Kobieta praca zdalna na laptopie na zewnątrz na drewnianym tarasie z widokiem na zalesiony krajobraz przy zachodzie słońca.

Praca zdalna. Oto 6 najtańszych, przyjemnych lokacji do mieszkania i pracy z laptopem

9 minut czytania
Komentarze

Wielu z nas poznało podczas pandemii, z czym wiąże się praca zdalna. Niektórzy bardzo polubili wykonywanie obowiązków z domu, a inni wręcz przeciwnie – nie mogli doczekać się powrotu do biur, ponieważ w swoich czterech ścianach nie udawało im się w pełni skupić na zawodowych sprawach. Dla tych, którzy mogą pracować na home office przygotowaliśmy listę kilku miejsc, w których można zamieszkać i jednocześnie… nie zbankrutować.

Marzy ci się praca zdalna za granicą? Zobacz, jak wybrać najlepszy kraj

Mężczyzna w garniturze i okularach przeciwsłonecznych unosi rękę w geście triumfu, stojąc w wodzie basenu i trzymając laptopa.
Praca zdalna pozwala na wykonywania zawodowych obowiązków i podróżowanie. Fot. Just dance / Shuterstock

Wybierając miejsca do pracy zdalnej dla Polaków, warto zwrócić uwagę nie tylko na koszty życia, ale także bezpieczeństwo oraz atrakcje turystyczne. Nie da się pominąć funkcjonowania w określonej strefie czasowej – jeśli nasze obowiązki możemy wykonywać o dowolnej porze i nie zależą od pracy całego zespołu, nie jest to zmartwieniem. Jednak jeśli zdecydujemy się na lokację na drugiej półkuli i będziemy zmuszeni do pracowania w nocy, należy zastanowić się, czy faktycznie takiej miejsce zamieszkania ma sens.

Miejsca z aktywną społecznością cyfrowych nomadów często oferują lepszą infrastrukturę wspierającą pracę zdalną, w tym współdzielone przestrzenie pracy (ang. coworkingi) oraz wsparcie w codziennym życiu. Nie należy pomijać dostępu do wysokiej jakości usług medycznych, zwłaszcza jeśli planuje się dłuższy pobyt. Sprawdzenie opcji ubezpieczenia i opieki zdrowotnej powinno być jednym z priorytetów.

Kobieta w białym stroju kąpielowym na czerwonym dmuchanym materacu, używająca laptopa na tle skalistych wysp w morzu.
Cyfrowi nomadzi i praca zdalna: jaki kraj wybrać? Fot. panophotograph / Shutterstock

Co więcej, przed wyborem miejsca warto także rzucić okiem na przepisy dotyczące wiz i pobytu, które mogą wpływać na możliwość długoterminowego wyjazdu. Niektóre kraje oferują specjalne wizy dla cyfrowych nomadów, a inne nie umożliwiają stałego zamieszkania, jeśli nie odprowadzamy podatków lub nie mamy pracy w danym państwie.

Albania – niskie koszty utrzymania i malownicze plaże

Widok na zatokę z jachtami i małymi łodziami, palmami oraz zabudowanymi wzgórzami w tle w słoneczny dzień.
Port w mieście Saranda, Albania. Fot. Andrew Mayovskyy / Shutterstock

Albania staje się coraz popularniejszym miejscem dla osób pracujących zdalnie, dzięki przystępnej cenie życia, pięknym krajobrazom i coraz lepszej infrastrukturze internetowej. Na wykonywanie obowiązków poza biurem polecane są szczególnie poniższe miasta.

 • Tirana: Stolica Albanii oferuje najbardziej rozwiniętą infrastrukturę, dostęp do usług, a także życie społeczne i kulturalne. Jest to najdroższe miasto w Albanii, ale nadal przystępne w porównaniu z większością europejskich stolic.
 • Durrës: Położone przy wybrzeżu, oferuje możliwość mieszkania blisko plaży przy relatywnie niskich kosztach. Idealne dla tych, którzy cenią sobie przerwy na plaży między sesjami pracy.
 • Saranda: Popularne miasto turystyczne, szczególnie w sezonie letnim, z pięknymi widokami na Morze Jońskie i bliskość greckiej wyspy Korfu.

Dokładne koszty życia mogą się różnić w zależności od stylu życia, jednak można przyjąć, bazując na wyliczeniach portalu Holidu, że czynsz za mieszkanie 1 pokojowe w centrum to ok. 1,200-1,800 PLN, a wydatki na jedzenie ok. 720-1,080 PLN.

