android auto kompendium wiedzy stare radio w samochodzie
LINKI AFILIACYJNE

Jakie radio Android wybrać do samochodu? Sprawdź nasze propozycje!

6 minut czytania
Komentarze

Radio to umilacz czasu dla każdego kierowcy, który spędza za kółkiem wiele długich godzin. Sprzęt ten oferuje także dostęp do najnowszych wiadomości z kraju i ze świata. Na bieżąco pojawiają się także informacje o możliwych utrudnieniach na drodze. Radio Android oferuje jednak znacznie więcej niż zwyczajne radio. Zobacz, co mają do zaoferowania proponowane przez nas urządzenia.

Jak podłączyć radio Android w samochodzie?

Android to system otwarty, zatem na radiu z Androidem można zainstalować praktycznie wszystkie aplikacje pochodzące ze sklepu Google Play, np. Spotify. Radia samochodowe z Androidem najczęściej mają preinstalowany pakiet Google – przeglądarkę Chrome, nawigację Google Maps, YouTube.

Jeśli chcesz, aby Android pojawił się w Twoim samochodzie, będzie wiązało się to z wymianą fabrycznego radia samochodowego na radio Android. Radia z Androidem dzieli się na uniwersalne i dedykowane. Do tych pierwszych będziesz potrzebować ramki montażowej i kostek podłączeniowych. Te drugie możesz podłączyć metodą Plug&Play.

Pamiętaj, aby podczas podłączania postępować zgodnie z instrukcją. Jest to jednak dość trudne techniczne zadanie. Możesz również zlecić te prace ekspertom, aby uniknąć uszkodzenia urządzenia.

Jak zainstalować Android Auto?

Może wymienić swoje fabryczne radio na takie, które oferuję opcję Android Auto. Pod uwagę warto również wziąć podłączenie poprzez uniwersalny moduł do radia fabrycznego. Zrobisz to za pomocą przejściówki wspomnianego już modułu.

Do dyspozycji masz również specjalne moduły przeznaczone do Android Auto. Wówczas zyskujesz pełną integrację z systemem samochodu. Możesz swobodnie korzystać z fabrycznych padów czy joysticków.

źródło: https://www.caranddriver.com/news/a28660216/android-auto-update-2019/

Możliwe jest także podłączenie telefonu z Androidem do radia z Android Auto. Aplikacje, które pojawią się na wyświetlaczu, są dokładnie takie same, jak te w Twoim smartfonie. Jednak warto zaznaczać, że Android Auto pozwala wyświetlać inne aplikacje, dlatego też nie ma opcji wyświetlania filmów z YouTuba w radiu samochodowym.

Istnieje też inna opcja. Możesz przekształcić Android Auto w pełnego Androida. Będzie to możliwe, jeśli wepniesz specjalny moduł pod fabryczne gniazdo USB.

Radio w samochodzie – polecane modele z Androidem

Pioneer SPH – DA160DAB

To radio Android zostało wyposażone w 6,8 calowy ekran pojemnościowy i pięć przycisków dotykowych. Nie znajdziemy tutaj napędu CD, jednak do dyspozycji otrzymujemy system multimedialny, które oferuje przewodową obsługę Android Auto oraz Apple CarPlay. Możliwy jest także mirroring obrazu ze sprzętu z Androidem, zestaw głośnomówiący Bluetooth z zewnętrznym mikrofonem oraz obsługę radia cyfrowego DAB.

Jest to jednostka 2 DIN, która umożliwia strumieniowe przesyłanie muzyki przez Bluetooth. Na pokładzie urządzenia znajduje się także 13-pasmowy korektor dźwięku i opcja wgrania własnej tapety. W zestawie dostępny jest przewód USB o długości wynoszącej 1,5 m, który możesz wyprowadzić z deski rozdzielczej.

