Jak nagrać ekran Windows 11 na laptopie i komputerze?

12 minut czytania
Komentarze

Nagrywanie ekranu w Windows 11 jest proste i wygodne. Jeśli jesteś streamerem i udostępniasz swoje rozgrywki na żywo lub prowadzisz wykład dla swoich studentów, nie zawsze będziesz potrzebować dodatkowych narzędzi, ponieważ nowy system zawiera wbudowane narzędzia. Podpowiadamy, jak nagrać ekran Windows 11 w kilku krokach.

Zdalna praca i zdalna nauka dla wielu osób stały się codziennością. Jednak dość często wymagają one posiadania pewnych narzędzi i programów. Ostatni system Microsoftu, czyli Windows 11 miał swoją premierę w 2021 roku i szybko okazało się, że ma do zaoferowania wiele ciekawych funkcji, wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników. Sprawdzamy, jak nagrać ekran Windows 11 za pomocą domyślnego narzędzia oraz zewnętrznych aplikacji.

W jaki sposób działa nagrywanie ekranu w Windows 11?

jak_nagrać_ekran_windows_11
Fot. Freepik/frimufilms

Z uwagi na ogromną popularność serwisów do streamingu, coraz częściej można spotkać się z pytaniem, jak nagrać ekran Windows 11? Zanim jednak przejdziemy do tej kwestii, wyjaśnimy, czym w ogóle jest przechwytywanie ekranu i jak wykorzystywać tę funkcję. Nagrywanie ekranu w Windows 11 pozwala na zapisywanie wideo z tego, co dzieje się na ekranie komputera. Może to być przydatne np. do tworzenia tutoriali, prezentacji czy filmów z rozgrywek w grach komputerowych.

Czego będziesz potrzebować do nagrywania ekranu w systemie Windows 11? Wystarczy, że masz komputer, który jest wyposażony w kartę graficzną. W tym przypadku nie potrzebujesz sprzętu z najwyższej półki, obecnie każdy dostępny w sklepach komputer stacjonarny lub laptop z Windows 10 lub Windows 11 bez problemu upora się z tym zadaniem.

Jak nagrać ekran Windows 11 z dźwiękiem? Do tego niezbędna jest karta dźwiękowa, która najczęściej jest zintegrowana z systemem operacyjnym. Jednak wielu streamerów często korzysta z droższych i bardziej zaawansowanych rozwiązań, aby zachować jak najlepszą jakość nagrania.

Jeśli zastanawiasz się, jak nagrać ekran Windows 11 z dźwiękiem i swoim wizerunkiem, będziesz również potrzebować dodatkowego sprzętu w postaci kamery oraz mikrofonu.

Warto również zwrócić uwagę na pojemność dysku komputera. System Windows 11 zajmuje około kilkudziesięciu GB. Jeżeli masz zamiar nagrywać w dużej ilości, pamiętaj, że jeśli weźmie się pod uwagę jakość nagrania, kilkuminutowy film może zająć od około 500 MB do aż kilkunastu GB. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem wybranie urządzenia z pojemnym dyskiem SSD lub zakup dodatkowego dysku.

Jak nagrać ekran Windows 11, korzystając z dodatkowego oprogramowania? Windows 11 podobnie jak inne systemy operacyjne ma już wbudowaną aplikację, która umożliwia podstawową rejestrację. W sytuacji, w której zależy Ci na lepszej jakości, warto wybrać profesjonalne oprogramowanie dostarczane przez zewnętrzne firmy.

Poszukując odpowiedzi na pytanie, jak nagrać ekran Windows 11, warto również zainteresować się aplikacjami, które bezpośrednio nie kojarzą się z funkcją nagrywania. Jedną z nich jest m.in. Microsoft Teams. Zyskała ona ogromną popularność w trakcie pandemii, kiedy to większość użytkowników pracowała i uczyła się zdalnie. Aplikacja pozwala na prostą rejestrację ekranu i wysyłanie jej do innych użytkowników.

Istnieje jeszcze inna opcja umożliwiająca nagrywanie ekranu w Windows 11. Jeśli jesteś fanem gamingu, możesz skorzystać z Twitcha. Dzięki niemu możesz nie tylko prowadzić transmisję rozgrywki online, ale również zapisać ją na swoim komputerze. Decydując się na korzystanie z tej aplikacji, otrzymujesz również wiele innych dodatkowych funkcji.

Jak nagrać ekran laptopa w Windows 11?

Fot. recorder easeus

Aby nagrać ekran laptopa w systemie Windows 11, możesz użyć narzędzia do nagrywania ekranu, takiego jak „Nagraj ekran”, który jest dostępny także w systemie Windows 10. Aby go uruchomić, możesz nacisnąć kombinację klawiszy Windows + G lub przejść do ustawień systemu Windows i wyszukać „Nagraj ekran” w sekcji „Gry”.

