Słłuchawki-do-biegania-alit
LINKI AFILIACYJNE

Słuchawki do biegania – jakie wybrać?

8 minut czytania
Komentarze

Bieganie zalicza się do jednej z najlepszych form relaksu. Wielu biegaczy nie jest w stanie wyobrazić sobie treningu bez podkładu muzycznego. Energetyczne dźwięki oferują dodatkowy zastrzyk energii. Zanim jednak wybierzesz słuchawki do biegania, sprawdź ich parametry.

Słuchawki bezprzewodowe do biegania

Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Nie potrzebujesz drogiego sprzętu. To sport, który możesz uprawiać w każdych warunkach. Biegacze są obecni wszędzie i większość z nich korzysta ze słuchawek bezprzewodowych. Ćwiczenia są wówczas urozmaicone dobrą muzyką lub ciekawym podcastem.

źródło: https://www.runnersworld.com/

Zanim wybierzesz konkretny model słuchawek, zastanów się, w jaki sposób chcesz je wykorzystać. W ten sposób odpowiesz sobie na pytanie, jakie słuchawki do biegania sprawdzą się w Twoim przypadku najlepiej. Na rynku jest ich bardzo wiele, dlatego decyzja powinna być przemyślana. Upewnij się, że wybrany model będzie współpracował z Twoim smartfonem. Biegi przełajowe i bieg na bieżni różnią się od joggingu w parku, dlatego najlepiej wybrać sprzęt, który nie ulegnie łatwemu zniszczeniu. 

Pierwszy istotny parametr stanowi waga słuchawek. Podczas wysiłku fizycznego bardzo dużo się ruszasz, a zatem zarówno strój, jak i słuchawki będą miały bezpośredni wpływ na Twój komfort. Zbyt ciężkie lub ciągle wypadające z uszu słuchawki dekoncentrują i odwracają uwagę od najważniejszego celu. Z tego względu warto zwrócić uwagę na słuchawki o niewielkiej wadze, które zostały wykonane z lekkich materiałów. Ich konstrukcja jest zależna od funkcji oraz przeznaczenia.

Słuchawki nauszne czy douszne – które będą lepsze do biegania?

źródło: creativemarket.com

Wybór konkretnych słuchawek jest uzależniony od indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Dlatego zastanów się, które rozwiązań zapewni Ci najwyższy poziom komfortu.

Najlepsze słuchawki douszne i dokanałowe cechują się niewielkimi rozmiarami, dlatego tak bardzo wielu biegaczy je ceni. Nie sprawią problemu, jeśli założysz czapkę. Modele douszne umieszcza się w małżowinie usznej, natomiast dokanałowe wkłada się bezpośrednio do kanału słuchowego. Pierwsze z nich są nieco większe i mniej odporne na zakłócenia zewnętrzne. Niestety mogą wypadać z uszu. Problem ten znika w przypadku słuchawek dokanałowych. Konstrukcja tych urządzeń została zaprojektowana w taki sposób, aby współgrały z budową anatomiczną ludzkiego ucha. Ich elastyczny materiał zapobiega wypadaniu z ucha.

Osoby przeciwne słuchawkom dousznym podkreślają, że mogą one mieć szkodliwy wpływ na słuch. Z tego względu poziom głośności powinien wynosić nie więcej niż 85 dB. Większość osób słucha jednak muzyki powyżej tej wartości ze względu na hałasy dobiegające z otoczenia. Rozwiązaniem jest funkcja ANC tłumiąca zewnętrzne dźwięki. Jednak korzystanie z niej podczas biegania po zatłoczonym mieście może być bardzo niebezpieczne.

Występują trzy rodzaje słuchawek nausznych: zamknięte, półotwarte i otwarte. Te pierwsze ściśle przylegają do uszu i izolują zewnętrzne dźwięki. Możesz wykorzystać je na spokojnych szlakach z dala od miejskiego zgiełku. Oferują one najlepszą jakość basu. Nie dotykają kanału słuchowego, więc nie musisz się martwić o higienę sprzętu. Niestety ich zamknięta konstrukcja blokuje przepływ powietrza, więc nie zawsze mogą być najlepszym rozwiązaniem dla sportowców.

źródło: creativemarket.com

Modele otwarte i półotwarte zapewniają lepszą wentylację. Nie izolują dźwięków, dlatego bez problemu usłyszysz rozpędzonego rowerzystę lub nadjeżdżający samochód.

Dźwięki otaczające biegacza

W trosce o własne bezpieczeństwo najlepiej wybrać słuchawki do biegania, które pozwolą Ci nadzorowaniu tego, co dzieje się wokół Ciebie, zwłaszcza w miejskim tłoku. Redukcji szumów możesz używać w spokojnych miejscach lub podczas treningu na siłowni. W wielu urządzeniach dostępna jest specjalna technologia monitorująca otoczenie i pozwalająca na cieszenie się dobrą jakością odtwarzanych utworów.  

Najczęściej w słuchawkach do biegania dostępne jest pasmo przenoszenia w zakresie wynoszącym od 20 do 20 000 Hz. Pojawiają się także urządzenia z większym zakresem, wtedy nie usłyszysz dźwięku, jednak go czujesz.

Słuchawki powinny zapewniać głośność o wartości wynoszącej około 100 decybeli, ponieważ wtedy dźwięk będzie brzmiał naturalnie. Decybele decydują zarówno o poziomie głośności, jak i o różnicy między głośnymi i cichymi dźwiękami.

