kable głośnikowe

Jak wybrać kable głośnikowe?

7 minut czytania
Komentarze

Kable głośnikowe mają znaczący wpływ na ostateczne brzmienie muzyki dobiegającej z kolumn. Przewody wysokiej jakości przekazują do kolumn głośnikowych wszelkie informacje, które dostarcza wzmacniacz lub końcówka mocy. Jeśli dobierzesz odpowiednie kable, sam decydujesz o tym, jaki otrzymasz efekt. Sprawdź, jakie wybrać przewody głośnikowe, aby cieszyć się dźwiękiem o najwyższej jakości.

Przewody głośnikowe – rodzaje

Na rynku dostępny jest szeroki wybór przewodów głośnikowych, co pozwala na wybranie modelu, który będzie najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb pod kątem jakości wykonania oraz wysokości ceny.

Kluczowym parametrem jest przekrój żyły określany w milimetrach. Im jest on większy, tym lepszy będzie przepływ sygnału. Zbyt gruby przewód w stosunku do słabszej elektroniki może powodować większy opór w dopływie prądu. Podobna sytuacja może mieć miejsce, gdy kable będą zbyt wąskie.

W zależności od Twoich wymagań możesz zdecydować się na gotowe kable głośnikowe o określonej długości z zamocowanymi wtykami, ułatwiającymi podłączenie sprzętu.

Możesz także wybrać kabel cięty na metry ze szpuli, który pozwala na dobranie długości przewodu według indywidualnych potrzeb. Należy wziąć to pod uwagę, zwłaszcza jeśli planujesz ukryć przewody w ścianie lub chcesz poprowadzić je w suficie do głośników. Odmierzony przewód możesz poprowadzić w każde wybrane przez Ciebie miejsce, w którym zainstalujesz głośniki zasilane przez wzmacniacz.

Lokalizacja kabli głośnikowych

Zastanów się, gdzie chcesz umieścić kabel głośnikowy. Każdy przewód możesz ukryć w ścianie, jednak najpierw sprawdź jakość ich izolacji. Klasa kabla nie powinna być najwyższa, jeśli Twoje głośniki nie są zbyt wymagające i np. chcesz ukryć je w suficie.

Z tego względu producenci stworzyli specjalne przewody głośnikowe, które są przeznaczone do stałej zabudowy. Kable tego typu są wyposażone w specjalną izolację zewnętrzną, która ułatwia ukrycie ich w tynku. Charakteryzują się one dość dużą sztywnością, dzięki czemu są odporne na przecięcie.

Jeśli Twój wybór padnie na głośniki wolnostojące, masz większe pole do działania. Przewody są wówczas położone na meblach lub ukrywa się je w listwach przypodłogowych. Nie są one narażone na uszkodzenia lub nieprzychylne warunki pracy. To właśnie z tego względu na rynku jest ich bardzo wiele. Oferują różne rdzenie, przekroje oraz izolacje. Charakteryzują się one również ciekawym wyglądem, co jest bardzo ważne, w przypadku gdy nie planujesz ukrywać kabli głośnikowych i często przepinasz komponenty.

Końcówki przewodów głośnikowych

Przełączanie elementów systemu audio jest ułatwione przez wtyki różnego rodzaju. Najczęściej stosuje się wtyki bananowe i widełkowe. Pierwsze z nich są najłatwiejsze i najszybsze w obsłudze, ponieważ wysuwa się je i wsuwa w otwory w terminalach. Natomiast te drugie wymagają odkręcenia i zakręcenia terminali, podobnie jak w przypadku nieobrobionej końcówki kabla.

Jeśli nie planujesz częstych zmian w nagłośnieniu, kabel głośnikowy może pozostać z odizolowanym rdzeniem. Warto jednak wybrać przewody z wyższą klasą czystości miedzi w rdzeniu, aby zbyt szybko nie zaśniedziały lub nie utleniły się.

Parametry przewodu głośnikowego, na które warto zwrócić uwagę

Jak dobrać odpowiednią grubość przewodu do systemu audio? Do wzmacniacza o mocy 70 watów wystarczy przewód o przekroju od 1,5 do 2 mm. W przypadku wzmacniaczy o mocy od 70 do 120 watów przekrój powinien wynosić od 2 do 3 mm. Natomiast jeśli moc wynosi powyżej 120 watów, sugerowana grubość kabla to przedział od 3 do 4 mm.

