MUX-6

Jak wyrejestrować telewizor i radio w 2023 roku?

4 minuty czytania
Komentarze

Jak wyrejestrować telewizor lub radio? Niestety w przypadku pozbycia się odbiornika telewizyjnego lub radiowego konieczne jest jego wyrejestrowanie. Na czym to dokładnie polega? Czynności tej można dokonać na dwa różne sposoby. Oczywiste jest natomiast to, że podczas wyrejestrowywania odbiornika konieczne jest zadeklarowanie stanu faktycznego — w przeciwnym razie zgłoszenie nieprawdy może się wiązać z późniejszym nałożeniem na abonenta kary. Efektem wyrejestrowania odbiornika będzie zakończenie obowiązku uiszczania opłaty w ramach abonamentu RTV. Sprawdź, co musisz wiedzieć, by wyrejestrować telewizor w 2023 r.

Jak wyrejestrować odbiornik RTV? Dwa sposoby

Niezależnie od tego, co tobą motywuje – masz prawo, by zawsze dokonać wyrejestrowania odbiornika RTV lub audio. Ważne jest jednak, by rzeczywiście to zrobić, by tak jak wspominaliśmy wcześniej – uniknąć kary.

Jak wyrejestrować telewizor na poczcie? 

Jeśli mamy gdzieś niedaleko odpowiednią placówkę pocztową, możemy stosunkowo szybko dowiedzieć się, krok po kroku, jak wyrejestrować odbiornik RTV. Konieczne jest jednak osobiste udanie się do placówki. Jak wyrejestrować telewizor na poczcie?

  • Będąc w placówce pocztowej należy poprosić pracownika o odpowiedni formularz. Jak on wygląda? Formularz do wyrejestrowania telewizora będzie zatytułowany jako „Zgłoszenie rejestracji odbiorników radiofonicznych i telefonicznych lub zmiany danych”. 
  • Formularz należy wypełnić, podając swoje szczegółowe dane osobiste – na przykład spisane z dowodu osobistego.
  • Przyjęcie formularza potwierdza pracownik poczty. Formularz musi zostać potwierdzony datownikiem, a dodatkowo pracownik poczty wystawia „Zawiadomienie o zatwierdzeniu przeprowadzonej zmianie danych”.

Warto wiedzieć, że na poczcie powinna być możliwość udostępnienia nie tylko formularza, ale też wzoru jak wyrejestrować telewizor na poczcie.

Jak wyrejestrować telewizor przez internet? 

Jak wyrejestrować telewizor przez internet? 

Jak się okazuje, aby dowiedzieć się, jak wyrejestrować telewizor i radio nie trzeba nawet wychodzić z domu. To wygodna opcja dla każdego. Wystarczy po prostu wyrejestrować telewizor przez internet. Co trzeba wiedzieć, aby zrobić to szybko i sprawnie? 

  • Należy poprzez wyszukiwarkę odnaleźć stronę Poczty Polskiej, a następnie wejść w zakładkę „Zmiana danych/wyrejestrowanie odbiorników”.
  • Po przejściu do zakładki trzeba będzie uzupełnić wszelkie wymagane pola swoimi danymi osobistymi. Można uznać to niejako za wzór formularza jak wyrejestrować telewizor.
  • Należy wybrać odpowiednie pola i postępować zgodnie z instrukcją na stronie. Po zatwierdzeniu należy oczekiwać na dokument „Zgłoszenia rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych”, który przyjdzie pocztą na wskazany adres do korespondencji.
  • Po otrzymaniu dokumentu należy go wypełnić, kopię zostawić dla siebie, a oryginał nadać w tej samej kopercie zwrotnej. Najprawdopodobniej i tak będzie więc konieczne odwiedzenie placówki pocztowej.
  • Na odesłanie formularza ma się 14 dni czasu, jeśli nie uda się zdążyć- zgłoszenie wykonane przez Internet zostanie anulowane.

Jak wyrejestrować telewizor – formularz. Czy trzeba poszukać go na własną rękę? 

Zastanawiając się, jak wyrejestrować telewizor formularz będzie niezbędnym do tego narzędziem. Nie ma jednak sensu poszukiwać go online, drukować samodzielnie czy też sprawdzać go na własną rękę. Najlepiej po prostu zapoznać się z procedurą jak wyrejestrować telewizor – wzór formularza zostanie nam przedłożony albo przez pracownika poczty, albo otrzymamy go w korespondencji po wykonaniu zgłoszenia przez Internet. Niezależnie od tego, jak wykonamy zlecenie, od strony formalnej formularz musi zostać przez nas wypełniony w formie papierowej. 

Czy możliwa jest kontrola stanu faktycznego? 

Zastanawiając się, jak wyrejestrować telewizor w 2023, trzeba też mieć świadomość tego, że nie można podawać danych nieprawdziwych. Wyrejestrowanie jest możliwe tylko wtedy, kiedy faktycznie w naszym domu fizycznie nie ma już żadnego odbiornika. Po wypełnieniu formularza może się zdarzyć, że w naszym domu pojawi się kontrola z Poczty Polskiej. Prawnie jednak nie ma obowiązku takiej kontroli wpuszczać do własnego mieszkania. Jednakże, jeśli pracownik zauważyłby obecność odbiornika albo podczas celowej kontroli albo kontroli zarządzonej dla całej miejscowości, kara za posiadanie odbiornika w przypadku jego wyrejestrowania wynosi 30- krotność opłaty abonamentowej. 

Jak wyrejestrować telewizor mając zaległości?

Takie sytuacje również się zdarzają. Cała procedura przebiega tak samo, trzeba się jednak liczyć z tym, że zaległości nie zostaną anulowane. W praktyce zostaną po prostu zsumowane i konieczne będzie ich uregulowanie. 

Podsumowując, nie istnieje ani wzór ani formularz, który można pobrać samodzielnie, aby wyrejestrować odbiornik. Samo wyrejestrowanie odbywa się na dwa sposoby – poprzez udanie się do placówki Poczty Polskiej lub też poprzez wykonanie zgłoszenia za pośrednictwem Internetu i strony internetowej Poczty Polskiej. Co ważne, podobna procedura znajduje zastosowanie w przypadku, kiedy chcielibyśmy dokonać jakichś zmian w danych osobowych lub teleadresowych. W praktyce procedura wyrejestrowania odbiornika jest prosta i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Nie mając już odbiornika- nie będziemy ponosić kosztów płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego i to chyba stanowi podstawową motywację każdego, kto takiego wyrejestrowania dokonuje. 

Motyw