Impedancja, którą określa się w Ohmach, wpływa na to, do jakich celów będą wykorzystywane słuchawki. Do biegania wybierz słuchawki o niższych wartościach.

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe do biegania?

Obydwa rozwiązania mają zarówno wady, jak i zalety. Słuchawki bezprzewodowe są bardziej komfortowe, ponieważ zostały pozbawione kabla, który podczas biegania mógłby plątać się lub zaczepiać o ubrania w trakcie biegu. Dodatkowo są wyposażane w akumulator, który pozwoli na co najmniej kilkanaście godzin pracy. W przypadku modeli przewodowych nie musisz martwić o to, że urządzenie rozładuje się w najmniej oczekiwanym momencie. Oferują one również czysty dźwięk bez zakłóceń.

Bezprzewodowe słuchawki nauszne są rzadziej wybierane przez biegaczy. Wpływ na to ma przede wszystkim ich większa waga. Trudniej będzie utrzymać je na miejscu w trakcie biegu. Jakie słuchawki bezprzewodowe do biegania są uznawane za najlepsze? Głównie są to modele douszne i dokanałowe. Standardowe słuchawki sportowe są połączone przewodem, który poprowadzony jest z tyłu głowy.

Zarządzanie funkcjami i połączeniami w słuchawkach do biegania

Jakie słuchawki Bluetooth do biegania sprawdzą się do odbierania połączeń? Zadbaj o to, aby były wyposażone w najnowszy standard tej technologii, ponieważ wtedy uzyskasz szybszą transmisję danych oraz lepszą jakość rozmów telefonicznych. To rozwiązanie sprawi, że nie będziesz musiał wyjmować telefonu z kieszeni lub plecaka w trakcie treningu.

Wybierz urządzenie, które jest wyposażone w kilka mikrofonów, wówczas będziesz dobrze słyszeć swojego rozmówcę. Wiele słuchawek tego typu oferuje asystenta głosowego, który umożliwia zdalne sterowanie funkcjami słuchawek, pomiarem tętna, regulacji głośności oraz pomijaniem utworów.

Ranking słuchawek do biegania – TOP 3

Słuchawki dokanałowe do biegania

JBL Wave 200 TWS

Z tego sprzętu możesz korzystać praktycznie w każdych warunkach. Są lekkie – ich waga wynosi zaledwie 47,5 gramów. Ich maksymalna głośność wynosi aż 108 dB, dlatego nie trzeba zwiększać ich skali. Otrzymały certyfikat IPX2, dlatego są odporne zarówno na upadki, jak i wilgoć. Bluetooth 5.0 umożliwi Ci nawiązanie stabilnego połączenia ze smartfonem, którego zasięg wynosi 10 metrów.

W słuchawkach znajdziesz również mikrofon, który pozwoli Ci na wygodne prowadzenie rozmów. Korzystając z asystenta głosowego, możesz swobodnie zarządzać funkcjami bez użycia rąk.

Etui ma także funkcję ładowania. Muzykę możesz odtwarzać do 5 godzin i 3-krotnie naładować słuchawki, używając do tego etui. Sprzęt będzie zatem zawsze gotowy do działania.

Słuchawki douszne do biegania

Słuchawki APPLE AirPods Pro ANC MagSafe

Urządzenie to waży zaledwie 4 gramy, zatem nawet nie poczujesz, że z nich korzystasz. Wśród wielu przydatnych funkcji znajduje się m.in. śledzenie ruchów głowy, wówczas dynamika jest dopasowywana w taki sposób, aby docierały do Ciebie wszystkie dźwięki. Końcówki słuchawek dopasowują się kształtu ucha użytkownika.

W sprzęcie dostępna jest także adaptacyjna korekcja EQ – niskie i wysokie dźwięki są dostosowywane w taki sposób, aby zawsze były odtwarzane w najwyższej jakości. Redukcja szumów eliminuje hałasy pochodzące z otoczenia, więc możesz skupić się na bieganiu.

Certyfikat IPX 4 oferuje nie tylko wodoodporność słuchawek, ale także dla etui ładującego. Jeśli w pełni naładujesz akumulator, możesz słuchać muzyki przez 4,5 godziny lub prowadzić rozmowy przez 3,5 godziny.

Słuchawki nauszne do biegania

Słuchawki SONY WH-CH510

To urządzenie zostało stworzone z myślą o biegaczach oraz osoba, które często podróżują i przechowują słuchawki w plecaku lub torbie. Możesz je złożyć, zatem zaoszczędzisz sporo miejsca i odpowiednio zabezpieczysz urządzenie. Pałąk odgrywa rolę stabilizatora, nawet podczas szybkiego biegu po nierównym terenie.

Ten model słuchawek po pełnym naładowaniu pracuje aż przez 35 godzin, więc nie musisz ładować ich codziennie. Dostępna jest również funkcja szybkiego ładowania – zaledwie po 10 minutach zyskujesz 1,5 godziny słuchania muzyki. W urządzeniu dostępny jest mikrofon umożliwiający odbieranie połączeń oraz asystent głosowy, ułatwiający sterowanie sprzętem. Więcej wartych uwagi modeli znajdziesz w tekście słuchawki bezprzewodowe ranking.

Motyw