Warto jednak wspomnieć, że są to wartości przybliżone, ponieważ w przypadku przekroju przewodów, częściej niż milimetry pojawia się określenie AWG. Na każdą jednostkę AWG przypada określona liczba milimetrów.

Wiele przewodów głośnikowych jest wyposażonych w dwie żyły, dla plusa i dla minusa na wzmacniaczu i dla każdej kolumny. Przewody wyższej klasy są wyposażone w wiele żył. Najpopularniejszą kombinacją są 4 żyły w jednym przewodzie. Możesz wykorzystać to na dwa sposoby – do stworzenia warkocza o większym przekroju lub do osobnego zasilania sekcji wysoko- i niskotonowej kolumny. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, jeśli wzmacniacz i głośniki umożliwiają taki zabieg.

Jeśli elektronika nie jest wyposażona w większą liczbę wejść na kolumny, wówczas mówi się o połączeni bi-wire. Jeśli w obydwu miejscach możesz wykorzystać po 4 terminalne, wtedy mówi się o połączeniu bi-amp.

Przewody wyższej klasy mają bardzo ważną cechę, którą jest kierunkowość. Wtedy na izolacji kabla znajdziesz strzałki określające optymalny przepływ sygnału. Wynika to z technologii produkcji rdzenia, który jest wcześniej nawijany na szpulę. Podczas tego procesu drobinki miedzi układają się w odpowiednim kierunku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć przewód odwrotnie do sugerowanego kierunku, jednak zmiana ta potrafi być bardzo dobrze słyszalna.

Miedź w kablach głośnikowych

Miedź stanowi najważniejszy budulec rdzenia przewodu. Radzi sobie bardzo dobrze z przesyłaniem prądu z elektroniki do kolumn i bardzo często stosowana jest w kablach głośnikowych z wyższej półki cenowej.

W przewodach stosuje się kilka rodzajów miedzi – beztlenowe, czyste oraz mniej czyste, które mogą być tańsze i cechują się gorszą jakością. Kluczową kwestią jest to, aby użyty budulec charakteryzował się najwyższą czystością. Można jednak zakupić miedziane przewody z domieszkami srebra, które poprawiają przewodność lub takie, których rdzeń w całości został wykonany ze srebra. Ich cena jest jednak bardzo wysoka.

Czy kable faktycznie nie grają?

Jakość rdzenia, kierunkowość i przekrój i sposób położenia kabli głośnikowych mogą mieć wpływ na to, co usłyszysz z głośników. Istotna jest również ich długość. Należy zachować stosunek długości pomiędzy kolumnami w proporcjach 2:3. Jeśli użyjesz przewodu 2-metrowego do lewego głośnika, do prawego powinieneś zastosować 3-metrowy kabel. Z tej proporcji obliczasz krótsze lub dłuższe odcinki.

Nie warto stosować kabli najwyższej jakości, jeśli np. Twój sprzęt to mała miniwieża. Jednak nie bagatelizuj jego znaczenia, jeśli decydujesz się na zakup rozbudowanego systemu stereo. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru kabli, przeprowadź odsłuch i porównaj je z tymi, które aktualnie posiadasz.

Jak podłączyć kable do głośników?

  1. Ustaw głośniki i amplituner lub wzmacniacz. Okablowanie jest łatwiejsze, kiedy masz swobodny dostęp do wszystkich złączy.

  2. Poprowadź kable głośnikowe od głośników do amplitunera w taki sposób, aby nie przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu. Warto zastosować plastikowe listwy lub przepusty kablowe.

  3. Odkręć nakrętki z wyjść amplitunera w taki sposób, aby powstała szczelina. Do każdego z wyjść przymocuj odizolowany koniec kabla.

  4. Włóż odizolowane końce przewodów tak, aby druciki nie wystawały.

  5. Łatwo dostrzeżesz, do których wyjść podłącza się kable głośnikowe, ponieważ każde wyjście jest dokładnie oznakowane. Głośniki po prawej stronie należy podłączyć do wyjścia „Speaker right”.

  6. Powinieneś być ostrożny, aby nie pomylić polaryzacji kabli głośnikowych Kable, który podłączysz do dodatniego bieguna głośnika, musi być podpięty do dodatniego bieguna wzmacniacza. Kable są oznaczone odpowiednimi kolorami. Jeśli polaryzacja zostanie odwrócona, bas oscyluje do wewnątrz, a nie na zewnątrz.

Motyw