Słuchawki na rower

Słuchawki na rower – jakie wybrać?

6 minut czytania
Komentarze

Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych form dbania o zdrowie i dobre samopoczucie. Możesz wybrać się za miasto i cieszyć się pięknymi widokami oferowanymi przez naturę lub wykorzystać rower jako alternatywny środek komunikacji w dużym mieście. Bez względu na to, w jaki sposób wykorzystujesz ten sprzęt, warto uprzyjemnić sobie przejażdżkę dobrą muzyką lub ulubionym podcastem. Słuchawki na rower różnią się jednak od zwykłych model. Jak wybrać te najlepsze? Podpowiadamy.

Czy można jeździć w słuchawkach na rowerze?

Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje. Pobudza również produkcję endorfin, które pozytywnie wpływają na nasz nastrój. Wtedy wysiłek fizyczny nie jest już tak uciążliwy. Znaczna część osób, które korzystają ze słuchawek na rowerze, podkreśla, że muzyka pozwala im na ucieczkę od życia codziennego i zrelaksowanie się. Jazda na rowerze to jedna ciekawszych form aktywnego wypoczynku, dlatego należy zadbać o jak największy komfort w trakcie przejażdżek.

Słuchawki na rower to gadżet, który umożliwi Ci wzmocnienie wewnętrznego spokoju albo lub podaruje solidną dawkę energii, jeśli jesteś miłośnikiem ekstremalnych akrobacji. Słuchawki tego typu to rozwiązanie dla zabieganych, którzy chcą zadbać o rozwijanie pasji i talentów. W trakcie jazdy możesz uczyć się języków obcych lub słuchać audiobooków. W ten sposób połączysz przyjemne z pożytecznym. Urządzenie to możesz wykorzystać na wiele różnych sposobów. Pamiętaj, że wybór odpowiedniego stroju lub roweru jest tak samo ważny, jak wybór słuchawek.

Jakie słuchawki na rower – nauszne czy douszne?

Kluczowym aspektem podczas wyboru słuchawek na rower jest przede wszystkim Twój komfort. Jeśli będą Cię uwierały lub wypadały z uszu, odpoczynek może szybko zamienić się w irytację. Wybierz model, który będzie dopasowany do kształtu twojej głowy oraz uszu. Zdecydowana większość słuchawek umożliwia regulację, zatem mogą być one uniwersalne.

Słuchawki nauszne są wyposażone w pałąk, który przechodzi przez Twoją głowę i łączy zarówno prawą, jak i lewą słuchawkę, co wpływa także na ich stabilność. Powinien być pokryty gąbką lub materiałem, ponieważ sztywne plastikowe elementy mogą Cię uwierać w trakcie użytkowania. Sprawdź, czy w całości są pokryte właściwym materiałem, gdyż zapobiega on zsuwaniu się, które jest dekoncentrujące.

Słuchawki tego typu możesz regulować. Są dostępne w wersji otwartej i zamkniętej. Pierwsze z nich przylegają do uszu, jednak wciąż dopuszczają dopływ dźwięków z otoczenia. Te drugie izolują wszelkie dźwięki pojawiające się w otoczeniu. Słuchawki na rower powinny być otwarte, ponieważ odcinanie się od dźwięków w dużym mieście może być bardzo niebezpieczne.

Słuchawki douszne różnią się konstrukcją oraz materiałami, którymi pokryto konkretne elementy. Wersje douszne słuchawek na rower są mniejsze od swoich nausznych odpowiedników. Oznacza to zatem, że są po prostu lżejsze, nawet o kilkaset gramów. Ich powierzchnia jest powleczona ergonomiczną gumą, która sprawia, że słuchawki pewnie trzymają się w uszach i nie wypadają.

Sportowe słuchawki – przewodowe i bezprzewodowe

Słuchawki przewodowe to gwarancja wysokiej jakości dźwięku podczas przejażdżki. Podłączasz słuchawki do swojego smartfona i już możesz cieszyć się swoimi ulubionymi utworami. Nie musisz martwić się zakłóceniami, zwłaszcza jeśli uczysz się nowych słówek lub rozgrywa się najważniejszy moment audiobooka.

Upewnij się, że długość przewodu jest dla wystarczająca, aby trzymanie telefonu w kieszeni lub plecaku było wygodne. Długość kabla powinna wynosić nie mniej niż 1,2 m, ponieważ wtedy zyskasz pewność, że sięgnie on do każdego miejsca, w którym znajduje się smartfon.

Istnieją również pewne minusy słuchawek przewodowych. W trakcie jazdy kabel może zahaczać o elementy ubrania lub roweru. Wówczas korzystanie z nich może stać się problematyczne. W skrajnych sytuacjach przewód może zostać wyrwany ze smartfonu, a to może wiązać się z dość kosztowną naprawdę.

Bezprzewodowe słuchawki na rower są rozwiązaniem problemów, które powstają w przypadku słuchawek przewodowych. Kabel nie zostanie uszkodzony, bo po prostu go tutaj nie ma. W ten sposób zyskują swobodę ruchów, nic się już nie ogranicza. Niestety słuchawki bezprzewodowe na rower mają kilka mankamentów. Są wyposażone w akumulator, który systematycznie trzeba ładować. Jeśli o tym zapomnisz, pozbawisz się możliwości słuchania muzyki.

Jeśli chcesz czerpać radość z towarzyszącej Ci muzyki, wybierz słuchawki z pojemnym akumulatorem, który utrzyma wysoki poziom energii przez długi czas. Kolejny aspekt to zakłócenia, które pojawiają się we wszystkich urządzeniach bezprzewodowych. Problem ten jednak nie będzie uporczywy, jeśli słuchawki znajdują się blisko smartfonu. Zasięg słuchawek tego typu wynosi do kilkudziesięciu metrów, zatem Twoje ulubione kawałki będą blisko nawet w trakcie postoju.

Istnieje też ogromne ryzyko, że zgubisz słuchawki bezprzewodowe. Należy je odpowiednio zabezpieczyć, aby nie spadły z głowy lub nie wypadły z uszu i nie uległy uszkodzeniu. W przypadku modeli nausznych problem ten nie występuję tak często. Do słuchawek dousznych możesz dokupić specjalny sznurek, jednak bardzo często jest on już dołączony do zestawu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze słuchawek na rower?

Jakość dźwięku

To jeden z najważniejszych parametrów, który jest niezwykle istotny, kiedy chcesz korzystać ze słuchawek w trakcie relaksu na wycieczce rowerowej. Nieważne, czy słuchasz podcastów, muzyki czy audiobooków, zawsze będzie zależało Ci na jak najwyższej jakości.

Szczegółowość dźwięku jest zależna od częstotliwości, której zakres wynosi od 20 do 20 000 Hz. Jest to zakres, które nasze uszy są w stanie odbierać.

Na jakość dźwięku ma również wpływ impedancja, czyli zależność pomiędzy napięciem a natężeniem prądu. Nie należy pomijać tego aspektu podczas wyboru słuchawek. Najlepiej wybrać sprzęt, którego wskaźnik impedancji wynosi pomiędzy 30 a 300 Ohm, ponieważ pozwoli Ci to na uzyskanie dźwięku dobrej jakości.

Dodatkowe funkcje i sterowanie

Kiedy podróżujesz rowerem, schodzenie z niego tylko po to, aby zmienić utwór lub go pominąć byłoby strasznie uporczywe. W słuchawkach przewodowych na kablu umieszczony jest specjalny przycisk służący do sterowania. W urządzeniach bezprzewodowych znajduje się on bezpośrednio na muszli, wówczas sterowanie jest możliwa z użyciem tylko jednej ręki.

Jeśli sparujesz sprzęt z telefonem, to przyciski też możesz wykorzystać do odbierania połączeń. Pamiętaj jednak, aby w takim przypadku skorzystać ze słuchawek z mikrofonem. Wtedy zyskujesz także możliwość korzystania z asystentów głosowych – Google lub Siri. Będziesz mógł dzwonić, tworzyć notatki lub wprowadzać pytania.

Motyw