Jak nagrać ekran Windows 11, jeżeli nie zadowala Cię wbudowane narzędzie? Alternatywnie, możesz użyć innego oprogramowania do nagrywania ekranu, takiego jak OBS Studio lub Camtasia. Te narzędzia oferują więcej opcji i możliwości niż narzędzie „Nagraj ekran” w systemie Windows 11, ale wymagają pobrania i zainstalowania na komputerze.

Jak nagrać ekran Windows 11?

 1. Wciśnij klawisze Windows + G, co spowoduje wyświetlenie okna „Nagraj swój ekran”.
 2. Kliknij „Nagraj swój ekran”.
 3. Wybierz obszar ekranu, który chcesz nagrać. Możesz wybrać cały ekran, okno programu lub wybrany obszar.
 4. Kliknij „Nagraj”.
 5. Po zakończeniu nagrywania kliknij „Zatrzymaj nagrywanie”. Nagranie zostanie zapisane w folderze „Moje filmy” w Twoim katalogu użytkownika.

Jeśli chcesz, możesz również dodać do nagrania dźwięk z mikrofonu lub innego urządzenia dźwiękowego oraz zaznaczyć opcję „Nagraj dźwięk z komputera” w oknie „Nagraj swój ekran”.

Jak nagrać ekran komputera w Windows 11?

Fot. Techspot

Jeżeli zastanawiasz się, jak nagrać ekran Windows 11 na komputerze, skorzystaj z tej instrukcji.

 1. Otwórz menu Start i wyszukaj „Narzędzie do nagrywania ekranu”.
 2. Kliknij ikonę Narzędzia do nagrywania ekranu, aby otworzyć aplikację.
 3. Kliknij przycisk „Nowe nagranie ekranu”.
 4. Zostaniesz poproszony o wybranie obszaru ekranu, który chcesz nagrać. Możesz wybrać cały ekran, okno lub wybrany obszar. Po wybraniu obszaru kliknij „Zarejestruj”.
 5. Po rozpoczęciu nagrywania możesz kliknąć przycisk „Zatrzymaj nagrywanie”, aby zakończyć nagrywanie. Nagranie zostanie zapisane w folderze „Nagrania ekranu” w katalogu „Moje dokumenty”.

Narzędzie do nagrywania ekranu jest dostępne tylko w systemach Windows 8.1, Windows 10 i Windows 11.

Pamiętaj, że korzystając z tego rozwiązania, musisz mieć uruchomioną grę lub aplikację. W Windows 11 nie możesz nagrywać pulpitu, ustawień systemu ani eksploratora plików.

W tym miejscu warto również wspomnieć o aplikacjach, które są dostarczane przez producentów kart graficznych. Część z nich umożliwia nagrywanie obrazu na pulpicie, jednak nie w każdym przypadku ta opcja działa. Zdarza się, że opcja „Kontrola prywatności” po prostu się nie wyświetla, przez co nagrywanie pulpitu w Windows 11 staje się niemożliwe.

Jak nagrać ekran Windows 11 w Xbox Game Bar?

Wbudowany zarówno w Windows 11, jak i Windows 10, Xbox Game Bar posiada wiele różnych funkcji, w tym monitorowanie CPU i GPU. Jednak jego najbardziej przydatną cechą jest możliwość nagrywania ekranu w systemie Windows, wyprowadzając go do formatu MP4.

Xbox Gme Bar działa równie dobrze w innych aplikacjach, takich jak Chrome, czy gry. Jednak działa tylko w obrębie jednej aplikacji w danym czasie i nie może przechwycić pulpitu Windows lub Eksploratora plików. Jeśli więc chcesz pokazać komuś, jak wykonać zadanie wymagające użycia wielu programów – np. zaprogramować stronę internetową w edytorze kodu, a następnie wyświetlić ją w przeglądarce – musisz przechwycić wiele filmów.

A jeśli chcesz pokazać, jak zrobić cokolwiek w interfejsie systemu Windows 11 lub 10, np. użyć menu Start, niestety nie będzie to możliwe. Do tych czynności należy użyć innego narzędzia, takiego jak OBS, za pomocą którego pokażemy, jak nagrać ekran Windows 11 w dalszej części artykułu.

Jak nagrać ekran Windows 11 w Xbox Game Bar? Skorzystaj z poniższej instrukcji:

 1. Kliknij aplikację, którą chcesz nagrać.
 2. Naciśnij klawisze Windows + Alt + R, aby rozpocząć nagrywanie ekranu. Mały widget nagrywania pokazujący, jak długo nagrywasz, pojawia się gdzieś na ekranie, najprawdopodobniej w rogu. Możesz również dostać się tutaj, uruchamiając Xbox Gamebar (klawisz Windows + G), a następnie znajdując widżet przechwytywania. Skrót klawiaturowy jest znacznie prostszy.
 3. Możesz wykonywać dowolne czynności w Windows 11 i używać mikrofonu do nagrywania dźwięku. Możesz również wyciszyć mikrofon, jeśli nie chcesz przechwytywać żadnych dźwięków.
 4. Ponownie naciśnij kombinację klawiszy Windows + Alt + R, aby zatrzymać nagrywanie ekranu. Możesz również uderzyć przycisk zatrzymania na widżecie. Pojawi się następujący komunikat: „Klip gry nagrany”. Jeśli go klikniesz, przejdziesz do sekcji Galeria w aplikacji Gamebar i będziesz mógł wyświetlić podgląd przechwyconego wideo. Możesz również znaleźć nagrany plik MP4 w folderze Wideo/Przechwytywanie ekranu.

Teraz już wiesz, jak nagrać ekran Windows 11, korzystając z systemowych, domyślnych rozwiązań dostarczanych przez Microsoft. Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby zapisać akcję, która toczy się na wyświetlaczu komputera.

Konfiguracja nagrywania ekranu w Xbox Game Bar

Wyjaśniliśmy już, jak nagrać ekran Windows 11 poprzez Xbox Game Bar. Teraz pora wyjaśnić kilka kwestii związanych z ustawieniami. Domyślne ustawienia Xbox Game Bar w Windows 11 są prawdopodobnie w porządku dla większości ludzi. Jednak istnieje kilka opcji, które możesz zmienić.

Jak nagrać ekran Windows 11, zmieniając domyśle ustawienia? Wykonaj poniższe kroki.

 1. Przejdź do Ustawienia->Gaming->Przechwytywanie ekranu.
 2. Zmień dowolne z poniższych ustawień. Zauważ, że chociaż używają słowa „gra”, ustawienia powinny mieć zastosowanie do każdej aplikacji, którą nagrywasz, niezależnie od tego, czy jest to gra, czy nie.
  • Nagraj, co się stało (Win 11) / Nagrywanie w tle (Win 10): ta opcja tworzy 30-sekundowy (lub większy, jeśli zmienisz ustawienia) bufor automatycznie nagrywanej zawartości. Więc jeśli grasz w grę i właśnie miałeś epickie zabójstwo, możesz nacisnąć klawisz Windows + G, aby uruchomić pasek gry i zapisać 30 sekund, które właśnie minęły, nawet jeśli wcześniej nie nagrywałeś ekranu. Zauważ, że nazwa tego ustawienia jest inna w systemie Windows 11 niż 10, ale funkcja jest taka sama.
  • Maksymalna długość nagrywania: Ilość czasu, po którym nagrywanie ekranu zostanie automatycznie wyłączone. Zalecam pozostawienie tego na domyślnych dwóch godzinach.
  • Przechwytywanie dźwięku podczas nagrywania gry: Domyślnie nagrywane są dźwięki z Twojego mikrofonu i samej gry, natomiast wykluczane są dźwięki tła z systemu Windows 11 lub innych aplikacji. Możesz całkowicie wyłączyć nagrywanie audio lub włączyć je, aby nagrywać dźwięki systemowe lub zmienić balans.
  • Liczba klatek na sekundę: domyślnie 30 klatek na sekundę, ale można ją zmienić na 60 klatek na sekundę.
  • Jakość wideo: wybierz standardową lub wysoką.
  • Przechwytywanie kursora myszy podczas nagrywania gry: Zalecamy pozostawienie tego włączonego, szczególnie jeśli nagrywasz aplikację, która nie jest grą.

Jak nagrać ekran Windows 11, korzystając z aplikacji w Microsoft Store?

W systemie Windows 11 w sklepie Microsoft Store można znaleźć wiele aplikacji do nagrywania ekranu, takich jak „Action!” lub „Bandicut”. Te aplikacje oferują bardziej zaawansowane opcje nagrywania, takie jak wybór jakości nagrania i opcje edycji.

Jak nagrać ekran Windows 11 w aplikacji Bandicut? Skorzystaj z poniższej instrukcji:

 1. Pobierz i zainstaluj aplikację Bandicut na swoim komputerze z Windows 11. Możesz to zrobić przez stronę internetową producenta lub innego bezpiecznego źródła, czyli np. Microsoft Store.
 2. Po uruchomieniu aplikacji Bandicut, kliknij przycisk „Nagrywanie obrazu”.
 3. W oknie, które się pojawi, wybierz obszar ekranu, który chcesz nagrać. Możesz to zrobić poprzez ręczne zaznaczenie obszaru, użycie gotowych rozmiarów lub wybranie opcji „Pełny ekran”.
 4. Następnie kliknij przycisk „Nagrywanie audio”, aby włączyć nagrywanie dźwięku. Możesz również wybrać mikrofon, z którego chcesz nagrywać dźwięk.
 5. Po ustawieniu opcji nagrywania kliknij przycisk „Start”, aby rozpocząć nagrywanie. Możesz również ustawić opcje nagrywania, takie jak jakość obrazu i kodek.
 6. Gdy chcesz zakończyć nagrywanie, kliknij przycisk „Stop” lub użyj skrótu klawiszowego (domyślnie jest to klawisz „F10”). Nagranie zostanie zapisane w wybranym przez ciebie folderze.

  I gotowe! Teraz kwestia dotycząca tego, jak nagrać ekran Windows 11 z wykorzystaniem aplikacji, które są dostępne w Microsoft Store nie powinna być dla Ciebie problematyczna.

Uwaga: Pamiętaj, że nagrywanie ekranu może być ograniczone przez prawa autorskie lub inne przepisy. Upewnij się, że masz odpowiednie pozwolenie lub licencję na nagrywanie danych treści.

Jak nagrać ekran Windows 11, używając zewnętrznych aplikacji?

Jednym z ciekawszych programów jest OBS Studio. To popularna aplikacja do nagrywania ekranu, która jest dostępna za darmo do pobrania dla systemów Windows, Mac i Linux. OBS Studio pozwala na nagrywanie całego ekranu lub wybranych obszarów, a także na dodawanie komentarzy głosowych za pomocą mikrofonu.  Dlaczego warto wiedzieć, jak nagrać ekran Windows 11, korzystając z tego programu? OBS Studio jest szczególnie przydatny dla osób tworzących filmy instruktażowe lub transmisje na żywo, ponieważ pozwala na dodawanie kilku źródeł, takich jak obraz z kamery internetowej lub innych aplikacji.

Jak nagrać ekran Windows 11 w OBS Studio?

 1. Otwórz OBS Studio i kliknij przycisk „+” pod panelem „Źródła”.
 2. W menu, które się wyświetli, wybierz opcję „Ekran”.
 3. Pojawi się okno dialogowe „Dodaj ekran”. Możesz wybrać, czy chcesz nagrać cały ekran, określone okno lub obszar prostokątny na ekranie.
 4. Po wybraniu odpowiedniej opcji kliknij przycisk „Dodaj ekran”.
 5. Możesz teraz zacząć nagrywać, klikając przycisk „Start nagrywania” na górnym pasku narzędzi OBS Studio. Aby zakończyć nagrywanie, kliknij przycisk „Zatrzymaj nagrywanie”.

Uwaga: Jeśli chcesz nagrać dźwięk z głośników lub mikrofonu, musisz dodać odpowiednie źródła dźwięku w OBS Studio. Aby to zrobić, kliknij przycisk „+” pod panelem „Źródła” i wybierz opcję „Mikrofon” lub „Głośniki”.

Korzystanie z tego programu jest w pełni darmowe i pozwala na szeroką edycję rejestrowanego zapisu. Może okazać się bardzo pomocny, jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak nagrać ekran Windows 11 w lepszej jakości niż ta, którą oferuje domyślne narzędzie systemowe.

Nagrywanie ekranu w systemie Windows 11 – podsumowanie

W artykule przedstawiliśmy, jak nagrać ekran Windows 11 z wykorzystaniem narzędzi, które znajdziesz w systemie, jak i tych dostarczanych przez zewnętrzne firmy. Proces ten nie jest skomplikowany i nie powinien przysporzyć Ci zbyt wielu problemów. Dzielenie się niesamowitymi momentami z rozgrywki w ulubionej grze czy wyjaśnienie problemów związanych z użytkowaniem danego programu jest dosyć proste bez względu na to, na którą z opisanych wyżej metod się zdecydujesz.

System Windows 11 wciąż jest poszerzany o dodatkowe funkcje. Miejmy nadzieję, że niebawem narzędzie służące do przechwytywania ekranu otrzyma dodatkowe opcje pozwalające na stworzenie zapisu w najwyższej jakości. Wówczas odpowiedź na pytanie, jak nagrać ekran Windows 11 będzie banalnie prosta. Wciąż jednak musimy zaczekać na dalszy rozwój najmłodszego dziecka Microsoftu.