Czarnogóra – przystępne ceny i piękne krajobrazy

Widok na zatokę i miasto o zmierzchu z góry, światła odbijające się w wodzie, zabytkowa wieża z dzwonem na pierwszym planie.
Kotor nocą, Czarnogóra. Fot. Triff / Shutterstock

Czarnogóra, podobnie jak Albania, zyskuje na popularności wśród osób pracujących zdalnie, dzięki swojej malowniczej scenerii i niskim kosztom utrzymania. Życie w Czarnogórze jest relatywnie tanie w porównaniu do większości krajów Europy Zachodniej, co sprawia, że jest atrakcyjne dla zdalnych pracowników z różnych części świata. Jeśli planujesz pracę zdalną, rozważ te miejsca.

 • Podgorica: Stolica Czarnogóry, choć nie tak malownicza jak nadmorskie miejscowości, oferuje najlepsze udogodnienia, infrastrukturę i dostęp do usług.
 • Kotor: Popularne turystycznie miasto z bogatą historią i pięknymi widokami, idealne dla tych, którzy chcą łączyć pracę z eksploracją kulturową.
 • Budva: Inne ważne miasto turystyczne nad Adriatykiem, znane z pięknych plaż i dynamicznego życia nocnego.

Wynajem 1-pokojowego mieszkania w centrum miasta to koszt ok. 1,400-2,100 PLN. Wydatki na jedzenie to trochę więcej niż w Albanii – ok. 800-1,200 PLN.

Bułgaria – praca zdalna w otoczeniu gór i morza

Widok z lotu ptaka na zatłoczoną plażę i zabudowania przybrzeżne nad turkusowym morzem.
Malownicze plaże Warny w Bułgarii. Fot. Valentin Valkov / Shutterstock

Bułgaria, będąc członkiem Unii Europejskiej, oferuje dodatkowe korzyści dla obywateli UE pracujących zdalnie, łącząc niskie koszty życia, dobrą infrastrukturę i atrakcyjne lokalizacje. Bułgaria to także różnorodność geograficzna, od pięknych plaż nad Morzem Czarnym po góry takie jak Riła i Piryn, co zapewnia wiele możliwości dla miłośników natury. Jakie miasta wybrać na pracę zdalną?

 • Sofia: Stolica i największe miasto, Sofia, oferuje najlepszą infrastrukturę, dostęp do usług i bogate życie kulturalne.
 • Warna: Drugie co do wielkości miasto, położone nad Morzem Czarnym, jest popularne wśród osób szukających opcji pracy zdalnej przy plaży.
 • Płowdiw: Znane z historii i kultury, Płowdiw jest idealne dla tych, którzy chcą łączyć pracę z odkrywaniem bułgarskiego dziedzictwa.

Podobnie jak w Albanii i Czarnogórze, koszt za wynajem 1-pokojowego mieszkania to ok. 1,100-1,800 PLN. Wydatki na jedzenie należy liczyć jako ok. 800-1,300 PLN.

Portugalia – gościnność, bezpieczeństwo i idealne warunki pogodowe

Widok na Most Dom Luís I nad rzeką Duero w Porto, otoczony kolorowymi zabudowaniami i żeglującymi łodziami
Słynny most łączący dwie części Porto w Portugalii. Fot. Rafael Bischof / Shutterstock

Portugalia jest jednym z ulubionych miejsc dla zdalnych pracowników, dzięki swojemu łagodnemu klimatowi, doskonałej kuchni, gościnności i doskonale rozwiniętej infrastrukturze. Ponadto kraj ten oferuje różne programy wizowe, w tym wizy dla „nomadów cyfrowych”, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym. Przez wiele rankingów, m.in. ten opublikowany na łamach Forbes, Portugalia została uznana jako najlepszy kraj do pracy zdalnej. Te miasta cieszą się największą popularnością.

 • Lizbona: Stolica Portugalii jest dynamiczna i kosmopolityczna, z bogatą ofertą kulturalną i społeczną, idealna dla tych, którzy cenią życie miejskie.
 • Porto: Znane z win porto i swojej historycznej architektury, Porto oferuje bardziej zrelaksowane tempo życia przy niższych kosztach niż Lizbona.
 • Faro: Położone w regionie Algarve, idealne dla miłośników plaży i sportów wodnych, z cieplejszym klimatem i przystępnymi cenami.

