Mikrofon gamingowy – kiedy warto z niego skorzystać?

4 minuty czytania
Komentarze

Mikrofon gamingowy to opcja dla osób, które są fanami rozgrywek zespołowych. Plan gry zostanie poprawnie przeprowadzony, jeśli wykorzystasz czas głosowy. Zyskujesz sporo czasu, gdy korzystasz z mikrofonów klasy premium. Po mikrofony gamingowe sięgają także youtuberzy lub osoby, które pracują zdalnie, ponieważ podczas kontaktów biznesowych każde słowo ma znaczenie. Czym kierować się przy wyborze mikrofonu tego typu? Sprawdzamy!

Mikrofon do komputera gamingowy – jaki wybrać?

Mikrofon gamingowy sprawdzi się podczas gry, jeśli będzie spełniał kilka wymogów. Pierwszym z nich jest solidny stojak, który umożliwi stabilne ustawienie sprzętu w konkretnym miejscu. Jednym z lepszy rozwiązań jest specjalne ramię, które można komfortowo przymocować do biurka. Wielu graczy streamuje swoje gry, korzystając z tego rozwiązania.

To także opcja dla osób, które często uczestniczą w grach wieloosobowych typu MOBA. Jeśli nie przepadasz za słuchawkami, dobrą opcją może być dodatkowy mikrofon gamingowy. Rozmowy będziesz prowadzić swobodnie, a do odtwarzania dźwięku będą służyły Ci głośniki komputerowe. Gracze powinni korzystać z mikrofonów kardioidalnych, gdyż izolują one szumy pochodzące z otoczenia. Głównym atutem jest tutaj przede wszystkim wyraźność głosu. Dobrym rozwiązaniem jest mikrofon gamingowy typu Plug & Play, ponieważ nie wymaga on instalacji sterowników.

Najważniejsze parametry mikrofonu gamingowego

Jedną z kluczowych cech, której warto poświęcić uwagę podczas wyboru mikrofonu gamingowego, jest kierunkowość. Do dyspozycji masz mikrofony jednokierunkowe, dwukierunkowe lub wielokierunkowe. Te pierwsze rejestrują dźwięk pochodzący z jednego źródła, znajdującego się tuż przed nimi. Te drugie rejestrują dźwięk z lewej i prawej strony. Natomiast te ostatnie, odbierają dźwięki z wielu kierunków. Są nazywane dookólnymi. Na rynku dostępne są mikrofony pojemnościowe, których rolą jest zbieranie nawet najcichszych dźwięków.

Warto również zwrócić uwagę na czułość mikrofonu. To właśnie od niej zależy, czy będzie on odpowiednio rejestrował dźwięki o niskim oraz wysokim natężeniu. Pamiętaj, że im czułość mikrofonu jest wyższa, tym lepsza będzie jakość i zakres odbieranych informacji dźwiękowych.

W jaki sposób podłączyć mikrofon gamingowy do komputera?

Mikrofon możesz podłączyć do komputera na dwa sposoby – bezprzewodowo lub przewodowo. Jeśli zdecydujesz się na mikrofon gamingowy USB, wówczas końcówkę kabla wpinasz w odpowiedni port w komputerze. Najczęściej jest on umiejscowiony z boku obudowy urządzenia.

Jeśli jednak Twój wybór padł na słuchawki bezprzewodowe, z łatwością sparujesz je ze swoim komputerem poprzez łączność Bluetooth. Po pierwszym połączeniu urządzenie zapamięta dany mikrofon

Ile kosztuje mikrofon gamingowy?

Podstawowy mikrofon gamingowy można nabyć już za kilkadziesiąt złotych. Jeśli jednak poszukujesz profesjonalnego sprzętu, musisz liczyć się z wydatkiem wynoszącym od 200 do 500 zł.

Wśród wielu polecanych modeli, dostępny jest mikrofon gamingowy Genesis Radium 600. Urządzenie możesz przechowywać w twardej walizce. W zestawie oprócz mikrofonu znajduje się pop filtr, gąbka odszumiająca oraz statyw i elementy mocujące. Mikrofon można zamontować na pełnoprawnym statywie. Całość urządzenia została wykonana z solidnego metalu.

Jest to mikrofon kardioidalny, który zbiera głos płynący bezpośrednio w jego kierunku i odrzuca inne postronne dźwięki. Możesz kontrolować nagrywanie, ponieważ sprzęt ten został wyposażony w regulację czułości oraz głośności odsłuchu. Dostępny jest także specjalny przycisk „MUTE”, dzięki któremu w każdej chwili możesz wyciszyć mikrofon.

Do mikrofonu podepniesz również słuchawki, ponieważ znajduje się w nim gniazdo Jack 3,5 mm. W urządzeniu znajdziesz również diodę, która informuje o prawidłowym działaniu mikrofonu. Możesz podłączyć go do komputera za pomocą przewodu USB. Jego czułość wynosi 36 dB, a pasmo przenoszenia od 30 do 18 000 Hz. Warto podkreślić, że jest to mikrofon, który spośród wszystkich tańszych mikrofonów USB zbiera dźwięk najlepiej.

Sprzęt ten ma jednak pewne mankamenty. Farba bardzo szybko schodzi na gwintach, jednak jest to bardzo popularny problem wśród mikrofonów. W tle pojawiają się małe przebicia, jednak można je łatwo zredukować. Gniazdo słuchawkowe służy tylko do monitorowania i nie można wyłączyć tej funkcji. A jeśli zdecydujesz się na użycie koszyka antywstrząsowego, zasłoni on gniazdo słuchawkowe.

Jeżeli jednak poszukujesz nieco tańszego modelu, ciekawą propozycją jest również mikrofon Genesis Radium 100. Podobnie jak w przypadku jego droższego odpowiednika, znajdziesz w nim przycisk umożliwiający wyciszenie urządzenia, np. na czas prowadzenia rozmowy telefonicznej. Dostępne jest także gniazdo Jack 3,5 mm, umożliwiające podpięcie słuchawek.

Jest to mikrofon dynamiczny wielokierunkowy, który podepniesz do komputera za pośrednictwem 1,5-metrowego kabla USB. Jego czułość wynosi 30 dB, a pasmo przenoszenia od 50 do 16 000 Hz. Ciekawym urozmaiceniem jest podświetlenie LED. Kiedy mikrofon jest wyciszony, automatycznie się wyłącza, dlatego zawsze będziesz wiedzieć, kiedy urządzenie jest aktywne, a kiedy nie.

Motyw