Sony XAV-AX3005 DAB

Sprzęt ten zaliczany jest do najbardziej rozbudowanych urządzeń w przystępnej cenie. Przekątna ekranu wynosi 6,95 cala. Radio zostało wyposażone w bezramkowy wyświetlacz oraz w fizyczne przyciski służące do obsługi podstawowych funkcji. Pełne wsparcie otrzymały opcje Android Auto oraz Apple CarPlay. Wśród funkcji dostępna jest także opcja asystenta głosowego oraz radia cyfrowego DAB.

To radio Android ma również wzmacniacz 4x 55W, 10-zakresowy equalizer oraz specjalną technologię Sony, która służy do poprawy jakości dźwięku. Na wyposażeniu jest także zewnętrzny mikrofon.

VORDON HT-877BT

To radio Android zostało wyposażone w gniazdo USB, a także w slot na karty SD. Moduł Bluetooth pozwala na prowadzenie rozmów oraz streamowanie muzyki ze smartfona. W zestawie z radiem otrzymujesz również kamerę cofania, która pozwala na wyświetlanie obrazu przestrzeni, która znajduje się za samochodem.

Urządzenie to umożliwi Ci bezpieczną jazdę, nie musisz nawet odrywać rąk od kierownicy. W czasie postojów możesz oglądać na nim zarówno filmy, jak i zdjęcia. Maksymalna moc wyjściowa wynosi 4 × 45 W.

Pioneer AVH-Z7200DAB

To kolejna stacja multimedialna z Android Auto i Apple CarPlay. Możesz zamontować ją w 1-DINowym miejscu. Sprawdzi się w przypadku osób posiadających starsze urządzenia. Jednostka centralna została wyposażona w wysuwany ekran. Dlatego też warto sprawdzić, czy nie będzie on zasłaniał przycisków lub otworów wentylacyjnych w desce rozdzielczej.

W tym radiu samochodowym znajdzie sporo przydatnych przycisków, służących do obsługi podstawowych funkcji. Przekątna ekranu wynosi aż 7 cali. Możesz regulować kąt nachylenia, jak i długość wysunięcia. Sprzęt obsługuje również radio DAB i oferuje wbudowany zestaw głośnomówiący wraz z zewnętrznym mikrofonem. Możesz również podłączyć zewnętrzną kamerę cofania.

Pioneer SPH-DA230DAB

To radio Android 2-DIN z funkcją Android Auto oraz Apple Car Play. Do dyspozycji masz urządzenie z fizycznymi przyciskami służącymi do jego obsługi oraz 7-calowy wyświetlacz oporowy. Znajdziesz w nim także tuner DAB+ z funkcją cofania się w czasie. Niestety brakuje zewnętrznego mikrofonu i zestawu głośnomówiącego Bluetooth.

Radio współpracuje z aplikacją AppRadio, która jest dostępna na mobilne urządzenia z Androidem oraz iOS. Wśród funkcji znajdziesz także 13-pasmowy korektor dźwięku oraz opcję zmiany podświetlenia kolorów. Dostępne jest także strumieniowe przesyłanie muzyki przez Bluetooth. Niestety radio nie obsługuje języka polskiego.

Pioneer SPH-8TAB-BT

To jedna z ciekawszych i niedrogich propozycji. Zalicza się do typowych stacji bazowych 2DIN, jednak składa się z dwóch części – jednostki centralnej montowanej w samochodzie oraz tabletu wpinanego do stacji dokującej. Tablet jest wyposażony 2 8 calowy ekran oraz Androida 9.0 z dostęp do usług Google. Radio to ma 2 GB RAM-u oraz 16 GB pamięci masowej. Możesz surfować na nim po Internecie albo włączyć dzieciom film lub bajkę, by nie nudziły się w trakcie podróży.

Nawet jeśli wypniesz sprzęt ze stacji dokującej, wciąż możesz słuchać muzyki, używając streamingu Bluetooth. W urządzeniu znajduje się wbudowany system operacyjny, który jest aktywowany tuż po połączeniu tabletu ze stacją dokującą. Możesz wyświetlać zarówno Android Auto, jak i Apple CarPlay. Warto również wspomnieć, że w zestawie znajduje się zewnętrzny mikrofon. Masz także możliwość przekazywania obrazu z kamery cofania.

Motyw