Należy zdać sobie sprawę, że choć Portugalia jest uznana przez wielu cyfrowych nomadów za jedno z najlepszych miejsc do życia podczas pracy zdalnej, nie jest tanio się tam utrzymać. Koszt wynajęcia 1-pokojowego mieszkania w centrum to ok. 3,200-4,650 PLN, a miesięczne wydatki na jedzenie ok. do 2,000 PLN.

Bali, Indonezja – raj cyfrowych nomadów

Kobieta w kapeluszu i czerwonej sukience spaceruje po ścieżce wśród zielonych tarasów ryżowych na tle gęstej tropikalnej dżungli.
Pola ryżowe w Ubud na Bali. Fot. oneinchpunch / Shutterstock

Aby poznać dwie ostatnie destynacje, musimy „wyjechać” z Europy. W przypadku tych miejsc należy pamiętać o odpowiedniej strefie czasowej oraz o kosztach przelotów i ewentualnej wizy. Poza tym praca zdalna z takiego miejsca to sama przyjemność.

Bali, jedna z najpopularniejszych wysp w Indonezji, jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem dla zdalnych pracowników z całego świata, dzięki swojemu tropikalnemu klimatowi i przystępnym kosztom życia oraz rozwijającej się społeczności nomadów cyfrowych. Bali jest znane z gościnności lokalnych mieszkańców oraz bogatej kultury hinduistycznej, co przyciąga wielu poszukiwaczy duchowych wrażeń.

 • Ubud: Centrum kultury i duchowości na Bali, znane z warsztatów, kursów jogi i pięknych widoków na pola ryżowe.
 • Canggu: Popularne wśród młodych profesjonalistów i surferów, oferujące liczne kawiarnie, bary i przestrzenie do coworkingu.
 • Seminyak: Bardziej ekskluzywna dzielnica z eleganckimi sklepami, restauracjami i plażami, idealna dla tych, którzy szukają luksusów podczas pracy zdalnej.

Na Bali zazwyczaj wynajmuje się domy lub wille, których koszt za miesiąc to ok. 1,800-3,200 PLN. Wydatki na jedzenie to ok. 900-1,500 PLN.

Kostaryka – praca zdalna w egzotyce dla miłośników natury

Tropikalny wodospad z lazurową laguną poniżej, osoba w kapeluszu i z plecakiem obserwuje scenę z kamiennego tarasu.
Majestatyczny wodospad w dżungli lasów deszczowych Kostaryki. Fot. Galyna Andrushko / Shutterstock

Kostaryka, ze swoją bujną przyrodą, stabilnością polityczną i przyjaznym podejściem do środowiska, staje się popularnym miejscem dla zdalnych pracowników z całego świata. Oferuje atrakcyjne warunki, włączając w to przystępne koszty życia i rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną. Kostaryka ma wizy dla emerytów, inwestorów i nomadów cyfrowych, co ułatwia długoterminowe pobyty. Do tego dorzućmy jeszcze różnorodność od plaż po góry i lasy deszczowe i mamy miejsce idealne. Jakie miasta wziąć pod uwagę?

 • San José: Stolica Kostaryki, oferuje najlepszą infrastrukturę technologiczną, dostęp do usług i życie kulturalne.
 • Puerto Viejo: Popularne wśród młodych nomadów cyfrowych, oferuje relaksujący tryb życia z pięknymi plażami i ekologicznymi kawiarniami.
 • Tamarindo: Miejsce znane z surfingu, idealne dla tych, którzy chcą łączyć pracę z aktywnością na świeżym powietrzu.

Przykładowe miesięczne koszty życia to ok. 1,500-2,400 PLN za mieszkanie miesięcznie i ok. 800-1,200 PLN za jedzenie.

Kobieta w pomarańczowym sportowym topie korzysta z laptopa na zewnątrz na jasnoniebieskiej macie do jogi, w tle widoczne drzewa i jezioro.
Praca zdalna w miejscu ze słoneczną pogodą to sama przyjemność. Fot. panophotograph / Shutterstock

Wybór najlepszego miejsca do pracy zdalnej nie jest prosty, szczególnie jeśli planujemy wyprowadzkę za granicę. Z doświadczenia mogę jednak powiedzieć – jako że sama należę do grupy cyfrowych nomadów – że najtrudniej jest podjąć decyzję i wykonać pierwszy krok. Od siebie dam wam jeszcze jedną radę: jeśli planujecie odwiedzać rodzinę, zorientujcie się, jakie są ceny biletów do kraju i jak często chcecie wracać do Polski. W dłuższej perspektywie ma to duże znaczenie.

Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Olezzo / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw