Mikrofon studyjny – jaki kupić?

5 minut czytania
Komentarze

Mikrofony studyjne są głównie stosowane w profesjonalnych studiach nagraniowych. Jednak coraz częściej używa się ich także w domowych studiach do przygotowywania treści video do podcastów i filmów lub na platformy streamingowe. Do takich celów najlepiej sprawdzi się mikrofon pojemnościowy z koszykiem antywstrząsowym, który posłuży do izolacji dźwięki. Jaki mikrofon studyjny wybrać? Podpowiadamy!

Mikron studyjny – co to takiego?

Mikrofony dzieli się na dwa typy i każdy z nich służy do innych zastosować. Sprawdź, jak wykorzystać potencjał mikrofonu studyjnego.

Mikrofony pojemnościowe

Mikrofon pojemnościowy to podstawowe wyposażenie każdego studia nagraniowego. Wymagają zewnętrznego zasilania z miksera lub interfejsu audio o napięciu wynoszącym minimum 48 V. Mikrofon studyjny pojemnościowy gromadzi dźwięki z całego pomieszczenia i wychwytuje nawet najcichsze tony. Z tego względu niezwykle istotne jest to, aby nagrania były przeprowadzane w jak najlepszych warunkach akustycznych. Profesjonalne studio jest odpowiednio wyciszone, w domu warto zbudować kabinę akustyczną.

Mikrofon pojemnościowy cechuje się wysoką czułością. W urządzeniu szerokie pasmo przenoszenia połączone zostało z neutralnym brzemieniem, które odwzorowuje nawet minimalne różnice w dźwiękach. Mikrofon tego typu można wykorzystać do rejestracji gitary akustycznej, fortepianu, akordeonu lub partii wokalnych.

Ze względu na wysoką czułość pojemnościowy mikrofony studyjne, dlatego rejestracja nagrania o dużej głośności może sprawić kilka problemów. Wówczas należy zmniejszyć jego głośność lub odsunąć instrument nieco dalej.

Mikrofony pojemnościowe dzieli się na dwa typy:

  • membranowe – ich średnica wynosi do 5/8 cala. Dokładniej odwzorowują dźwięki, oferują szersze pasmo przenoszenia wyższych częstotliwości, a ich charakterystyka brzmieniowa jest bardziej. Do ich słabości można zaliczyć mniejszą czułość i wyższe szumy własne. Ten rodzaj mikrofonów studyjnych sprawdzi się do nagrywania instrumentów muzycznych;
  • wielomembranowe – ich średnica wynosi powyżej ¾ cala. W porównaniu z modelami o małej membranie są nieco mniej dokładne. Mają węższe pasmo przenoszenia i mogą lekko koloryzować dźwięk. Ich czułość jest większa i nie wytwarzają własnych szumów. Może wykorzystać je jego profesjonalne mikrofony studyjne do nagrywania wokalu.

Mikrofony dynamiczne

Mikrofony dynamiczne w przeciwieństwie do pojemnościowych, charakteryzują się mniejszą czułością, zatem oznacza to, że nie zbierają dźwięków z całego pomieszczenia i nie wyłapują najcichszych tonów. Stosuje się je na scenie podczas recitali, koncertów oraz innych występów na żywo. Mają mniejsze pasmo przenoszenia, a ich charakterystyka brzmienia jest niej neutralna. Dlatego też nie sprawdzą się do nagrywania wokalu lub dźwięków instrumentów akustycznych. Mogą posłużyć jako mikrofon studyjny, gdy nagrywasz głośne dźwięki o dużym natężeniu – perkusja, instrumenty dęte. Mikrofony tego rodzaju stosuje się także wtedy, gdy warunki akustyczne są pogorszone i mikrofon pojemnościowy mógłby wychwycić zbędne dźwięki z zewnątrz.

Mikrofon studyjny – jaki będzie najlepszy?

Profesjonalny mikrofon studyjny można wykorzystać nie tylko do sesji nagraniowych grup muzycznych oraz solistów. Ostatnio coraz częściej znajduje swoje zastosowanie w podcastach oraz filmach na YouTube. Pamiętaj o tym, aby wybrać sprzęt, który zgodnie z jego przeznaczeniem. Tani mikrofon studyjny sprawdzi się do nagrywania głosu. Jednak jeśli Twoim celem jest nagrywanie wokalu oraz dźwięków instrumentów akustycznych i elektronicznych, potrzebujesz zestawu studyjnego klasy premium.

Mikrofon studyjny USB podłączysz do komputera, na którym dostępne jest oprogramowanie do rejestracji głosu. Z tego rozwiązania mogą korzystać autorzy podcastów lub muzycy nagrywający śpiew z elektronicznym podkładem muzycznym.

Do nagrań w studiu domowym możesz wykorzystać mikrofon pojemnościowy, który będzie w stanie przetworzyć głos, delikatne dźwięki i wysokie częstotliwości. Jeśli jednak Twoim celem jest nagrywanie perkusji, gitary basowej lub innych instrumentów, lepszą opcją będzie mikrofon dynamiczny. Profesjonalne studia muzyczne są wyposażone w mikrofony różnego typu, aby te mogły ze sobą współpracować.

mikforon do nagrywania

Mikrofony studyjne USB wykorzystuje się także do obróbki dźwięków, np. w programie DAW. Mikrofon pojemnościowy XLR wyposażony w długi przewód pozwoli Ci na uzyskanie najwyższej jakości przesyłu dźwięku. Dlatego stosuje się go w wielu zestawach nagłośnieniowych. Możesz podpiąć go do komputera poprzez interfejs audio.

Mikrofon studyjny – cena

Cena mikrofonu studyjnego zależy przede wszystkim od parametrów oraz konstrukcji sprzętu. Mikrofon USB pojemnościowy, który możesz podpiąć do komputera, będzie nieco tańszy niż mikrofon XLR z większą ilością funkcji, który pozwala na rejestrowanie nagrań o wyższej jakości.

Tanie mikrofony studyjne są dostępne w przedziale cenowym, wynoszącym średni od 300 do 400 zł. Sprzęt ze średniej półki cenowej będzie wymagała posiadania wyższego budżetu, od około 3000 do 5000 zł. Cena profesjonalnych mikrofonów, które są stosowane w studiach muzycznych, może sięgać nawet 40 000 zł.

Jak podłączyć mikrofon studyjny?

Mikrofon studyjny możesz podłączyć do komputera za pomocą złącza USB. Wówczas jedną wtyczkę podpinasz do mikrofonu, a drugą do PC lub innego sprzętu. Wówczas komputer automatycznie pobiera sterowniki i je instaluje. Jeśli monitorujesz dźwięk na bieżąco, konieczne będzie podłączenie słuchawek.

W przypadku mikrofonów studyjnych, które nie mają wbudowanego interfejsu sytuacja, wygląda nieco inaczej. Urządzenie podłączysz za pomocą dodatkowego interfejsu audio, który jest łącznikiem pomiędzy mikrofonem a komputerem. Interfejs audio tłumaczy sygnał analogowy pochodzący z mikrofonu na sygnał cyfrowy, który jest dostarczany do komputera. Działa to również w drugą stronę – sygnał cyfrowy z komputera jest przetwarzany na analogowy, czego efektem jest dźwięk dochodzący z głośnika. Ten rodzaj połączenia jest bardziej złożony, dlatego wymaga większej ilości sprzętu.

Motyw