy jak młody chłopiec używa laptopa przy stole w jasnej kuchni.
Fot. Dejan Dundjerski / Shutterstock

Jako Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewniamy szkołom dostęp do nowoczesnego, prostego w obsłudze oprogramowania, które będzie mogło być wykorzystywane w edukacji.

Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji w komunikacie prasowym

Platforma, znana z intuicyjnego interfejsu i bogatej biblioteki mediów, ma na celu wspieranie kreatywności i umiejętności cyfrowych.

Wierzymy, że dzięki temu zwiększy się skuteczność uczenia się i nauczania. Będzie to także impuls do działań kreatywnych i rozwijania pasji artystycznych dzieci i młodzieży.

Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji w komunikacie prasowym

Bezpłatny dostęp do zaawansowanej wersji programu edukacyjnego jest możliwy dla użytkowników Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej (ZPE). Aby aktywować pakiet, potrzebny jest login, który można otrzymać od dyrektora szkoły lub administratora IT. Platforma, dostępna na stronie ZPE, oferuje również szczegółowe informacje dotyczące logowania i korzystania z aplikacji Canva.

Inna sprawa to ceny takich „dodatków” – laptop z programu „Laptop dla ucznia” był wart ok. 3000 zł, a opcja roczna na pakiet Canvy Pro to ok. 500 zł. Nie ma jednak sensu porównywać tych dwóch benefitów jeden do jednego, jako że komputer nie trafiał do ucznia na stałe.

Canva Pro to bardzo dobre posunięcie. Myślimy, że większość uczniów ucieszyłaby się także ze… Spotify Premium za darmo, choć tu nie za bardzo można byłoby odnaleźć walor edukacyjny.

Źródło: Bankier, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Gorodenkoff / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw