Ręka trzymająca smartfon z otwartą aplikacją Google i ikonami różnych aplikacji Google takimi jak Chrome, Gmail, YouTube na ekranie.

Gmail szykuje ciekawą nowość. Przyda się, jeśli nie lubisz czytać

3 minuty czytania
Komentarze

Ciekawa rzecz zmierza do Gmaila i funkcja związana jest oczywiście ze sztuczną inteligencją. Google zaczyna bowiem nieśmiało wprowadzać w aplikacji pocztowej funkcję podsumowywania wiadomości, a wykorzystuje do tego oczywiście Gemini. Nowa funkcja dostępna była już dla użytkowników korporacyjnych, ale do tej pory nie pojawiała się u osób wykorzystujących aplikację do celów prywatnych. I to właśnie zaczyna się zmieniać.

Gmail podsumuje maila z wykorzystaniem AI

Smartfon z aplikacją Gmail leżący na klawiaturze komputera, pokazuje ekran aktualizacji aplikacji w sklepie z aplikacjami Google Play.
Fot. FellowNeko / Depositphotos

Wielkimi krokami zbliża się Google I/O 2024, czyli wielka konferencja, na które Google zamierza przedstawić opracowywane funkcje i sprzęty. Z pewnością jednym z ważniejszych tematów będą nowości, które pojawią się w systemie Android 15, czyli następny obecnego Android 14. Nowa wersja systemu jest już testowana, a o niektórych funkcjach wiadomo już całkiem dużo. Ma pojawić się m.in. możliwość wysyłania wiadomości satelitarnych czy też blokowania szkodliwych aplikacji. Można też spokojnie założyć, że wśród przedstawionych na konferencji nowości nie zabraknie Gemini, czyli modelu sztucznej inteligencji.

Podsumowanie wiadomości w aplikacji Gmail z wykorzystaniem Gemini. Ekran poczty elektronicznej z podsumowaniem wiadomości wysłanej przez Bogdana Petrovana do osoby o imieniu Shiv, zapraszającej do dyskusji na temat współpracy z Android Authority na platformie Slack.
Tak wygląda podsumowania otrzymanej wiadomości. Fot. Android Authority / zrzut ekranu

Teraz do niektórych użytkowników zaczęła już docierać funkcja, gdzie Gemini „maczało palce”. Mowa o automatycznym podsumowaniu otrzymanej wiadomości i skróceniu jej do kilku zdań. Odbywało się to będzie automatycznie, a użytkownik oprócz streszczonej wiadomości dostanie także możliwość jej skopiowania do schowka. Do tego będzie mógł wyrazić swoje zdanie o jakości pracy Gemini, klikając kciuk w górę lub w dół. To oczywiście ma pomóc przy rozwijaniu możliwości sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja coraz powszechniejsza

Inteligentny interfejs użytkownika na ekranie smartfona i monitora z napisami "Good morning" i "Hello, Lisa. How can I help you today?" oraz logo "Gemini" na ciemnym tle.
Fot. Google / materiały prasowe

Obecnie nowa funkcja trafiła tylko do wybranych użytkowników i działa w języku angielskim. Google najprawdopodobniej będzie wypuszczało ją w świat falami, więc może chwilę zająć, zanim pojawi się też u polskich użytkowników. Nie zmienia to jednak tego, że to może być faktycznie całkiem pożyteczne rozwiązanie. Szczególnie wtedy, kiedy zależy nam na tym, by wyciągnąć z wiadomości najważniejsze informacje. Takie podsumowanie powinno też działać przy dłuższych konwersacjach, choć tutaj jeszcze nie ma pewności, czy sprawdzałoby się tak samo dobrze.

Wiadomo za to, że aplikacja Gmail doczeka się większej liczby funkcji, gdzie wykorzystywana będzie sztuczna inteligencja. Podobnie zresztą jak w całym pakiecie aplikacji od Google. Już teraz AI znajduje zastosowanie w Dokumentach, gdzie pomaga przy pisaniu treści czy właśnie podsumowywaniu. To jednak ograniczone jest do Google Workspace, a więc usług skierowanych do firm. Podsumowanie wiadomości w aplikacji Gmail ma już być szeroko dostępne dla wszystkich.

Źródło: Android Autohority. Zdjęcie otwierające: Tamer A Soliman / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw