Kolumny bezprzewodowe w systemie multiroom – czy warto?

6 minut czytania
Komentarze

Kolumny bezprzewodowe pozwalają na przesyłanie dźwięku bez konieczności podłączania ich do źródeł dźwięku za pomocą kabli. Często są wyposażone w moduł Bluetooth lub Wi-Fi. Głośniki bezprzewodowe umożliwiają strumieniowanie nagrań ze smartfonów i tabletów, a także serwisów muzycznych dostępnych online.

Kolumny głośnikowe z Bluetooth czy Wi-Fi?

Zanim zdecydujesz się na konkretny model głośnika bezprzewodowego, zastanów się, który ze standardów komunikacji będzie Ci bardziej potrzebny. Ma to bezpośredni wpływ na funkcjonalność sprzętu oraz sposób jego wykorzystania – w terenie czy też w domu. Jeśli planujesz zabierać urządzenie ze sobą, dobrą opcją może okazać się przenośny model z modułem Bluetooth. Warto sprawdzić, czy ich obudowa jest odporna na zachlapanie.

Kolumny głośnikowe Bluetooth bardzo łatwo sparujesz ze swoim telefonem. Wystarczy, że odnajdziesz odpowiedni przycisk na głośniku i wyszukasz w swoim smartfonie odpowiedniego urządzenia. Warto również wspomnieć, że kolumny tego typu często są wyposażone we wbudowany mikrofon, zatem możesz wykorzystać sprzęt jako zestaw głośnomówiący.

Music Galaxy Thursday

Jeżeli jednak będzie używać głośnika tylko w domu, dobrą alternatywą jest głośnik bezprzewodowy wyposażony w łączność Wi-Fi. Najczęściej obsługuje ona także streaming Bluetooth. Jednak ze względu na sposób zasilania, nie są urządzeniami przenośnymi, które można zabrać np. na piknik.

Bezprzewodowy system multiroom – jaki wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Wiele zależy od Twoich osobistych preferencji oraz od tego, jak bardzo rozbudowanego systemu multiroom oczekujesz. System nagłośnienia może składać się z zaledwie kilku urządzeń lub tworzyć kino domowe z mniejszymi głośnikami i amplitunerami stereo.

Jeśli wybierzesz już konkretne kolumny bezprzewodowe, które są kompatybilne z systemem multiroom, pamiętaj, że urządzenia znajdujące się w ofercie danej marki, nie zawsze są ze sobą kompatybilne. Przykład mogą stanowić bezprzewodowe głośniki od firmy Yamaha, które obsługują multiroom MusicCast. Nie współpracują one w jednym systemie z głośnikami Bluesound z systemem BlueOS. Zatem jeśli głośnik ma stanowić element nagłośnienia strefowego, należy sprawdzić, z jakim systemem współpracuje, i czy ten system Ci odpowiada

Różnice pomiędzy głośnikami multiroom i głośnikami Bluetooth

Odróżnienie głośnika Bluetooth od modelu z Wi-Fi obsługującego system multiroom nie jest łatwe. Jednak różnica pomiędzy tymi dwoma urządzeniami jest bardzo znacząco i dotyczy dostępnych funkcji oraz ceny. Kolumny bezprzewodowe Bluetooth charakteryzują się prostą konstrukcją, w której znajduje się wbudowany akumulator. To właśnie z tego względu można korzystać z nich w plenerze. Niestety nie można podpiąć ich do internetu, dlatego nie sprawdzą się do nagłośnienia wielostrefowego. Kolumny głośnikowe z Bluetooth to tańsze modele, których możesz używać do odtwarzania muzyki bezpośrednio ze smartfonu lub tabletu.

Multiroom

Jeśli jednak zamierzasz korzystać z kolumn głośnikowych wyłącznie w domu i zbudować system nagłośnienia, który będzie obsługiwany poprzez jedną aplikację mobilną, zastanów się nad zakupem głośników multiroom. Na rynku znajdziesz wiele ciekawych urządzeń. Wśród głośników Bluetooth i głośników bezprzewodowych multiroom dostępne są modele o różnych gabarytach, designie oraz parametrach technicznych.

Wiele aplikacji służących do sterowania głośnikiem, ma wbudowane serwisy streamingowe, a także możliwość dostępu do radia internetowego. Warto również wspomnieć, że wiele głośników odtwarza nagrania, które są udostępnione na komputerze lub serwerze (dysk NAS). Zalicza się do nich takie pliki jak: high-res, np. WAV, FLAC i DSD.

Jaki wybrać standard Bluetooth w kolumnie bezprzewodowej?

Kolumny bezprzewodowe są wyposażone w różne standardy Bluetooth. Różnią się one między sobą zasięgiem transmisji oraz wydajnością. Wersja modułu jest zależna od tego, kiedy dane urządzenie zostało wprowadzone na rynek, i czy producent wyposażył je w najnowszy obsługiwany wówczas standard.

Aktualnie najnowsza wersja standardu Bluetooth to 5.2. W odróżnieniu od swojego poprzednika oferuje większą prędkość przesyłania sygnału oraz mniejsze zużycie energii. Warto jednak pamiętać, że standard Bluetooth cechuje się wsteczną kompatybilnością. Oznacza to, że jeśli Twój smartfon obsługuje starszą wersję, np. 4.2, a głośnik nowszą, to streaming będzie opierał się na starszej wersji.

Oprócz wersji standardu również istotne jest to, jaki kodek audio wykorzystuje urządzenie do przesyłania dźwięku. Może być to np. kodek SBC, aptX, aptX HD.

Jak długo pracuje głośnik Bluetooth na baterii?

Długość pracy akumulatora w kolumnach bezprzewodowych jest zależna od kilku czynników: pojemności baterii, wersji Bluetooth, wzmacniaczy i przetworników elektroakustycznych oraz od poziomu głośności, z jaką zamierzasz słuchać muzyki. W specyfikacji najczęściej uwzględniana jest wartość, którą określa liczbę godzin pracy urządzenia po jednym pełnym naładowaniu akumulatora. Nie należy traktować tego dosłownie, gdyż jest to wyłącznie wartość przybliżona.

Ile kosztują głośniki?

Na rynku dostępne są głośniki bezprzewodowe już od 50 zł. Jednak najczęściej są to kompaktowe urządzenia, które mieszczą się w torebce lub kieszeni. Ich akumulator nie jest zbyt pojemny, a przetworniki akustyczne są gorszej jakości.

Jeśli jednak poszukujesz kolumn bezprzewodowych do 200 zł, możesz liczyć na lepsze brzmienie i wydajniejszą baterię. To konstrukcja dla osób bardziej wymagających, które oczekują solidnego sprzętu.

Tanie głośniki

W przedziale cenowym do 500 zł dostępne są kolumny, który oferują dobrą jakość dźwięku oraz zwiększoną odporność mechaniczną. Sprzęt z tej półki cenowej możesz wykorzystać do domowych sesji muzycznych oraz w plenerze.

Urządzenia w kwocie do 1000 zł, to w praktyce aktywne kolumny bezprzewodowe. Możesz słuchać muzyki bez dodatkowych urządzeń, takich jak np. amplituner czy wzmacniacz. Podłączysz je zarówno do swojego telefonu, jak i laptopa. W niektórych urządzeniach dostępna jest opcja pracy jednego z głośników bez dostępu do źródła zasilania. Drugi może działać jako typowy głośnik Bluetooth.

Jeśli jesteś miłośnikiem jednej z popularnych marek, i zastanawiasz się, ile kosztuje JBL, to nie masz powodów do obaw. Firma ta oferuje szeroki zakres sprzętu od 60 do 2000 zł. Z pewnością znajdziesz urządzenie dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb.

Motyw